سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

شاگرد تنبل‌های موفق


● بتهوون موسیقی‌دان برجسته جهان، ویولن را به طرز نادرستی می‌نواخت و به‌جای اصلاح تکنیک خود ترجیح می‌داد که به آهنگ‌سازی بپردازد. استادش او را یک نوازنده ناشی می‌نامید.
● والت …

بتهوون موسیقی‌دان برجسته جهان، ویولن را به طرز نادرستی می‌نواخت و به‌جای اصلاح تکنیک خود ترجیح می‌داد که به آهنگ‌سازی بپردازد. استادش او را یک نوازنده ناشی می‌نامید.

والت دیسنی در جوانی به کار در روزنامه‌ای مشغول بود اما او را به خاطر نداشتن فکر و اندیشه درست اخراج کرده بود. والت دیسنی از ساختن دیزنی‌لند چندین بار ورشکست شده بود.

آموزگاران توماس ادیسون، مخترع برق، معتقد بودند، او به‌قدری کودن است که قادر به یادگیری نیست. به همین دلیل در ۱۲ سالگی از مدرسه اخراج شد.

اسحاق نیوتن در مدرسه ابتدائی شاگرد بسیار ضعیفی بود.

لئو تولستوی، نویسنده رمان مشهور ”جنگ و صلح“ در امتحانات دانشگاه مردود شد. استادان او را ناتوان در یادگیری توصیف کرده بودند.

وینستون چرچیل در کلاس ششم مردود شد. او پس از بارها شکست، زمانی به نخست‌وزیری انگلستان رسید که ۶۲ سال داشت.

والدین انریکو کاروسو، خواننده مشهور اپرا، از او می‌خواستند که مهندس شود. استاد آواز او اعتقاد داشت، او اصلاً صدای خوبی ندارد و خواننده خوبی نمی‌شود.

زمانی که پیتر جی. دانیل در کلاس چهارم درس می‌خواند، معلمش ـ خانم فیلیپس ـ مدام به او می‌گفت:

”پیتر! تو بدترین شاگرد من هستی، تو یک سیب‌زمینی بی‌خاصیتی که هرگز به جائی نخواهی رسید.“ پیتر تا سن ۲۶ سالگی کاملاً بی‌سواد ماند و بعد دوباره به تحصیل ادامه داد. او حالا مالک کل خیابانی است که زمانی در آن‌جا با دوستانش دعوا می‌کرد و در آن‌جا بود که آخرین کتاب خود به نام ”خانم فیلیپس شما اشتباه می‌کردید!“ را به چاپ رساند.

۱۸ ناشر از چاپ کتاب ریچارد باخ به نام ”جاناتان، مرغ دریائی“ خودداری کردند تا این‌که سرانجام در سال ۱۹۷۰ توسط یک انتشارات به چاپ رسید. از این کتاب تا سال ۱۹۷۵ بیش از هفت میلیون نسخه، فقط در آمریکا به فروش رسید.

کارفرمایان اف. دبلیو. وولورث، تاجر مشهور آمریکائی، معتقد بودند، او به‌قدری گیج و کودن است که حتی قادر به انجام امور پیش خدمتی هم نیست.

پدر رودین مجسمه‌ساز معروف در مورد او گفته بود:

”من به جای یک پسر، یک احمق دارم.“ رودین بدترین شاگر مدرسه شناخته شده بود و مدرسه هنرهای زیبا نیز سه بار از ثبت نام وی اجتناب کرده بود.

پاستور، دانشمند بزرگ جهان قبل از تحصیلات دانشگاهی یک دانش‌‌آموز متوسط به حساب می‌آمد و در درس شیمی بین ۲۲ نفر، پانزدهمین نفر بود.

آبراهام لینکلن رئیس‌جمهور محبوب آمریکا، سواد خواندن و نوشتن را به تنهائی از روی کتاب‌ها یاد گرفت چون خانواده‌اش او را به مدرسه نمی‌فرستادند. وی پس از بارها شکست بالاخره به کاخ سفید رفت.

انیشتن، دانشمند بزرگ فیزیک جهان تا ۴ سالگی حرف نزد و در هنگام ورود به دانشگاه چند دانشگاه از پذیرفتن او خودداری کردند.