یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان / ۱۴ فوریه


▪ چهاردهم فوریه سال ۱۹۵۱ جوزف کوین کیگان بازیکن سابق تیم ملی انگلیس و مربی کنونی نیوکاسل در دان کاستر به دنیا آمد. او که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال انگلیس محسوب می …

چهاردهم فوریه سال ۱۹۵۱ جوزف کوین کیگان بازیکن سابق تیم ملی انگلیس و مربی کنونی نیوکاسل در دان کاستر به دنیا آمد. او که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال انگلیس محسوب می شود، تنها کسی است که از این کشور ۲ بار برنده جایزه فوتبالیست برتر اروپا شده است. او از سال ۱۹۶۸ بازی را در تیم اسکانتورپ یونایتد آغاز کرد و در سال ۱۹۸۴ با پیراهن نیوکاسل کفش های خود را آویخت. کیگان از سال ۱۹۹۲ با کار در نیوکاسل وارد عرصه مربیگری شد و ۵ سال در این تیم بود. پس از مدت کوتاهی کار در فولام، در سال ۱۹۹۹ هدایت تیم ملی انگلیس به او سپرده شد اما در پاییز سال ۲۰۰۰ از سمت خود استعفا کرد. ۴ سال هم مربی منچسترسیتی بود و پس از آن حدود سه سال به دور از دنیای فوتبال بود تا این که در ژانویه سال ۲۰۰۸ بار دیگر به نیمکت مربیگری نیوکاسل بازگشت.

او در ۲۳۰ بازی که برای لیورپول انجام داد، ۶۸ گل زد، در سال ۱۹۷۷ به هامبورگ منتقل شد و تا سال ۱۹۸۰ در این تیم ماند. پس از آن ۲ سال برای ساوتهمپتون به میدان رفت و ۲ سال هم برای نیوکاسل بازی کرد که حاصل این ۴ سال ۸۵ گل در ۱۴۶ بازی بود ضمن اینکه وی در ۶۳ بازی ملی خود ۲۱ گل به ثمر رساند.

کیگان در سال ۲۰۰۲ به خاطر خدماتش به فوتبال انگلیس وارد انجمن مشاهیر فوتبال این کشور شد. از افتخارات دیگر او می توان به ۳ قهرمانی لیگ انگلیس (۱۹۷۳ و ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷)، ۲ قهرمانی جام یوفا(۱۹۷۳ و ۱۹۷۶)، قهرمانی جام حذفی انگلیس(۱۹۷۴) و قهرمانی باشگاه های اروپا(۱۹۷۷) همراه با لیورپول و قهرمانی بوندس لیگا (۱۹۷۹) و نایب قهرمانی اروپا(۱۹۸۰) با هامبورگ اشاره کرد. وی به عنوان مربی سه بار با تیم های نیوکاسل، فولام و منچسترسیتی قهرمان دسته دوم باشگاه های انگلیس شده و یک بار هم در سال۱۹۹۶ با نیوکاسل نایب قهرمان لیگ برتر شده است.

چهاردهم فوریه سال ۱۹۷۷ کادل اوانس دوچرخه سوار شهیر استرالیایی متولد شد. او در سال ۲۰۰۷ با کسب مقام دوم رقابت های ارزشمند توردوفرانس به عنوان نخستین استرالیایی به چنین افتخاری دست یافت. او قبل از اینکه در سال ۲۰۰۱ به دوچرخه سواری جاده روی بیاورد قهرمان دوچرخه سواری کوهستان بود و در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ به مقام قهرمانی جام جهانی دست یافت. او در المپیک سیدنی به مقام هفتم رسید.

چهاردهم فوریه سال ۱۹۸۳ باکاری سانیا مدافع فرانسوی آرسنال به دنیا آمد.او اصالتا سنگالی است و پسرعمویش ابراهیم سونکو در تیم ریدینگ بازی می کند. این دفاع راست سه فصل را در اوسر گذراند و در فصل نقل و انتقالات سال ۲۰۰۷ با مبلغ ۹ میلیون یورو به تیم لندنی آرسنال ملحق شد.

چهاردهم فوریه سال ۱۹۸۴ حامد ناموشی بازیکن تونسی تیم لوریان فرانسه متولد شد. با وجود آنکه او در فرانسه به دنیا آمده، سابقه بازی در تیم ملی تونس را نیز دارد. ناموشی در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۳ به عنوان بازیکن آزاد تیم کان فرانسه را به مقصد رنجرز ترک کرد و سه سال بعد با اتمام قراردادش در تیم اسکاتلندی به لوریان منتقل شد زیرا پل لگوئن مربی وقت رنجرز او را مازاد اعلام کرد. او یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی تونس در جام جهانی ۲۰۰۶ بود و در هر سه بازی تیم تحت هدایت روژه لمه به میدان رفت. او در ۱۴ بازی ملی یک گل نیز زده است.

چهاردهم فوریه سال ۱۹۸۵ فیلیپ سندروس مدافع راست تیم ملی سوییس و باشگاه آرسنال به دنیا آمد. این بازیکن که اصلا اسپانیایی و صرب است، در سال ۲۰۰۳ از تیم سروت در کشور خود با مبلغ ۵/۲ میلیون پوند به باشگاه لندنی منتقل شد. از سال ۲۰۰۴ سندروس در عضویت تیم ملی سوییس قرار دارد و در ۲۰ بازی ملی خود ۳ گل برای این تیم زده است، او یکی از اعضای ثابت تیم ملی سوییس در جام جهانی ۲۰۰۶ بود. سوییس به مرحله حذفی این رقابت ها راه یافت و در یک هشتم نهایی در ضربات پنالتی مغلوب اوکراین شد اما تنها تیمی بود که در ۴ بازی خود در جام جهانی هیچ گلی دریافت نکرد. او به ۶ زبان انگلیسی ، فرانسوی ، اسپانیایی ایتالیایی ، آلمانی و پرتغالی مسلط است.

چهاردهم فوریه سال ۲۰۰۲ ناندور هیدکوتی مربی و فوتبالیست سابق مجارستانی در سن ۷۹ سالگی درگذشت. او به عنوان یک مهاجم بازی می کرد و بیشتر دوران بازی خود را در تیم ام تی کی مجارستان بازی کرد. در دهه ۵۰ میلادی او یکی از اعضای اصلی تیم بدون رقیب مجارستان بود که لقب«مجارهای قدرتمند» را به خود اختصاص داده بود، تیمی که امثال فرانس پوشکاش و ساندور کاسیس در آن حضور داشتند و توانست به مقام قهرمانی مسابقات المپیک هلسینکی و نایب قهرمانی جام جهانی ۱۹۵۴ سوییس دست پیدا کند. در بازی معروف تیم ملی مجارستان در سال ۱۹۵۳ ورزشگاه ویمبلی لندن که به پیروزی ۶-۳ تیم میهمان انجامید، این بازیکن هت تریک کرد. هیدکوتی قادر بود از عمق، ۴ مهاجم تیم را تغذیه کند و دفاع انگلیس را به هم بریزد. در آن زمان این تیم، بازی فوتبال را دچار تحول کرده بود و از مهاجم دوم استفاده می کرد. هیدکوتی به عنوان مربی تیم هایی در مجارستان، ایتالیا، لهستان و مصر را رهبری کرد و در سال ۱۹۶۱ فیورنتینا را به فتح نخستین جام برندگان جام سوق داد.