پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

معامله نفت ایران، فردریکسن را میلیاردر کرد


معامله نفت ایران، فردریکسن را میلیاردر کرد

جان فردریکسن، غول تانکرهای نفتی دنیا، میلیاردر هشتاد و هشتم جهان در فهرست فوربز است. ثروت او در حدود ۷/۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. او در صنعت حمل و نقل مالک بزرگ‌ترین ناوگان …

جان فردریکسن، غول تانکرهای نفتی دنیا، میلیاردر هشتاد و هشتم جهان در فهرست فوربز است. ثروت او در حدود ۷/۷ میلیارد دلار تخمین زده شده است. او در صنعت حمل و نقل مالک بزرگ‌ترین ناوگان تانکرهای نفت در جهان است. فردریکسن همچنین تا زمانی که تصمیم به ترک نروژ و گرفتن اقامت در قبرس گرفت، ثروتمندترین فرد در نروژ بود.

جان فردریکسن در ۱۰ ماه مه سال ۱۹۴۴ در اترستاد در شرق شهر اُسلو، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور نروژ، در خانواده‌ای متوسط متولد شد. پدر او یک جوشکار بود.

جان فردریکسن زمانی که به مدرسه شبانه می‌رفت، کار را با کارآموزی در یک شرکت واسطه حمل و نقل آغاز کرد. او در سن بیست و هفت سالگی شروع به کار کردن برای خودش کرد. فردریکسن به آلمان رفت و به عنوان یک واسطه جوان به کار حمل محموله‌های ماهی تازه از ‌ایسلند به‌هامبورگ پرداخت. وی سپس به آمریکا و کانادا رفت. جان فردریکسن در اواخر دهه ۱۹۶۰ به بازار حمل نفت وارد شد. فردریکسن نفت را از عراق و عربستان سعودی می‌خرید و به غرب می‌فروخت. در اواسط دهه ۱۹۷۰ تجارت نفت به خاطر بحران نفتی دچار رکود شده بود. فردریکسن در‌این زمان مستقل شده و تعداد زیادی کشتی مخزن دار خریده و ناوگان نفتی خود را راه اندازی کرد که در حال حاضر شامل ۹۰ کشتی می‌شود که بزرگ‌ترین ناوگان جهان به حساب می‌آید.

او ثروت خود را در دهه ۱۹۸۰ در زمان جنگ ‌ایران و عراق، وقتی که تانکرهایش نفت را با ریسک زیاد؛ اما سود عظیمی‌ حمل می‌کردند، به دست آورد. او از معدود کسانی بود که در زمان جنگ بر خلاف دیگر کمپانی‌های اروپایی و آمریکایی با به خطر انداختن کشتی‌های خود به انتقال نفت از ‌ایران پرداخت و از‌این راه میلیاردر شد.

فردریکسن از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری خود، همن هولدینگز و میشا، شرکت‌های فرانت‌لاین (یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل تانکر‌های نفتی در برمودا) و گولار LNG (شرکت حمل گاز مایع در لندن که پایگاه آن رد برمودا است) را کنترل می‌کند. او همچنین بخش عمده سهام سکوی نفتی سی‌دریل (تولید کننده و اجاره دهنده کشتی‌ها برای استخراج نفت از دریاهای بسیار عمیق)، شرکت پرورش ماهی مارین‌هاروست (بزرگ‌ترین شرکت غذاهای دریایی جهان و بزرگ‌ترین پرورش دهنده ماهی سالمون) و گروه حمل بار گلدن اوشن را در اختیار دارد. فردریکسن سال گذشته با تزریق سرمایه، شرکت گلدن اوشن را از ورشکستگی نجات داد. فردریکسن از سال ۱۹۹۷ مدیر شرکت‌های فرانت‌لاین و گلدن اوشن و از سال ۲۰۰۱ نیز رییس و مدیر شرکت گولارLNG شد. او از سال ۲۰۰۹ نیز مدیر عامل گولار LNG شده است. فردریکسن در سال ۲۰۰۵ به عنوان رییس هیات مدیره شرکت سی‌دریل انتخاب شد.

فردریکسن همسر خود را از دست داده و ۲ فرزند دارد. او که تابعیت قبرس دارد، در حال حاضر ساکن لندن است. خانه او در لندن در حدود ۱۰۰ میلیون یورو ارزش دارد. فردریکسن یک کلکسیون دار آثار هنری کلاسیک است. او خانه‌های دیگری هم در اسلو، قبرس و ماربلا دارد. او در سال ۲۰۰۶ شهروندی نروژ را رها کرده و به تابعیت قبرس درآمد.

الهام جوادی