یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

Prelude


Prelude

پرلود یکی از فرم های آهنگ سازی هستش که انگیزه اصلی ایجاد اون از سازهای کلاویه ای غیر از ارگ الهام گرفته شده. شما با ارگ میتونید یک آکورد رو برای مدت دلخواه ثابت نگه دارید اما در …

پرلود یکی از فرم های آهنگ سازی هستش که انگیزه اصلی ایجاد اون از سازهای کلاویه ای غیر از ارگ الهام گرفته شده. شما با ارگ میتونید یک آکورد رو برای مدت دلخواه ثابت نگه دارید اما در سازهایی مثل هارپسی کورد یا پیانو این امکان کمتر هستش چرا که صدای تولید شده به تدریج میرا میشه. این بود که آهنگ سازان اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم بخصوص دوران باروک نسبت به فرمی که در اون نت های آکورد بجای همزمان پشت سر هم نواخته بشند علاقمند شدند و فرمی بنام پرلود رو ابداع کردند. در دنیای موسیقی به محض شنیده شدن نام پرلود همه و همه بیاد باخ بزرگ میفتند و شاید یکی از زیباترین و در عین حال ساده ترین پرلودهای او قطعه ای هست که در ابتدای کتاب کلاویه خوش آهنگ Well Tempered Clavier آمده. این کتاب مجموعه ای از پرلودها و فوگ های آموزشی هستش که بعد از فوت باخ گردآوری شده.

به پرلود برگردیم. پس از گردآوری این مجموعه، عملا" پرلود به عنوان یک فرم در موسیقی پذیرفته شد و موسیقیدانانی مانند شوپن، دبوسی، راخمانینف و ... در این سبک به نوشتن پرلود پرداختتد. Charles Goundon موسیقیدان فرانسوی در سال ۱۸۵۹ بر روی اولین پرلود باخ ملودی بسیار زیبایی قرا نهاد و انو رو Ave Maria نامید، از آن پس این پرلود بنام Ave Maria معروف شد. در قسمت یک اجرای خوب از Ave Maria نسخه ای از اون رو که Maira Callas خونده بود شنیدید. این فای pdf حاوی این قطعه هستش J.S.Bach - Ave Maria.pdf یه نگاهی بیندازید و به آکوردهای شکسته اون دقت کنید که فرم پرلود بودن اونرو نشون میده. اینهم یک اجرای زیبای دیگه ای از این پرلود، باید تذکر بدم که در این قطعه موسیقی ملودی نوشته شده توسط Goundon هم آمده که توسط سازهای زهی نواخته میشه. Ave Maria واقعا" زیباست.