پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

خالق جیمز باند روی صفحه تلویزیون


خالق جیمز باند روی صفحه تلویزیون

یان فلمینگ, چهره مرموز و جنجالی دنیای سیاست و ادبیات که با خلق شخصیت جیمز باند, یکی از بزرگ ترین مامورهای ضدجاسوسی را به دنیای سینما و ادبیات معرفی کرد, به صورت یک چهره تلویزیونی درمی آید

یان فلمینگ، چهره مرموز و جنجالی دنیای سیاست و ادبیات که با خلق شخصیت جیمز باند، یکی از بزرگ‌ترین مامورهای ضدجاسوسی را به دنیای سینما و ادبیات معرفی کرد، به صورت یک چهره تلویزیونی درمی‌آید.

شرکت هنری اسکای آتلانتیک که دست‌اندرکار تولید محصولات سینمایی و تلویزیونی است، قصد دارد مجموعه‌ای درام و شرح‌حال‌گونه‌ تولید کند که با نام موقت «فلمینگ» جلوی دوربین می‌رود. این مجموعه همان‌طور که از نام آن پیداست، قصه زندگی یان فلمینگ را تعریف می‌کند، اما تولید این مجموعه هم مثل شخصیت خود فلمینگ با تناقض‌ها و مشکلاتی روبه‌رو شده است. مهم‌ترین مشکل این مجموعه پیش از آن که جلوی دوربین برود، تغییر ناگهانی کارگردان آن است. تهیه‌کنندگان فلمینگ دو ماه قبل گفته بودند، دانکن جونز، کارگردانی آن را به عهده خواهد داشت؛ اما حالا که مجموعه در آستانه تولید قرار گرفته، وی جای خود را به مت وایت کراس داده است. تهیه‌کنندگان مجموعه هنوز هیچ توضیحی در ارتباط با این جابه‌جایی نداده‌اند و به نظر می‌رسد علاقه‌ای ندارند درباره آن صحبت کنند.

مت وایت کراس پیش از این «راهی به گوانتانامو» را ساخته که حال و هوایی سیاسی و افشاگرانه دارد و به همین دلیل، منتقدان تلویزیونی می‌گویند مجموعه فلمینگ او هم چنین حال و هوایی خواهد داشت و نگاهی انتقادی به یان فلمینگ و فعالیت‌های وی می‌اندازد. این فیلمساز می‌گوید: «کارگردانی فیلم‌ها و مجموعه‌هایی که حالت شرح‌حال‌گونه دارند، کار راحتی نیست. واقعیت‌ها دست و پای فیلمساز را می‌بندد و اجازه نمی‌دهد وی از قوه تخیل خود بهره بگیرد و تمام آنچه را می‌خواهد، جلوی دوربین خلق کند. با این حال، قصه زندگی یان فلمینگ سرشار از هیجان و تناقض است و می‌توان براساس آن، مجموعه‌ای جذاب و تماشایی خلق کرد.»

فلمینگ به صورت یک مجموعه چهار اپیزودی ۴۵ دقیقه‌ای تهیه می‌شود. کلید فیلمبرداری مجموعه حداکثر تا یک ماه دیگر زده می‌شود. دو کشور مجارستان و انگلستان به عنوان محل‌های اصلی فیلمبرداری هستند. سازندگان مجموعه پس از فیلمبرداری صحنه‌های مهمی از آن در چند شهر مختلف انگلستان راهی بوداپست، پایتخت مجارستان می‌شوند تا صحنه‌های باقیمانده را فیلمبرداری کنند. فلمینگ براساس قصه فیلمنامه جان براونلو و دان مکفرسون ساخته می‌شود. برخلاف عموم فیلم‌ها و مجموعه‌های شرح‌حال‌گونه که براساس قصه کتاب خاطرات آدم‌های سرشناس تهیه و تولید می‌شوند، فیلمنامه‌نویسان فلمینگ برای کار نگارش فیلمنامه سراغ اسناد تاریخی موجود در روزنامه‌ها و مجلات قدیمی رفته‌اند و با جمع‌آوری اطلاعات مختلف، اقدام به نوشتن فیلمنامه خود کرده‌اند. نقش یان فلمینگ را بازیگر جوان سینمای انگلستان، دومینیک کوپر بازی می‌کند. فلمینگ برای نمایش تلویزیونی در آخرین روزهای سال جاری میلادی آماده خواهد شد.

خط اصلی قصه فلمینگ در دوران جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد و مهم‌ترین بخش زندگی یان فلمینگ جوان را در برمی‌گیرد. شرایط بد اقتصادی در آن دوران باعث ورشکستگی یان فلمینگ می‌شود که در رشته بانک فعالیت می‌کرد. در زمانی که وی سخت‌ترین روزهای زندگی خود را طی می‌کند، از سوی سازمان ضدجاسوسی بریتانیا دعوت به همکاری می‌شود و ماموریت خطرناکی به عهده می‌گیرد. او همراه چند جاسوس دیگر ماموریت پیدا می‌کند به صورت مامور مخفی و با لباس مبدل، اطلاعاتی را علیه نیروهای حزب نازی آلمان جمع‌آوری کند و به ماموران انگلیسی بدهد. به این ترتیب، زندگی فلمینگ وارد یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و خطرناک می‌شود؛ اما این ماجراجویی خطرناک فقط به کمک گذران زندگی این بانکدار ورشکسته نمی‌آید و سرنوشت مهم‌تری را برای او در آینده‌ای نه‌چندان دور رقم می‌زند.

تجربیات مختلف کاری یان فلمینگ در مقام یک مامور ضدجاسوسی، آموزه‌های زیادی به وی می‌دهد. او به نقاط مختلف جهان سفر کرده و در ماموریت‌های سری زیادی شرکت می‌کند. این ماموریت‌ها و سفرها، توشه‌ای هیجان‌انگیز برای وی فراهم می‌کند تا خودش را به عنوان یک چهره جدید اجتماعی معرفی کند. چهره جدید اجتماعی این جاسوس پیشین دنیای سینما، نویسندگی است. فلمینگ با بهره‌گیری از تجربیات کاری خود، دست به‌کار نوشتن مجموعه کتاب‌هایی می‌شود که شخصیت اصلی آن یک مامور ضدجاسوسی خیالی به نام جیمز باند یا مامور ۰۰۷ است. این شخصیت مرموز با الهام از شخصیت خود فلمینگ و همکارانش ساخته و خلق شد و ماجراجویی‌های او شباهت زیادی به کارها و ماموریت‌های خالق آن داشت. منتقدان ادبی از جیمز باند به عنوان سرشناس‌ترین جاسوس دنیای جاسوسی اسم می‌برند و به او لقب سوپرجاسوس را داده‌اند.

کار انتخاب دومینیک کوپر برای ایفای نقش مامور ۰۰۷ چندان راحت نبود. تهیه‌کنندگان مجموعه بیش از ۲۰ بازیگر جوان سینما را برای بازی در نقش این شخصیت نامزد کرده بودند. جالب است تمام این بازیگران بشدت مایل بودند نقش خالق جیمز باند را جلوی دوربین بازی کنند. رسانه‌های گروهی می‌نویسند در کنار استعداد ذاتی بازیگری کوپر، شباهت دور او به یان فلمینگ هم در انتخاب وی بی‌تاثیر نبوده است. او می‌گوید: چندان امیدوار نبودم برای بازی در نقش فلمینگ انتخاب شوم. رقابت خیلی سختی بود و همه ما، در یک وضع ناپایدار و سرشار از استرس قرار داشتیم. بعد از تست گریمی که دادم، خودم باورم این بود که رد شده‌ام و امکان بازی در این نقش را نخواهم داشت. سوالات عجیب و غریبی از من پرسیده شد و خواستند کارهایی جلوی دوربین انجام دهم که خودم فکر نمی‌کنم هیچ ارتباطی به تست گریم یک بازیگر داشته باشد. وقتی به من گفتند برای بازی در نقش یان فلمینگ انتخاب شده‌ام، خودم هم باورم نمی‌شد.»

تماشاگران سینما و تلویزیون این بازیگر ۳۴ ساله اهل لندن را پیش از این در فیلم‌هایی مثل قسمت اول «کاپیتان آمریکا»، «تابستان در ماه فوریه»، «آبراهام لینکلن: شکارچی خون‌آشام» و «هفته من با مریلین» دیده‌اند. کوپر فعالیت هنری را از هفده سالگی با حضور در مجموعه‌های تلویزیونی شروع کرد. موفقیت وی در مقام یک بازیگر سینما و تلویزیون از سال ۲۰۰۸ با درام موزیکال «ماما میا!» (در کنار مریل استریپ)‌ شروع شد.

مترجم: کیکاووس زیاری

منبع : ورایتی