پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

برگ‌هایی از تاریخ


برگ‌هایی از تاریخ

اخترشناسان اعلام کردند دیتا و اطلاعات ارسالی از کاوشگرهای فرستاده شده به مریخ، روز به روز «برگ‌های» بیشتری از تاریخ این سیاره را در اختیار بشر قرار می دهد تا با کنار هم گذاشتن …

اخترشناسان اعلام کردند دیتا و اطلاعات ارسالی از کاوشگرهای فرستاده شده به مریخ، روز به روز «برگ‌های» بیشتری از تاریخ این سیاره را در اختیار بشر قرار می دهد تا با کنار هم گذاشتن این برگ ها، به چشم انداز روشنی از پیشینه آن دست یابد. به گزارش تازه ترین شماره ژورنال «ساینس»، نقشه ها و تصویربرداری های انجام شده از بافت و ترکیب معدنی سیاره سرخ منظومه خورشیدی که توسط مدارگرد «مارس اکسپرس» اروپا در حال انجام است، تاکنون دیتای فراوان و دقیقی از وضع این سیاره به زمین ارسال کرده است. بر اساس این گزارش، اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که به احتمال بسیار زیاد، مریخ در دوره طفولیت و کودکی خود شاهد ظهور حیات بر پهنه خویش بوده است.

به گفته دانشمندان، نقشه های ارسالی بیانگر آن است که سیاره مریخ شاهد سه دوره زمین شناختی در عمر خود بوده است که نخستین دوره از آنها به احتمال فراوان، مهم ترین دوره میزبانی حیات در تاریخ این سیاره به شمار می رود.