دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

۱۰ علت نابـــاروری


۱۰ علت نابـــاروری

برای فرزند آوری لازم است زوج ها از سلامت کامل برخوردار باشند.

برای فرزند آوری لازم است زوج ها از سلامت کامل برخوردار باشند. اما پروانه می گفت با وجود انجام آزمایش های مختلف و تأیید سلامت کامل من و همسرم، در این زمینه دچار مشکل شده ایم. عوامل زیادی بر باروری تأثیر می گذارد.

یکی از این عوامل کلسترول خون است. از جمله این عوامل عبارت است از؛

کلسترول

کلسترول بالا نه تنها به قلب آسیب می رساند بلکه بر توانایی باروری تأثیر منفی می گذارد.

محققان دریافتند که کلسترول بالا در زنان با مشکل بارداری ارتباط دارد. هنگامی که هر دو نفر دچار مشکل کلسترول هستند باردار شدن سخت تر خواهد شد.

استرس

محققان می گویند، استرس با افزایش خطر ناباروری ارتباط دارد.

نتایج بررسی ها نشان می دهد در زنان میزان بالای هورمون (آلفا- آمیلو) استرس مربوط به سیستم عصبی سمپاتیک باعث افزایش میزان ناباروری آن ها می شود.

مصرف ناکافی مواد مغذی

اگر مواد مغذی مانند چربی، روی، ویتامین D و B۶ مصرف نمی کنید این امر در عملکرد هورمون های تناسلی مانند پروژسترون و تستوسترون اختلال به وجود می آورد.

نور مصنوعی هنگام خواب

خیره شدن به صفحه تلفن همراه یا تبلت هنگام شب، نه تنها در چرخه خواب و قدرت باروری بلکه در صورت حامله بودن بر رشد جنین نیز اثر سوء می گذارد. روشنایی میزان ترشح و تولید ملاتونین را که هورمون خواب است کم می کند.

این هورمون به ویژه در زمان تخمک گذاری از تخمدان ها و لوله تناسلی در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

کمبود تولید ملاتونین نیز ساعت بیولوژیکی جنین در حال رشد را دچار اختلال می کند و باعث مشکلات طولانی مدت می شود.

رعایت نکردن بهداشت دهان

زنانی که نیاز به درمان باروری دارند بیشتر با خون ریزی لثه و التهاب در دهان و دندان ها روبه رو هستند. نتایج بررسی های متعدد بیانگر این است که وضعیت بهداشت دهان زنان می تواند با میزان باروری آن ها ارتباط داشته باشد.

استعمال دخانیات

محققان آمریکایی می گویند: به طور میانگین استعمال دخانیات تا ۱۳درصد با ناباروری ارتباط دارد. بررسی دیگری نیز نشان می دهد، زنانی که طی روز به مدت ۶ ساعت یا بیشتر در معرض دود سیگار قرار می گیرند، ۳۶ درصد بیشتر با مشکل ناباروری مواجهند.

اضافه وزن

اضافه وزن باعث اختلال در روند قاعدگی و تخمک گذاری می شود. حدود ۱۲ درصد مشکلات باروری در کشور آمریکا مربوط به اضافه وزن است. کمبود وزن از حد طبیعی نیز می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد کاهش وزن و افراط در ورزش به صورتی که شاخص توده بدنی به زیر ۱۸ تا ۱۹ افت کند، باعث اختلال در باروری می شود.

بی نظمی هورمونی

همه ما می دانیم که تیروئید تنظیم کننده سوخت و ساز است و بر توانایی باردار شدن نیز تأثیر می گذارد. غیرطبیعی بودن میزان ترشح تیروئید می تواند به ناباروری منجر شود اما با مصرف دارو و درمان مناسب این مشکل قابل رفع است.

مصرف برخی از داروها

برخی داروها به ویژه داروهای ضدافسردگی و تنظیم کننده خلق و خو، باعث می شود بدن پرولاکتین (نوعی هورمون که در روند تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند) بیشتری تولید کند. پس اگر قصد دارید باردار شوید در مورد مصرف داروها با پزشک زنان مشورت کنید.

کمبود اسید فولیک

یکی از ویتامین هایی که باید حتماً پیش از بارداری مصرف کنید، اسید فولیک است. بدن از ویتامین B کمپلکس برای تولید گلبول های قرمز، استفاده می کند و برای مادران باردار حیاتی است.