دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

ساده‌ترین راه‌ها برای آنکه استخوان‌هایتان نشکنند


ساده‌ترین راه‌ها برای آنکه استخوان‌هایتان نشکنند

چرا وقتی پیر می‌شویم استخوان‌هایمان تحلیل می‌روند؟ بیماری‌های استخوانی به‌خصوص پوکی استخوانی به علت کم شدن قدرت جذب کلسیم و ویتامین D پیش می‌آید اما آیا این دردها و ضعف‌های …

چرا وقتی پیر می‌شویم استخوان‌هایمان تحلیل می‌روند؟ بیماری‌های استخوانی به‌خصوص پوکی استخوانی به علت کم شدن قدرت جذب کلسیم و ویتامین D پیش می‌آید اما آیا این دردها و ضعف‌های استخوانی راه پیشگیری نیز دارد؟برای تقویت استخوان‌ها چه باید کرد؟

یکی از راه‌ها این است که با ورزش استخوان‌ها را تقویت کنید چون ورزش یکی از عوامل مهم تثبیت قدرت استخوان‌هاست (البته در صورت ابتلا به پوکی استخوان قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنید) .سالمندان باید از انجام دادن حرکات ورزشی قدرتی، تعادلی و تناسب اندام خودداری کنند و ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن خود را با انجام برنامه ورزشی سبک و منظم تقویت کنند. تقویت ماهیچه‌ها در سالمندان باعث استحکام بیشتر مفاصل و استخوان‌ها می‌شود. انجام حرکات ورزشی مدام، سبک و منظم در سالمندان باعث افزایش تحرک و عدم‌تغییر شکل اندام‌های آنان می‌شود.

یکی دیگر از اقدامات مناسب هم استفاده کافی از کلسیم و ویتامین D است. بهترین منبع کلسیم، شیر است که بهتر است کم چرب یا بدون چربی باشد.کلم بروکلی،سبزیجات برگ سبز و حبوبات هم حاوی کلسیم است. ماست و پنیر را فراموش نکنید. یک فنجان ماست حاوی ۳۴۵ میلی‌گرم کلسیم است.

اما شربت‌های کاهش‌دهنده اسید معده و نوشابه‌های گازدار مانع جذب کلسیم می‌شوند.ویتامین D با افزایش جذب کلسیم از پوکی استخوان جلوگیری کرده و برای تامین آن باید هر روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گرفت یا از مکمل‌های آن استفاده کرد. مصرف کلسیم بدون مصرف ویتامین D۳ توسط پزشکان بی‌فایده توصیف می‌شود. برخی از متخصصان کلسیم بدون ویتامین را موجب رسوب در کلیه می‌دانند. می‌گویند که بهتر است کلسیم از راه غذا به بدن ما برسد نه از راه مکمل‌ها . بهترین مواد مناسب تغذیه‌ای برای استخوان‌ها هم لبنیات کم چرب (شیر‌ـ ماست ـ پنیر ـ کشک و...) است.