سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

۸ مارس سال ۹۶۵ میلادی ـ قتل « المتنبّی » شاعر بزرگ و انقلابی عرب


هشتم مارس سال ۹۶۵ میلادی المتنبّی ( ابو طیب احمد بن حسین ) شاعربزرگ عرب در بازگشت از سفر شیراز و دیدار امیر عضد الدوله دیلمی به بغداد در نزدیکی این شهر گرفتار راهزنان شد و به دست …

هشتم مارس سال ۹۶۵ میلادی المتنبّی ( ابو طیب احمد بن حسین ) شاعربزرگ عرب در بازگشت از سفر شیراز و دیدار امیر عضد الدوله دیلمی به بغداد در نزدیکی این شهر گرفتار راهزنان شد و به دست آنان به قتل رسید. وی هنگام مرگ ۵۰ ساله بود.

ابو طیب که در کوفه ( نجف ـ عراق ) به دنیا آمده بود در جوانی از انقلابیون قرمطی بود . وی در شام ( سوریه بزرگتر ) تحصیل کرده بود ، ولی علاقه داشت که میان اعراب بدوی زندگی کند . در جریان همفکری با انقلابیون قرمطی ( برای اطلاع از اندیشه و کارهای قرمطیان به تاریخ طبری رجوع شود) دستگیر و دو سال در زندان بود و گفتن شعر را از زندان آغاز کرد.

پس از آزادی از زندان در شام ماند و چون در طنزهایش حاکم دمشق را هجو کرده بود از ترس او به قاهره گریخت و بعدا از آنجا به بغداد رفت . وی علاوه بر قصیده که سبک شاعران عرب بود غزل هم گفته است که بدعتی در شعر عرب بشمار می رود. مولف تاریخ ادبیات جهان از المتنبی به عنوان بزرگترین شاعر کلاسیک عرب نام برده است. دیوان اشعار المتنبی از کتب معروف نظم عربی است.