یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

عوارض سقط جنین در ماه آخر


سقط جنین ماه آخر زمانی است که شما بین هفته‌های ۱۲ و ۲۴ بارداری نوزادتان را از دست می‌دهید. سقط جنین در هر دوره از بارداری می‌تواند یک تجربه‌ی آسیب زا و دردناک برای والدین باشد، اما اگر کودکتان را در ماه‌های آخر بارداری از دست بدهید، شاید کنار آمدن با این مسئله برایتان دشوارتر باشد. اکثر سقط جنین‌ها در اوایل بارداری اتفاق می‌افتند و حدود دو درصد از زنان باردار را شامل می‌شود، و سقط جنین در ماه‌های آخر بارداری کمتر شایع است. همچنین اگر نوزادتان بعد از هفته‌ی ۲۴ بارداری بمیرد، به آن جنین مرده می‌گویند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر در ماه‌های آخر سقط جنین داشته باشم؟
اگر در ماه‌های آخر بارداری نوزادتان را از دست بدهید ممکن است با زایمان طبیعی یا تحریک زایمان کودکتان را بیرون بیاورند. در سقط جنین‌های که در ماه‌های آخر بارداری اتفاق می‌افتند احتمال این وجود دارد که شما کودکتان را ببینید، وقتی را با آنها بگذرانید، آنها را در آغوش بگیرید و با آنها عکس بگیرید. البته این کار بستگی به علاقه‌ی خودتان دارد، در هر صورت ماماها و پزشکان به تصمیم شما احترام می‌گذارند. از لحاظ قانونی برگزاری تشییع جنازه برای نوزادی که قبل از هفته‌ی ۲۴ بارداری مرده است نیازی نیست چرا که آنها به‌طور رسمی ثبت نشده‌اند. اما اگر شما مایل به این کار باشید مانعی ندارد.

حمایت‌هایی بعد از سقط جنین در ماه‌های آخر بارداری
- به‌احتمال زیاد بعد از دست دادن نوزادتان بسیار شکننده و بهت زده می‌شوید. سعی کنید با غم و اندوهتان به‌مرور زمان و آن‌طور که اتفاق افتاده‌اند کنار بیایید و مقابله کنید. شاید دوستانتان، یا حتی اعضای خانواده‌ی تان برای ابراز همدردی کلمات مناسبی را به شما و همسرتان بگویند در حالی که شما دوست دارید در باره‌ی جزئیات آنچه برای شما اتفاق افتاده است صحبت کنید. بازم هم تأکید می‌کنیم این مسئله چیزی هست که به زمان نیاز دارد، برای بهبود و فراموشی عجله نکنید.
- به اطرافیانتان اجازه ندهید غم و اندوه از دست دادن نوزادتان را به شما بقبولانند، یا مجبورتان کنند که برای خلاصی از این درد و رنج مراحل خاصی را باید طی کنید. برای پذیرفتن آنچه برایتان اتفاق افتاده است شما به کمک و حمایت زیادی نیاز خواهید داشت، اگرچه ممکن است برای پذیرفتن این مسئله به زمان زیادی نیاز داشته باشید.
- همچنین بدنتان نیز متحمل سختی‌های معمول پس از زایمان مثل خون ریزی، دردهای پس از زایمان خواهد شد. در صورتی که درد پس از زایمانتان بیش از حد است یا علائم عفونت را دارید ماما یا پزشکتان را در جریان بگذارید.