یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر مواد شیمیایی


محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر مواد شیمیایی

مستندات کافی برای گوش به زنگ بودن وجود دارد. غلظت محصولات شیمیایی موجود در اطراف ما، آثار مستقیمی بر قدرت باروری و ناهنجاری های تناسلی دارد.

● محصولات شیمیایی: محافظت از زنان …

مستندات کافی برای گوش به زنگ بودن وجود دارد. غلظت محصولات شیمیایی موجود در اطراف ما، آثار مستقیمی بر قدرت باروری و ناهنجاری های تناسلی دارد.

محصولات شیمیایی:

محافظت از زنان باردار و کودکان

توصیه می‌شود که به طور خاص در دوران کودکی و زنان باردار از قرار گرفتن در معرض این مواد، بکاهند.

قدرت باروری مردان به علت آلودگی در معرض خطر است

بی شک قدرت باروری مردان کم شده است. کافی است نگاهی به مراجعات به پزشکان برای مسائل تولید مثل داشته باشیم تا ببینیم که عدم باروری در مردان با چه سرعتی کاهش یافته است. آلودگی توسط مواد شیمیایی به میزان زیادی در این امر سهیم است.

بنابر اعلام آژانس امنیت سلامت، مواد غذایی، محیط زیست و کار فرانسه، ناهنجاری دستگاه تولید مثل در فضاها و به طور خاص تر در مناطقی که به شدت آلوده بوده اند، بسیار زیاد مشاهده شده است. کاهش ۵۰ دردصدی در تولید اسپرماتوزوئید در ۵۰ سال اخیر دیده شده است، در این مدت بروز سرطان های بیضه و برخی ناهنجاری های دستگاه تناسلی دو برابر شده است. این پدیده ها، بخشی از عوارض برخی مواد شیمیایی هستند (اختلال های غدد درون ریز مانند استروژن، همان آثار هورمون های جنسی زنانه را در مردان دارند).

از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی طی دوران بارداری و کودکی بکاهید

دبیر انجمن اکولوژی، ناتالی کوزسیوسکو- موریزت دربارۀ محیط های شیمیایی، تولید مثل و رشد کودکان هشدار می‌دهد و توصیه می‌کند که در دوره های کلیدی زندگی از جمله کودکی و دوران بارداری، از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خودداری شود. در واقع، طی دوران رشد و در مراحل شکل گیری جنین، قرار گرفتن در مجاورت مواد شیمیایی، بیشترین مضرات را برای باروری در آینده خواهد داشت.

برخی مواد شیمیایی، به خصوص آفت کش ها، فتالات (مورد استفاده در ریه های مصنوعی) و پارابن (در محصولات آرایشی بهداشتی) احتمالاً سمی هستند، بنابراین توصیه می‌شود که:

تا حد ممکن مصرف محصولات آرایشی بهداشتی حاوی پارابن (شامپوها، رنگ موها) را کاهش دهید.

از کرم ضد ترَک بدون پارابن استفاده کنید.

از محصولات آرایشی بهداشتی بیو کمک بگیرید.

برای امور خانه، از شوینده های پاک و دوستدار محیط زیست استفاده کنید.

پوست میوه ها و صیفی جات را بکنید.

از خوشبوکننده های خانگی استفاده نکنید.

از مصرف اسپری های حشره کش خودداری کنید.

از انجام کارهایی که با رنگ های شیمیایی سر و کار دارد، اجتناب ورزید.