دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

اسید اوریک


اسید اوریک

اورات در پی خوردن مواد غذایی پورین‌دار به وجود می‌آید و از طریق ادرار دفع می‌شود. چون در پی افزایش اسیداوریک خون مشخص است که کلیه‌ها برای دفع این ترکیب دچار مشکل شده‌اند بنابراین …

اورات در پی خوردن مواد غذایی پورین‌دار به وجود می‌آید و از طریق ادرار دفع می‌شود. چون در پی افزایش اسیداوریک خون مشخص است که کلیه‌ها برای دفع این ترکیب دچار مشکل شده‌اند بنابراین بهتر است توصیه‌های زیر را برای کنترل این مشکل جدی گرفت.

بـایـدهـا

۱) بهتر است منابع غذایی روی در برنامه غذایی‌تان بیشتر به چشم بخورد به خصوص نان سبوس‌دار کامل زیرا این ماده معدنی احتمال حملات نقرسی را به حداقل ممکن می‌رساند.

۲) افزایش دریافت اسید فولیک نیز برای کاهش تولید اسیداوریک توصیه می‌شود. مواد غذایی مانند جوانه گندم و کلم بروکلی از منابع مناسب این ویتامین به حساب می‌آیند.

۳) مواد غذایی مانند شیر البته از نوع کم‌چرب، تخم‌مرغ، کاهو و گوجه‌‌فرنگی پورین کمی دارند بنابراین می‌توانید آنها را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

۴) از آنجا که ویتامین C به دفع اسیداوریک از ادرار کمک می‌کند، بهتر است منابع غذایی آن مانند انواع مرکبات، کلم برگ و بروکلی و گوجه‌‌فرنگی را بیشتر میل کنید.

۵) حتما در روز ۲ لیتر آب بنوشید تا احتمال تشکیل کریستال‌های اوراتی میان مفاصل‌تان به حداقل ممکن برسد.

۶) یادتان باشد که داشتن وزن ایده‌آل به کنترل این مشکل کمک می‌کند. البته رژیم‌های سخت می‌توانند سطح این عامل را در بدن افزایش دهند پس زیر نظر یک متخصص وزنتان را پایین بیاورید.

نـبـایـدها

۱) یادتان باشد که مواد غذایی مانند انواع گوشت‌ها، جگر، مارچوبه، اسفناج، گل کلم و قارچ پورین بالایی دارند بنابراین از خوردن آنها جدا اجتناب کنید.

۲) مواد غذایی مثل لوبیا، نخود، عدس، ماهی آزاد، ساردین و میگو نیز دارای مقادیر قابل‌ملاحظه‌ای پورین هستند پس خوردن آنها را نیز محدود کنید.

۳) الکل تولید اسیداوریک را از مواد غذایی که پورین‌دار هستند، افزایش می‌دهد پس از خوردن این نوشیدنی نیز بپرهیزید.

۴) میوه‌های خشک نیز به دلیل فروکتوز فراوان بهتر است، محدود شوند زیرا این قند تولید اورات را در بدن بالا می‌برد.