چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

غذا دادن به کودک، صبر می‌طلبد!


پرسش: من پسری 3 ساله دارم در نه ماهگی بعلت بیماری گاستریت در بیمارستان بستری شد ناگفته نماند تا یک سالگی رفلاكس معده داشت بعد از ان با تغذیه رژیمی معده تا به حال الان ده روز است كه چند روز اول دكتر متخصص كودكان گفت ورم معده و رودل كرده بعد دو روز اسهال و استفراغ بعد از آن دوباره ورم معده بطوری كه اشتها كور و آب میخورد معده بشدت باد میكند تنگی نفس به او دست میدهداز تغذیه هم رعایت می كنم نمی دانم چه كنم دكتر فقط قرص دایمتیكون به او داده راهنمایی كنید می ترسم كم كم برایش مشكل بزرگی ایجاد كند در ضمن از نظر رشد وزن هم رشد نمی كند از  18ماهگی تابحال بین 11 و 12 كیلو ثابت مانده .
پاسخ: با توجه به اینكه فرزندتان توسط پزشك معالجشان معاینه شده است ، به نظر نمی رسد مشكلی در این زمینه وجود داشته باشد . و به نظر میرسد مشكل اخر فرزندتان ناشی از گاستریت نبوده و به صورت حاد عارض شده كه انشاءاله بهبود و برطرف خواهد شد.
به طور طبیعی اشتهای كودك در هنگام بیماری كاهش می یابد . توجه به بعضی نكات می تواند تا اندازه ای مفید باشد :
غذا دادن به كودک بیمار مشكل و خسته كننده است. باید سعی كنید با صبر و حوصله زیاد به كودک غذا دهید.
كودک را تشویق به خوردن غذا كنید .
حتی اگر كودک كمی غذا می خورد بهتر از این است كه چیزی نخورد .
در حالتی كه كودک خواب الوده است به او غذا ندهید .
از غذاهایی كه كودک درحالت سلامت به انها علاقه دارد ، استفاده كنید .
غذاهایی كه نرم هستند و خوردن ان ها نیاز به جویدن ندارد را استفاده كنید .
كودك را مجبور به غذا خوردن نكنید. چون ممكن است باعث حالت تهوع شده و یا غذا وارد مجاری تنفسی كودك شود.
دفعات خوردن غذا را در این زمان ها بیشتر كنید.
بعد از دوره بیماری دوره نقاهت بیماری شروع می شود . در این دوره علایم بیماری به تدریج از بین رفته، بیمار رو به بهبودی می رود. در این دوره اشتهای كودک بهتر می شود. این دوره بهرتین زمان برای جبران وزن از دست رفته كودک می باشد . تعداد وعده ها را بیشتر كنید، در هر وعده غذای بیشتری به كودک دهید . غذا را نسبت به قبل مقوی تر كنید. انرژی غذای كودک را می توانید با افزودن یك قاشق مرباخوری كره و یا روغن افزایش دهید.
برای عضویت در خبرنامه نی نی بان و اطلاع از بهترین و پربیننده ترین مطالب، کافی است یک بار فرم عضویت ما را از اینجا پر کنید.