جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا

رابطه عرق‌کردن و پرکاری تیروئید


رابطه عرق‌کردن و پرکاری تیروئید

به‌طور معمول بعضی از افراد در مقایسه با دیگران بیشتر عرق می‌کنند اما پیش از این‌که بتوان به توصیه پزشک از راهکارهایی برای کاهش تعرق استفاده کرد لازم است فرد بیمار تحت آزمایش‌ها …

به‌طور معمول بعضی از افراد در مقایسه با دیگران بیشتر عرق می‌کنند اما پیش از این‌که بتوان به توصیه پزشک از راهکارهایی برای کاهش تعرق استفاده کرد لازم است فرد بیمار تحت آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم قرار گیرد تا در صورت لزوم علل احتمالی که موجب افزایش تعرق می‌شود شناسایی شود.

بیمار این هفته مطب سیب آقایی ۴۰ ساله است که از تعریق زیاد شکایت دارد. او اغلب و حتی در روزهای خنک بهاری نیز احساس گرما می‌کند و به همین علت حتی مواقعی که فعالیت جسمانی ندارد و پشت میز نشسته یا در حال مطالعه است نیز دچار تعرق زیاد می‌شود و همین موضوع موجب رنجش و ناراحتی او شده است.

اما با شروع فصل گرما این مشکل محدودیت بیشتری برای او ایجاد می‌کند. چراکه در روزهای گرم، همه بدنش بجز کف دست‌ها و پاها خیس شده و این موضوع موجب ناراحتی او می‌شود.

از این‌رو به پزشک مراجعه کرده است تا با راهنمایی و مشورت او از راهکار مناسبی برای کاهش تعرق بدنش استفاده کند و تا حدی از شر این مشکل خلاص شود.

توصیه‌های پزشک

تعرق یک ویژگی فردی است. به‌طور معمول بعضی از افراد در مقایسه با دیگران بیشتر عرق می‌کنند اما پیش از این‌که بتوان به توصیه پزشک از راهکارهایی برای کاهش تعرق استفاده کرد لازم است فرد بیمار تحت آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم قرار گیرد تا در صورت لزوم علل احتمالی که موجب افزایش تعرق می‌شود شناسایی شود.

پرکاری تیروئید از جمله عواملی است که موجب افزایش تعرق بدن بیمار می‌شود. علاوه بر این، ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت یا بیماری‌هایی با منشا عفونی نظیر مالاریا و سل و همچنین ابتلا به برخی بیماری‌های نادر نیز از جمله عواملی است که می‌تواند عملکرد غدد بدن را تحت تاثیر خود قرار داده و موجب افزایش تعرق بدن شود. به همین علت لازم است پیش از اتخاذ هرگونه تصمیمی فردی که از تعریق زیاد شکایت دارد مورد بررسی قرار گیرد تا علل احتمالی موثر در این زمینه بررسی شده و بر این اساس روش مناسبی برای مقابله با این مشکل در نظر گرفته شود.

تعریق زیاد از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. در حقیقت تعرق راهکاری برای کاهش دمای بدن است. اما در افراد مختلف الگوی متفاوتی برای تعرق وجود دارد. به عبارت دیگر، عملکرد مرکز تنظیم درجه حرارت بدن در افراد مختلف متفاوت است.

وقتی فرد احساس گرما می‌کند درجه حرارت خون در بدن او افزایش یافته است. در این شرایط از هیپوتالاموس پیامی به عروق ارسال ‌شود و به‌دنبال آن از طریق انبساط عروق و افزایش میزان تعرق، دمای بدن کاهش می‌یابد.

میزان تعرق به جنس، سن، ویژگی‌های وراثتی و محیطی بستگی دارد و بر این اساس تعداد غدد عروقی در بدن افراد از ۲ تا ۴ میلیون تغییر می‌کند.

از آنجا که تعرق مشکلی است که بیش از آنچه تصور می‌شود رایج است، در صورتی که شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید اصلا جای نگرانی نیست. استفاده از ضد تعرق‌ها از ساده‌ترین راهکارها برای مقابله با این وضعیت است. ضد تعرق‌ها حاوی کلرید آلومینیوم هستند.

برخی افراد تصور می‌کنند استفاده از راهکارهایی برای کاهش تعرق بدن سلامت آنها را به خطر می‌اندازد. اما باید توجه داشت که سطح بدن بسیار وسیع است و استفاده از این روش‌ها برای کاهش تعرق در بعضی از قسمت‌های بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر از تعرق در همه قسمت‌های بدن جلوگیری شود، فرد دچار گرمازدگی می‌شود.

معمولا ترکیبات ضد تعرق حاوی آلومینیوم هستند و به شکل‌های مختلفی مانند محلول، اسپری یا فوم در دسترس هستند که استفاده از آنها می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند.

به افرادی که با این مشکل مواجه هستند توصیه می‌شود به‌منظور جلوگیری از عوارض و پیامدهای ناشی از تعرق نظیر کاهش آب بدن و ایجاد اختلال در تعادل موادمعدنی موجود در بدن مصرف انواع میوه و سبزیجات را مورد توجه قرار دهند.

علاوه بر این باید توجه داشت که تعرق مستلزم مصرف مقادیر قابل توجهی از انرژی بدن است که می‌تواند با پیامدهایی مانند ضعف و خستگی همراه باشد.