دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

۲۰ اکتبر ۱۹۲۵ ـ زادروز «آرت بوکوالد»


۲۰ اکتبر  ۱۹۲۵ ـ زادروز «آرت بوکوالد»

«آرت بوکوالدArthur Buchwald» طنزنگار شهیر آمریکایی بیستم اکتبر سال ۱۹۲۵ به دنیا آمد. این روزنامه نگار که در نیویورک و در یک خانواده از یهودیان مهاجر از مجارستان به دنیا آمده بود گاهی خود …

«آرت بوکوالدArthur Buchwald» طنزنگار شهیر آمریکایی بیستم اکتبر سال ۱۹۲۵ به دنیا آمد. این روزنامه نگار که در نیویورک و در یک خانواده از یهودیان مهاجر از مجارستان به دنیا آمده بود گاهی خود را سیاهپوست دو رگه معرفی می کرد. آرت ۵۸ سال طنز و عمدتا به صورت مقاله سیاسی نوشت و در ۸۱ سالگی در هفدهم ژانویه ۲۰۰۷ درگذشت. وی که از سال ۲۰۰۰ مبتلا به بیماری کلیوی بود از سال ۲۰۰۶ در یک هاسپایس (نوعی آسایشگاه بیماران مزمن) زندگی می کرد تا از او مراقبت شود. آرت که پس از طی یک دوره کوتاه خبرنگاری، نگارش مقاله را از هرالد تریبیون بین المللی و در پاریس آغاز کرده بود عمدتا در واشنگتن پست می نوشت و هر چند وقت یک بار از مجموعه مقالاتش یک کتاب منتشر می کرد. به نوشته خود او، زمانی که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی سرگرم تحصیل بود، چون بذله گو بود و دانشجویان به او توجه داشتند رای دادند و او را سردبیر نشریه دانشجویی دانشگاه کردند و در اینجا بود که میکرب روزنامه نگاری وارد بدنش شد، به این پیشه معتاد گردید و دیگر نتوانست با هیچ دارو و درمانی به ترک آن موفق شود. وی گفته است که در روزهای اول، مقاله هایش را به صورت طنز می نوشت تا کسی آنها را جدی نگیرد و مقامات برای اخراج او، سردبیر کل روزنامه را تحت فشار قرار ندهند که به تدریج در این کار تبحر یافت و روزنامه ها فقط خریدار طنز او بودند و بس.

مترجم مقالات و کتابهای بوکوالد در ایران، عمدتا پرویز ایرانزاد بود که بوکوالد را «بوخوالد» می نوشت و ایرانیان وی را با این نام می شناسند. پرویز نیز چند سال پیش درگذشت.