یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

زندگی با ترس


زندگی با ترس

وجود ترس در انسان حالتی طبیعی بوده و برای در امان‌ماندن از خطرات گاهی هم ضروری است. اما فوبیا ارتباط کمی با خطر دارد. ترسی شدید و غیرمنطقی در مواجهه با شرایط، فعالیت یا اشیای …

وجود ترس در انسان حالتی طبیعی بوده و برای در امان‌ماندن از خطرات گاهی هم ضروری است. اما فوبیا ارتباط کمی با خطر دارد. ترسی شدید و غیرمنطقی در مواجهه با شرایط، فعالیت یا اشیای خاص. این ترس می‌تواند به حدی شدید باشد که فرد را عملا فلج کند.

انواع مختلف

صدها نوع متفاوت از فوبیا شناخته شده است، اما زمانی که صحبت از این بیماری می‌شود، متخصصان آن را به ۳ دسته کلی تقسیم می‌کنند:

ـ هراس از مکان‌های شلوغ و اضطراب شدید در محیط‌های عمومی که فرار از آنجا مشکل است.

ـ ترس اجتماعی و اجتناب از شرایط اجتماعی

ـ هراس‌های ویژه و ترس غیرمنطقی از اشیاء یا موقعیت‌های خاص

ترس از مکان‌های شلوغ و عمومی

کسی که از این مشکل رنج می‌برد، از بودن در مکان‌های عمومی و به نوعی گیر افتادن در آن می‌ترسد! تعجب نکنید؛ خیلی‌ها دچار این مشکل هستند. جالب‌تر آن که ترس واقعی این افراد به دلیل ناتوانی در فرار یا خروج از آن مکان است، آن هم زمانی که اضطراب آنها بیش از حد می‌شود. اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند فرد را خانه نشین کند، اما با درمان، از هر ۱۰ نفر ۹ نفر بهبود می‌یابند.

فراتر از خجالتی بودن

کسی که با هراس اجتماعی درگیر است، فقط خجالتی نیست. این فرد احساس اضطراب و ترس شدیدی از نحوه برخورد در محیط‌های اجتماعی دارد.

از آنجا که عدم درمان هراس اجتماعی منجر به کناره‌گیری از تماس‌های اجتماعی می‌شود، می‌تواند تاثیری منفی بر روابط و زندگی حرفه‌ای فرد داشته باشد.

ترس از فضای بسته

این حالت، ترسی غیرطبیعی از بودن در فضایی بسته و محصور است که یکی از انواع هراس‌های ویژه است. چنین شخصی نمی‌تواند بدون اضطراب و نگرانی سوار آسانسور شود. با ترس از خفه شدن یا گیر افتادن در مکان‌های بسته، شخص از فضاهای تنگ دوری کرده و اغلب به دنبال ایمنی است که این کار را با باز کردن پنجره‌ها یا نشستن نزدیک راه خروجی انجام می‌دهد. این قبیل کارها شاید شرایط را قابل تحمل کنند، اما ترس همچنان وجود دارد.

ترس از حیوانات

یکی از شایع‌ترین نوع ترس‌های ویژه، ترس از حیوانات است. ترس از حیواناتی مانند مار، عنکبوت، پرندگان و زنبور. چنین هراس‌هایی در کودکی رشد می‌کنند و گاهی همزمان با بزرگ شدن کودک، این هراس‌ها نیز از بین می‌روند، اما در برخی مواقع می‌توانند تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کنند.

ترس از ارتفاع

گاهی این ترس به حدی شدید است که فرد در بلندی توان حرکت را کاملا از دست می‌دهد. ترس از ارتفاع می‌تواند برای کسی که آن را تجربه می‌کند خطرناک نیز باشد.

ترس از پرواز

این گروه از افراد از پرواز وحشت دارند. این هراس به طور کلی پس از داشتن تجربه‌ای سخت یا حادثه‌ای در پرواز با هواپیما بدتر می‌شود. حتی بعد از فراموش کردن حادثه، این هراس باقی مانده و با یادآوری‌هایی نظیر مشاهده تصاویر سقوط هواپیما در تلویزیون بدتر خواهد شد.

این‌ها فقط بخشی از ترس‌های ویژه هستند و انواع دیگری از آنها نیز وجود دارند.

زندگی با هراس

فوبیا باعث می‌شود افراد شیوه زندگی خود را تغییر دهند؛ این تغییر برای بروز نکردن عواملی است که موجب ترس و نگرانی آنها می‌شوند. علاوه بر این رفتار فردی، زندگی چنین اشخاصی به طور غیرعمد نیز دستخوش تغییراتی می‌شود؛ برخی از افراد که این نوع هراس‌ها را تجربه می‌کنند، ممکن است در روابط با دوستان و خانواده‌شان با مشکل مواجه شوند؛ در مدرسه موفق نباشند یا حتی کارشان را از دست بدهند. اما چنین افرادی باید دنبال درمان باشند و پس از درمان است که درک می‌کنند داشتن زندگی سالم و بدون ترس چه لذتی دارد.بنابراین مراجعه به پزشک و دارو درمانی بهترین روش خلاصی از این بیماری روانی است .

Webmd

مترجم: نیلوفر اسعدی بیگی