یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

۱۸ تیر - ۹ جولای - برآورد كارشناس مركز استراتژی آمریكا از اوضاع عراق دقیق نبود


نهم ژوئیه ۲۰۰۴ اسوشییتدپرس در گزارشی به قلم «جیم كرین» و به نقل از یك تحلیلگر رسمی آمریكا نوشته بود كه عده مبارزان مسلح در عراق بر خلاف بر آورد «انتونی كوردسمن» كارشناس مركز استراتژیك …

نهم ژوئیه ۲۰۰۴ اسوشییتدپرس در گزارشی به قلم «جیم كرین» و به نقل از یك تحلیلگر رسمی آمریكا نوشته بود كه عده مبارزان مسلح در عراق بر خلاف بر آورد «انتونی كوردسمن» كارشناس مركز استراتژیك و مطالعات بین المللی (آمریكا) از ۲۲ هزار تن متجاوز است و این شمار همچنان رو به افزایش است. کوردسمن این عده را كمتر از پنج هزار تن برآورد كرده بود.

تحلیلگر رسمی به جیم کرین گفته است كه برخلاف نظر مركز استراتژیك و مطالعات بین المللی، همچنین بیشتر مبارزان از جهادی ها و عناصر القاعده نیستند و از دسته های مختلف و جدا از هم تشكیل شده اند، از جمله سنی هایی كه نگران از دست دادن اختیارات حكومتی پس از ۷۰ سال و به گوشه افتادن هستند و شیوخ قبایل و امامان سنی مساجد از آنان حمایت می كنند. دسته دیگر، بعثی ها هستند كه نمی خواهند عراق نظام اسلامی داشته باشد و مخالف حكومت مذهبی و اقتصاد بازار آزاد (نظام دلخواه آمریكا) هستند و در میان آنان برخی افراد گارد منحله جمهوری عراق هم دیده می شوند. به باور این تحلیلگر، مبارزان شیعه از پایه با حكومتی در عراق كه حرف شنوی از آمریكا داشته باشد مخالفند، به علاوه بیم از آن دارند كه چنین دولتی به سنی ها كه در باطن مورد حمایت دولت سعودی و اردن و اكثریت جهان عرب خواهد بود امتیاز دهد.

مبارزان شیعه كه سلاحهای خود را حفظ كرده و در حال آماده باش هستند بیش از هردسته دیگر خواهان رعایت دمكراسی اند زیرا اطمینان دارند كه اگر رای اكثریت رعایت شود حكومت آینده متعلق به آنان خواهد بود. البته جهادی ها از جمله القاعده كه از گوشه و كنار جهان اسلام آمده و می آیند نیروی چشمگیری هستند ولی خط آتش در كنترل كامل ایشان نیست. بنابراین، كانونهای مقاومت متعددند و شناخت سران همه به آسانی امكان پذیر نیست كه بشود با آنان تماس گرفت و سازش كرد. پس، اعلام عفو عمومی تاثیر چندان برای برقراری آرامش نخواهد داشت.

این تحلیلگر به نویسنده اسوشییتدپرس گفته بود که برخی از این كانونها دارای واحد های بمب سار و ترور و نیز دسته های حمله هستند و تاكتیكشان به نظر «پیشرفته» می رسد. به این ترتیب كه یك واحد، انفجار تولید می كند و همین كه سربازان به محل بشتابند به دام دسته حمله می افتند كه تیر اندازی می كنند از جمله با راكت، خمپاره انداز و نارنجك انداز. با این وضعیت، برقراری حكومت نظامی نه تنها فعالیت این گروهها را محدود نمی كند بلكه ماموران اجرای حالت فوق العاده را كه مجبورند در خیابان باشند آسانتر به دام می اندازد.