چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

سیاه شدن دندان به خاطر قطره آهن یا ...؟


 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: دخترم یک سالشه. چند وقته بهش قطره آهن میدم دندوناش تقریبا رنگ سیاهی گرفته. بهم پیشنهاد دادن تو ابمیو بریزم بدم، اما الان دارن تیره می شن چیکار کنم؟ اینطوری نشن میدونم بزرگتر ک شد فرم بدی میگیره و اینکه آیا چیزی هس بتونه این رنگ سیاهی الان دور کنه ک بعد ظاهر نشه؟

پاسخ دکتر احمدرضا فرسار، متخصص کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی: 
مادر عزیز باید از اول پس از دادن قطره آهن به نوزاد بلافاصله دندان های نوزاد را با دستمالی تمیز پاک می کردید و یا قطره را در ته دهان نوزاد می ریختید. دندانی که سیاه شده دیگر سفید نمی شود. هیچوقت قطره آهن نوزاد را فراموش نکنید. 

پاسخ دکتر بهروز باوریان، متخصص اطفال:
این تصور اشتباه و غلطی است که در خانواده ها رواج پیدا کرده است و شما باید توجه داشته باشید که قطره آهن باعث سیاه شدن دندان ها نمی شود و تنها آن را کدر می کند که با استفاده از مسواک انگشتی می توانید از کدر شدن دندان کودک خود جلوگیری کنید. سیاه شدن دندان به خاطر شیردهی به نوزاد در شب است که نه تنها دندان راسیاه می کند بلکه باعث پوسیدگی، خرابی و بروز درد در دندان کودک می شود و باید شیردادن از ۱۱ شب تا ۶ صبح را ترک کنید.

پاسخ دکتر وحید نعمتی زاده، متخصص اطفال:
قطره آهن را بعد از شش ماهگی باید به نوزادتان بدهید، یا اگر پزشک معالجش تشخیص بدهد، می توانید از چهار ماهگی به بعد به نوزادتان قطره آهن بدهید. مصرف قطره آهن به قدری برای سلامتی کودک مهم است كه از تاثیر آن بر روی سیاه شدن دندان‌ها باید صرف نظر کرد . قطره آهن خاصیتی دارد که به جایی مثل دندان که کلسیم دارد می چسبد و گاهی وقت ها مدفوع بچه ها به خاطر مصرف آهن سیاه رنگ می شود.  توصیه می‌شود كه در هنگام مصرف قطره آهن بر روی بخش پشتی زبان ریخته شود تا از تماس زیاد آن با دندان‌ها جلوگیری شود و یا پس از مصرف مقداری مایعات به ویژه آب به نوزاد داده شود و با دستمالی تمیز دندادن های او را پاک کرد تا اثر منفی قطره آهن بر روی دندان ها پاك شود.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد. 

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.