پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

نو کردن دکوراسیون خانه با روش های ارزان


نو کردن دکوراسیون خانه با روش های ارزان

وقتی تازگی وسایل رنگ می بازد و نوبت به نگهداری و مرمت آنها می رسد, دیگر هیجان خرید وجود ندارد و باید به فکر روش هایی برای تعمیر بعضی وسایل و رسیدگی به آنها باشیم اگر می خواهید منزل شما نو به نظر برسد, روش های زیر را بکار بگیرید

همیشه خریدن وسایل نو برای منزل آسان است و ما با هیجان فراوان برای منزلمان چیزهای نو می خریم یا برای نوسازی آن رنگ جدیدی انتخاب می کنیم و خانه را نقاشی می کنیم. ولی وقتی تازگی وسایل رنگ می بازد و نوبت به نگهداری و مرمت آنها می رسد، دیگر هیجان خرید وجود ندارد و باید به فکر روش هایی برای تعمیر بعضی وسایل و رسیدگی به آنها باشیم. اگر می خواهید منزل شما نو به نظر برسد، روش های زیر را بکار بگیرید.

۱. پارچه رومبلی ها را عوض کنید یا آنها را به خشکشویی بدهید. مراقبت دائمی از مبل ها می تواند در نو نگه داشتن آنها تأثیر زیادی داشته باشد. می توانید کوسن ها یا روکوسنی ها را عوض کنید و یا آنها را به مدل متفاوتی بچینید. اگر پارگی وجود دارد، روی آنها را دربیاورید، بشویید و وصله بزنید یا رفو کنید. حتی اگر لکه ای وجود دارد که مدتهاست وجود دارد، با لک بر یا پراکسید هیدروژن آن را پاک کنید. چند بار آن را با این محلول بشویید تا لکه کمرنگ شود. البته قبل از شستن آن با محلول موردنظر، محلول را روی قسمتی از پارچه که زیاد معلوم نیست امتحان کنید.

۲. خراش های دیوارها را مرمت کنید و رنگ بزنید. چیزهای کوچکی مانند خراش روی دیوار، لب پریدگی وسایل و تزئینات باعث می شوند که شما احساس کنید کهنه شده اند. یک روز را به برق انداختن، مرمت و رنگ زدن بپردازید و بعد از آن متوجه تغییر چشمگیری می شوید.

۳. مبلمان را برق بیندازید. اگر یادتان نمی آید آخرین بار چه زمانی مبلمان چوبی خود را برق انداخته اید و جلا زده اید، باید بدانید که اگر این کار را بکنید تغییر چشمگیری ایجاد می شود و از خودتان می پرسید چرا زودتر این کار را نکرده اید. برای مبلمان خود روغن جلای مناسب را خریداری کنید و نحوه استفاده از آن را خوب بخوانید.

۴. لکه های روی مرمر را پاک کنید. سطوح متخلخل مرمر مستعد لکه برداشتن هستند. پس باید فوراً لکه ها را پاک کنید. در مورد نحوه پاک کردن لکه ها از روی مرمر تحقیق کنید. اگر نتوانستید خودتان لکه ها را پاک کنید، از یک کارشناس کمک بگیرید.

۵. از کابینت های چوبی مراقبت کنید. خراش ها و لکه های روی کابینت های چوب را برطرف کنید. بعد با دستمال نرم و مرطوبی آنها را تمیز کنید. برای آنکه دفعه های بعد کمتر به کابینت ها و کانترها آسیب برسد، همیشه زیر ظروف داغ، پایه یا زیرقابلمه ای بگذارید و لکه ها را فوراً تمیز کنید و خوراکی ها را روی تخته آشپزخانه خرد کنید، نه روی کانتر.

۶. کفپوش های چوبی قدیمی را جلا دهید. اگر نخواستید کفپوش چوبی منزل را عوض کنید، راه های برای نو کردن آنها وجود دارد. از روغن جلا یا واکس مناسب جنس کفپوش تان استفاده کنید. اگر جنس کفپوش از چوب است از روغن چوب یا واکس، و اگر از جنس پلی اورتان است، از محلول آب و سرکه سفید استفاده کنید. ولی همیشه سعی کنید چوب را خیس نکنید زیرا موجب پوسیدگی اش می شود. اگر مایعی روی آن ریخت فوراً با طی آب را خشک کنید و دستمال بکشید.

۷. قالی های خود را تمیز کنید. قالی ها در همان ابتدا که آنها را می خریم عالی به نظر می رسند و نمای زیبایی به منزل می دهند. ولی بعد از چند ماه، جلوه اولیه را از دست می دهند. فرش دستبافت یا ماشینی را بعد از شستشو، با برس مناسبی شانه بزنید تا پرزهای آن بلند شود و مثل اولش شود.

۸. دیوار به دیوار منزل را با بخارشور بشویید. جارو برقی کشیدن مداوم و تمیز کردن بعضی نقاط زیاد موجب نو به نظر رسیدن منزل نمی شود. گاهی اوقات باید بخارشوری قرض کنید یا بخرید و همه دیوارها و موکت ها را تمیز کنید.

۹. چرم ها را تمیز کنید. مبلمان چرم با گذشت زمان بهتر از قبل به نظر می رسند، به شرطی که از آنها خوب مراقبت شود. چند بار در سال برای مراقبت از چرم در مقابل خشکی و ترکیدگی، از کاندیشنر چرم استفاده کنید. خوب جارو برقی بکشید و با دستمال میکروفایبر خشک تمیز کنید. اگر مایعی روی چرم ریخت فوراً با دستمال خشک آن را تمیز کنید.

۱۰. سفیدها را روشن تر کنید. روبالشی ها، روکوسنی ها، روملحفه ای ها، پرده ها و هوله ها و چیزهای سفید دیگر را گاه گاهی باید با استفاده از سفیدکننده یا شوینده های کلرین یا سفیدکننده های غیرکلرین پایه پروکسید هیدروژن یا اکسیژن، برق انداخت.

۱۱. لوازم خانگی را تعمیر کنید. سال ها استفاده از لوازم خانگی مانند ماشین لباس شویی یا خشکشویی، روی آنها لک یا خراش می اندازد. اگر نمی خواهید لوازم نو بخرید، لوازم قبلی را رنگ مناسبی بزنید. حتی یخچال و ماشین ظرفشویی را نیز می توان رنگ زد. البته لوازمی که داغ می شوند مانند اجاق گاز را نمی توان رنگ زد.

۱۲. وسایل لازم برای نگهداری مناسب را خریداری کنید. علاوه بر ابزار تمیزکاری و نظافت، اگر آیتم های خاص دیگری وجود دارند که مراقبت از منزل و وسایلش را آسان می کنند، حتماً آنها را بخرید. مثلاً بخارشور گزینه بسیار پرکاربردی است. کاندیشنر چرم (اگر مبلمان چرم دارید)، روغن جلای چوب، جلای مبلمان دیگر را بخرید.