یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

راه‌هایی برای افزایش شادابی و طول عمر


راه‌هایی برای افزایش شادابی و طول عمر

سرچشمه جوانی و شادابی چیست؟ گذر عمر امری اجتناب‌ناپذیر است. با این حال همه انسان‌ها تمایل دارند که در این گذار ناگزیر زندگی همچنان سالم، شاداب و زیبا باقی بمانند.
اگر می‌خواهید …

سرچشمه جوانی و شادابی چیست؟ گذر عمر امری اجتناب‌ناپذیر است. با این حال همه انسان‌ها تمایل دارند که در این گذار ناگزیر زندگی همچنان سالم، شاداب و زیبا باقی بمانند.

اگر می‌خواهید طول عمرتان افزایش پیدا کند، همیشه شاداب، همیشه فردی خندان و دارای زندگی بهتری باشید در ادامه این متن راه‌هایی از روش‌های رسیدن به این خواسته معقول را به شما تقدیم می‌کنیم.

قهقهه زدن:

محققان می‌گویند که خنده بهترین دارو است که موجب ارتقا پاسخ ایمنی، کاهش قند خون، افزایش جریان اکسیژن در بدن و بهبود کیفیت خواب می‌شود. جریان متوسط خون در هنگام خندیدن و بعد از آن ۲۲ درصد افزایش می‌یابد در حالیکه استرس‌های روحی جریان خون را ۳۵ درصد کاهش می‌دهد.

ترک سیگار:

افرادی که سیگار می‌کشند چند سال شانس زندگی را از دست می‌دهند. به علاوه انواع بیماری‌های مزمن ناشی از مصرف سیگار نیز کیفیت عمر باقی مانده را کاهش می‌دهد.

ازدواج :

مطالعات نشان می‌دهد که درصد مرگ و میر در افراد مجرد به طور بارزی بیشتر از افراد متاهل است.

ورزش بیشتر:

ورزش باعث تقویت قلب و افزایش پمپ خون می‌شود. کلسترول و فشار خون کاهش می‌یابد. عامل پیشگیری و کنترل دیابت است. ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را تقویت می‌کند. آیا همه این مدارک کافی نیست تا گویای مزیت واقعی ورزش برای سلامت فرد باشد.

فعالیت مغزی:

بازی شطرنج، مطالعه روزنامه، حل جدول از جمله فعالیت‌های مثبت مغز است. فعالیت‌های مغزی مانع از بروز آلزایمر می‌شود.

کمتر در معرض نورخورشید قرار گیرید:

استفاده از کرم ضد آفتاب، عینک دودی و کلاه لبه پهن مانع از آسیب‌های ناشی از نور خورشید می‌شود و احتمال بروز سرطان پوست (شایع‌ترین نوع سرطان) را کاهش می‌دهد.

ملاقات پزشک:

ملاقات منظم پزشک عمومی می‌تواند شانس زندگی سالم را افزایش دهد. زیرا انجام معاینات توصیه شده توسط پزشک، پیشگیری به موقع از بروز انواع بیماری‌ها را میسر می‌کند.

خوردن ماهی:

خوردن حداقل دو وعده غذایی ماهی در هفته بسیار مفید است. زیرا احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. مانع از لخته شدن خون، کاهش مقدار چربی و احتمال چاقی می‌شود. بعلاوه سرشار از مواد مغذی مثل سلنیوم، پروتئین و آنتی اکسیدان است.

خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه:

بروکلی، کلم، موز و سایر میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان است.

کاهش مصرف الکل:

زیاده روی در مصرف الکل شانس زندگی بیشتر را کاهش می‌دهد.

خوش‌بینی و تفکر مثبت:

شانس زندگی افراد دارای این خصلت ۱۹ درصد افزایش می یابد. این چنین افرادی کمتر رنج می‌برند.

کاهش مصرف چربی:

غذاهای کم چرب احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

مراجعه به دندانپزشک:

مراجعه مرتب به دندانپزشکی و معاینه دندان‌ها از بروز انواع بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری می‌کند. زیرا این بیماری‌ها به نوبه خود منجر به بروز بیماری‌های تنفسی و قلبی می‌شود.

کنترل استرس:

کنترل استرس به هر طریق ممکن مثل دریافت مشاوره، مدیتیشن و یا ورزش شانس زندگی را افزایش می‌دهد. استرس باعث کاهش جریان خون، افزایش کلسترول، کاهش فعالیت مغزی و ضعف سیستم ایمنی می‌شود.

برگشت به مدرسه:

ادامه تحصیل و یا آموزش مداوم در زندگی کیفیت زندگی سالم را ارتقا می‌دهد.

خوردن ویتامین‌ها:

ویتامین‌های مختلف مانع از بروز بیماری‌های قلبی می‌شود. یکی مولتی ویتامین خوب حاوی مواد معدنی، آمینواسید، عصاره گیاهی و سایر مواد مغذی است.

نوشیدن چای سبز:

نوشیدن چای سبز احتمال بیماری‌های قلبی، عروقی را کاهش می‌دهد.