شنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۱ / 10 December, 2022
مجله ویستا

كلوزه فراتر از یك «آقای گل»


كلوزه فراتر از یك «آقای گل»

در دوره ۲۰۰۲ «رونالدو»یی وجود داشت كه ۸ گل زد و ۵ گل او را بی اثر كرد و خودش آقای گل شد اما رونالدو چند روز پیش همراه با تیم ملی برزیل به دست فرانسه حذف شد و در نتیجه دیگر در صحنه حاضر نیست تا بتواند بر ۳ گل زده قبلی اش بیفزاید با این حساب آنچه ملت آلمان از كلوزه می طلبد بسیار بیش از مقام آقای گلی است

● امشب نگاه ها به «میرو» است

۴ سال پیش در جام جهانی «كره-ژاپن»، میروسلاو كلوزه مثل یك پدیده گل می زد و سپس می نشست و به سئوالات خبرنگاران پاسخ می گفت. برای او كارها آسان نشان می داد. كسی قبل از جام از وی انتظار نداشت كه كارهای بزرگ صورت دهد و اصولاً شهرتی نداشت.

در نتیجه بدون استرس به میدان می آمد، گل هایش را می زد، مصاحبه هایش را انجام می داد و می رفت.۴ سال بعد او در هیئت یك بازیكن پخته تر و ۲۸ ساله همان سناریو را تكرار كرده، با این فرق كه مشهور است و زیر ذره بین قرار دارد و بسیار بیش از گذشته از او وظیفه گلزنی طلب می شود.كلوزه تا اینجای كار ۵ گل در جام جهانی ۲۰۰۶ زده كه برابر با گل های او در جام ۲۰۰۲ است، اما تفاوت قضیه در این است كه اگر امشب به ایتالیا هم گل بزند، بیش از پیش عنوان آقای گلی اش را محرز خواهد كرد.

در دوره ۲۰۰۲ «رونالدو»یی وجود داشت كه ۸ گل زد و ۵ گل او را بی اثر كرد و خودش آقای گل شد. اما رونالدو چند روز پیش همراه با تیم ملی برزیل به دست فرانسه حذف شد و در نتیجه دیگر در صحنه حاضر نیست تا بتواند بر ۳ گل زده قبلی اش بیفزاید. با این حساب آنچه ملت آلمان از كلوزه می طلبد بسیار بیش از مقام آقای گلی است.

و او از این پس باید گل بزند تا آلمان اولین مقام قهرمانی اش را در جام های جهانی طی ۱۶ سال اخیر و چهارمین قهرمانی اش را طی تاریخ دشت كند. اگر سر بالاك گرم كارهای دفاعی باشد (كه هست) و پودولسكی هنوز بچه باشد (كه هست) پس «میرو» است كه باید گل بزند و جوركش دیگران باشد و در آن وسط، آقای گل هم بشود.

در حد فاصل این دو جام تفاوت های زیادی در زندگی كلوزه روی داده است. این مهاجم لهستانی تبار كه سال ها پیش همراه با خانواده اش در جنوب آلمان مستقر شد، در سال ۲۰۰۴ در ازای ۵ میلیون پوند از كایزرسلاترن به وردر برمن نقل مكان كرد، اما آقای گل شدنش در فصل گذشته بوندس لیگا و پیش تاختنش به سوی عنوانی مشابه در جام جهانی جاری قیمت او را بسیار بیش از اینها بالا برده است و خواستاران وی كه فزون تر از گذشته شده اند باید خودشان را برای پرداخت مبلغی بسیار بیش از اینها به برمن مهیا كنند.

لااقل به لحاظ آمار در جام های جهانی به سختی می توان با كلوزه برابری كرد و یا حقانیت او را نادیده گرفت. ده گل زده در دو دوره جام جهانی، او را بالاتر از امثال كارل هاینس رومنیگه و اووه زیلر قرار می دهد كه هر دو از هموطنان وی هستند و در سطحی برابر با گابریل باتیستوتا آرژانتینی و گری لینه كر انگلیسی می نشاند.گلی كه او جمعه گذشته با ضربه سر به آرژانتین زد و آلمان را از شكست در برابر این رقیب نجات داد و بازی دو كشور در مرحله یك چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ را به وقت اضافی و در نهایت پیروزی آلمان در ضربات پنالتی كشاند، بیست و نهمین گل او طی ۶۰ دیدار ملی اش به حساب می آمد. او روی سانتر بالاك كه در بین راه با ضربه سر «تیم بوروفسكی» تغییر ارتفاع داد، بسیار خوب و سریع عمل نمود و كار را قبل از دخالت سورین تمام كرد و دروازه لئوناردو فرانكو را فروریخت.

● از گمنامی تا شهرت

با این حال مردی كه مهارش از دلمشغولی های اصلی مدافعان ایتالیا در دیدار امشب نیز خواهد بود، تا ۵/۶ سال پیش فقط در تیم متوسط و گمنام هومبورگ (با هامبورگ فرق می كند) توپ می زد و خوابش را هم نمی دید كه میادین جام جهانی را فتح كند. وقتی او تمامی ۵ گلش را در جام جهانی ۲۰۰۲ با ضربات سر زد، این تصور و برداشت غلط به وجود آمد كه پا ندارد و فقط سرزنی را بلد است، اما گل های او در یك سال اخیر كه اغلب با ضربات پا بوده اند، چیزی خلاف این را به اثبات رسانده اند.

بازی سه شنبه شب در شهر دورتموند تمامی حساسیت های لازم را دارد و میرو طی آن مقابل كسی قرار می گیرد كه چندی پیش در بازی دوستانه آلمان- ایتالیا اكثر ضربات و هجوم های آلمان را دفع كرد تا تیم آتزوری آن مسابقه را با نتیجه عالی ۱-۴ از آلمان ببرد.

از فابیو كاناوارو مدافع وسط معروف و كاپیتان ایتالیا سخن می گوییم كه به خاطر پست و محل بازی اش مجبور است روبه روی «میرو» قرار گیرد و لاجرم از ماموران مهار او باشد. بازی آلمان- ایتالیا در ماه مارس ۲۰۰۶ از پایین ترین و تاریك ترین نقاط در برنامه های تداركاتی آلمان و در ماه های منتهی به برگزاری جام جهانی هجدهم محسوب می شود.

با این حال خود مارچلو لیپی مربی ایتالیا نیز اعتراف دارد كه آلمان فعلی با آنچه در آن زمان بود بسیار فرق كرده و قوی تر و خطرناك تر شده است.نتیجه این رویارویی مجدد هرچه باشد، بد نیست بدانید كه پدر میروسلاو كلوزه هم در ایام جوانی مثل خود او یك فوتبالیست حرفه ای بود كه برای اوسر در دسته دوم باشگاه های فرانسه توپ می زد و مادرش نیز عضو تیم ملی هندبال زنان لهستان بود. با این حال تقدیر این بود كه میرو به لحاظ شهرت ورزشی والدینش را پشت سر بگذارد.او در اوایل كار پرداختنش به فوتبال مجبور بود در تیم های حاضر در دسته های پایین تر لیگ آلمان به بازی و فعالیت بپردازد. خودش به یاد می آورد كه وقتی نوجوانی بیش نبود برای شركت در تمرینات یك تیم محلی در جنوب غرب آلمان راهی كمپ مربوطه شد.

مدت كمپ یك هفته ذكر شده بود، اما در پایان همان روز نخست مسئول تمرینات و مربی ارشد حاضر در آنجا میرو را صدا زد و گفت: «پدر و مادرت رفتند یا هنوز همین جا هستند؟ اگر هستند، با آنها برو چون ما دیگر كاری با تو نداریم! به كلام خود كلوزه: دنیا بر سرم خراب شد، به خودم نهیب زدم؛ تو از عهده كار برنیامدی و برای یك روز هم دوام نیاوردی خجالت بكش!» امروز شرایط او به كلی متفاوت است و با این كه فروش كلوزه به متقاضیانی چون آرسنال و منچستر یونایتد سود قابل توجهی را به وردربرمن می رساند، كلاوس آلوفس مدیر ورزشی این باشگاه می گوید: «ما اصلاً نیازی به فروش كلوزه و پول ناشی از آن نداریم.»

● موفق در میان ناموفق ها

موفقیت های كلوزه در این دوره جام جهانی از آن رو اهمیت بیشتری می یابد كه تعدادی از مهاجمان طراز اول دیگر روزهای چندان موفقی را نگذرانده اند. رود فن نیستلروی، وین رونی و آندری شوچنكو از آن جمله اند و پدرو پائولتا نیز در همین محدوده می گنجد در عین حال تمام گل های كلوزه در این جام نیز (به جز یك مورد) در برابر حریفانی به دست آمده كه آنها را باید متوسط نامید. كاستاریكا كه دو گل از میرو خورد و اكوادور هم كه پذیرای دو گل از وی شد، چنین مصداقی دارند و به واقع فقط آرژانتین است كه كلوزه توانسته است در میان حریفان بزرگ هدف بگیرد و دروازه اش را بگشاید.

از آن جا كه تقریباً تمام گل های كلوزه در جام جهانی قبلی نیز در برابر رقبایی از همین قبیل به دست آمد، منتقدان این ایراد را به كلوزه وارد می دانند كه او مرد گلزنی در برابر تیم های بزرگ نیست و فقط قادر به گشودن دروازه رقبای متوسط است.

به واقع این یك قسمت مهم از قضیه است كه كلوزه باید در دیدار امشب با ایتالیا آن را تصحیح و ترمیم كند. به رغم مطرح شدن چنین ایرادهایی در خصوص كلوزه و همچنین خاموشی نسبی او طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ خطر عمده ای وی را در ارتباط با جام جهانی ۲۰۰۶ تهدید نمی كرد و او در معرض از دست دادن جایش در تركیب تیم ملی آلمان در آستانه این پیكارها قرار نداشت. برعكس كلینزمن نمی توانست به فردی بهتر از او برای پر كردن پست سانتر فوروارد در تركیب تیمش بیندیشد و گزینه ای برتر از وی را در ذهنش داشته باشد.

مربی آلمان بر این باور است كه كلوزه بهترین زوج برای لوكاس پودولسكی جوان در خط حمله این كشور است و همكاری خوب این دو طی پیكارهای جاری لابد تاییدی بر این طرز نگرش بوده است و تازه ناگفته نگذاریم كه پودولسكی ۲۱ ساله نیز در ۵ بازی آلمان تابه حال ۳ گل به ثمر رسانده است.وقتی پودولسكی در پایان مرحله اول جام جهانی ۲۰۰۶ دچار ضعف روحی و لغزش های فكری و مشكل نبود اعتماد به نفس شد، كلوزه به كمك او آمد و به او اطمینان و اعتمادی تازه بخشید و محصول و پیامد آن دو گلی بود كه این مهاجم كلنی به سوئد در شروع مرحله حذفی جام زد تا ژرمن ها به برتری ۰-۲ برسند و به دیدار با آرژانتین بشتابند.

● بدون كم و كسری

حرف آخر را درباره میرو «داوور شوكر» می زند. آقای گل كروات جام جهانی ۹۸ می گوید: «كلوزه شایسته تصاحب عنوان آقای گلی جام جهانی جاری است زیرا سریع و باهوش است. بازی را خوب می خواند و می داند كه در كدام محل جاگیری كند.او با توپ نیز خوب كار می كند و می تواند دریبل بزند و ضربات آخرش هم خوب است.

من كمتر نیاز و مشخصه یك گلزن را در كار او غایب دیده ام.»تقابل امشب او با جان لوئیجی بوفون، مردی كه شاید بهترین دروازه بان كنونی دنیا باشد (و شاید ینس لمن پنالتی گیر آلمانی هم به او نرسد) بخش دیگر از كاراكتر و كارنامه كلوزه را ترسیم خواهد كرد و ارزش گذاری های شوكر درباره وی را در معرض تستی بسیار جدی قرار خواهد داد.

منبع: guardian

ترجمه:وصال روحانیهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت دیدارنیوزسایت ورزش سهسایت مجله شبکهروزنامه توسعه ایرانیسایت خبرآنلاینخبرگزاری برناسایت بیتوتهسایت اقتصادنیوزسایر منابع