دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

عجیب ترین قرارداد تاریخ


عجیب ترین قرارداد تاریخ

برگی دیگر از ترکمانچای این بار در پرسپولیس

" افشین قطبی عجیب ترین قرارداد مربی گری در تاریخ فوتبال ایران را با مدیران باشگاه پرسپولیس بسته است". آیا این جمله را با شناخت نسبی که از قطبی به عنوان یک مربی حرفه ای داریم و یا با حضور افراد باتجربه ای در زمینه ورزش و اقتصاد، نظیر داریوش مصطفوی و حسین هدایتی در راس هدایت باشگاه پرسپولیس، می توان باور کرد؟ رفتن یک باره افشین قطبی، سرمربی سابق تیم فوتبال پرسپولیس از این تیم، پیامدها و واکنش های مختلفی را در روزهای اخیر به همراه داشته است. اما نکته ای که در این روزها بیشتر به آن پرداخته می شود، موضوع قرارداد مالی قطبی با پرسپولیس است. این موضوع با اعلام مدیران باشگاه پرسپولیس مبنی بر بازگرداندن بخشی از مبالغ گرفته شده از سوی قطبی، قوت بیشتری به خود گرفت. اما در این میان باید به قرارداد شگفت انگیز سرمربی سابق، با پرسپولیس اشاره و برخی از بند های آن را بازخوانی کرد تا ببینیم واقعیت ماجرا از چه قرار بوده است. مبلغ قرارداد دوساله قطبی، یک میلیون و هشتصد هزار دلار است که هشتصد هزار دلار آن برای سال اول و یک میلیون دلار دیگر برای سال دوم حضورش به عنوان سرمربی در تیم فوتبال پرسپولیس است.

● بندهایی از یک قرارداد شگفت انگیز

در یکی از بندهای قرارداد قطبی با پرسپولیس آمده است: "سرمربی تیم می تواند از ابتدای مسابقات تا پایان لیگ هر زمان مشکلات و کمبودهایی به لحاظ امکانات لازم در تیم مشاهده کرد، آنها را رسما به مدیران باشگاه اعلام کند، اما در صورتی که چهارده روز از اعلام سرمربی گذشت و مشکلات برطرف نشد، قطبی می تواند استعفا دهد و تمامی مبلغ آن سال را بدون چون و چرا دریافت کند." در بندی دیگر از این قرارداد آمده است: "هر زمان مدیران باشگاه بخاطر کسب نتایج ضعیف احتمالی تیم پرسپولیس، قصد برکناری قطبی را داشتند، موظف هستند کل مبلغ قرارداد دوساله او یعنی یک میلیون و هشتصد هزار دلار را به سرمربی پرداخت کنند." حال که قطبی هفتاد درصد از مبلغ قرارداد سال اول خود را دریافت کرده است (که این هم جای سوال دارد!) بنابر مشاهده مشکلاتی در تیم، آنها را اعلام و پس از گذشت چهارده روز، استعفا داده است و در شرایطی که تنها ۱۴ هفته از ۳۴ هفته یک فصل را روی نیمکت پرسپولیس نشست، این تیم را به مقصد دبی ترک کرد! قطبی اکنون می تواند ۳۰ درصد باقی مانده از قراردادش را هم بخواهد و تازه اگر هم نخواهد، حدود نیمی از مبلغ دریافتی اش را طبق بندهای آمده در قرارداد، اضافه گرفته است اما مدیران پرسپولیس همچنان از یک موضع قدرتمندانه به دنبال احقاق حق بیت المال هستند.

● و سئوال های بی پاسخ

در حال حاضر مشخص نیست که به چه علتی چنین قراردادی با سرمربی مستعفی پرسپولیس بسته شده است؟! آیا مدیران بیش از اندازه نسبت به توافقات انجام شده بی اطلاع بودند؟ آیا افشین قطبی برخلاف تصورات، بسیار انسان زیرکی است؟ آیا این مربی ارزش بستن چنین قراردادی را داشته است؟ آیا "حسین هدایتی" رئیس هیات مدیره باشگاه که فاتحانه برای عقد قرارداد با قطبی به دبی رفت و قرارداد را امضا کرد، متوجه بندهای قرارداد نبوده است؟ آیا هدایتی و پرسپولیس، سرشان کلاه رفته است؟ آیا هدایتی که پیش از آمدن به جمع پرسپولیسی ها می گفت تنها برای خرید این باشگاه آمده وعضویت در هیات مدیره فایده ای برایش ندارد توافقات دیگری با قطبی داشته است؟! در مجموع اینها سوالاتی است که شاید طی اتفاقات هفته پیش رو، پاسخش داده شود، شاید هم بنابر مصلحت اندیشی های مختلف، هیچ وقت پاسخ واقعی آن را نشنویم.

● هنوز از قطبی دعوت رسمی نشده

از آنجایی که در فوتبال ایران اکثر مربیانی که کارشان را در تیم های باشگاهی در نهایت دوستی و حسن ظن شروع می کنند و مسئولان تیم ها هم حتی تا ثانیه هایی پیش از قطع همکاری، با تمام وجود از مربیان حمایت می کنند اما بلافاصله پس از جدایی دشمن دیرینه ای با آنها می شوند; اینک پرونده "افشین قطبی" سرمربی مستعفی تیم فوتبال پرسپولیس نیز وضعیت چنین پیدا کرده است. شاید کمتر کسی تصور کند قطبی با آن رفتار خاصش دچار کوچکترین مشکلی با مسئولان باشگاه پرسپولیس یا هر تیم دیگر شود اما اکنون که او مدتی است از پرسپولیس جدا شده و ایران را ترک کرده، مدیران این تیم از عمل نکردن این مربی به تعهداتش در قبال باشگاه صحبت می کنند; آنها مدعی هستند قطبی که هفتاد درصد از مبلغ سال اول قراردادش را گرفته می بایست حدود نیمی از دریافتی هایش را به باشگاه برگرداند. داریوش مصطفوی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می گوید: " طی هفته جاری مردم را در جریان پی گیری های مطالبات باشگاه از قطبی قرار می دهد" او در عین حال می گوید کاملا به امور حقوقی فیفا آشناست و موضوع را از طریق فیفا پی گیری خواهد کرد اما در وهله اول سعی می کند قضیه را به شکلی مسالمت آمیز حل کند. این اظهارات مصطفوی گویی اعلام هشداری برای قطبی و مدیربرنامه هایش در خصوص برگرداندن بخشی از پول های دریافتی است; آنها صحبت از مذاکره و حل فصل دوستانه می کنند اما این پرونده پی گیری های حقوقی مقدماتی اش را سپری می کند و انگار بغض ایجاد شده ناشی از رفتن قطبی در شرایط حساس کنونی، جز با شکایت و جریانات حقوقی نمی خواهد بترکد! از سویی افشین قطبی هم فعلا سیاست سکوت را اختیار کرده است و با آرامش در کنار خانواده اش در دبی بسر می برد.

"مهدی حاج باقر" مدیر برنامه های وی گفت: "هنوز هیچ دعوت رسمی از سوی باشگاه پرسپولیس برای نشستن پای میز مذاکره جهت حل و فصل پرونده فوق صورت نگرفته است." حاج باقر که در جریان این مساله خود و قطبی را تابع هیات مدیره و باشگاه پرسپولیس و همچنین حرکت در چارچوب مفاد قرارداد پیش رو می داند، در عین حال نسبت به این رویکرد مدیرعامل پرسپولیس واکنشی خفیف دارد و سعی می کند حتی الامکان مساله با مذاکره حل شود اما می گوید: " بهتر است این مساله از طریق مذاکره حل شود اما اگر خدای نکرده کار به فیفا کشیده شود، قطبی هم استنادات و وکلایی دارد که بطور جدی از خود دفاع کند. اگر قرار باشد طبق شرایط قرارداد عمل کنیم، مفادی در آن وجود دارد که صحبت های کنونی مدیران پرسپولیس مبنی بر بازگرداندن بخشی از مطالبات دریافت قطبی به باشگاه پرسپولیس را نقض می کند." وی با تایید این بند در قرارداد قطبی که " سرمربی می تواند چهارده روز پس از حل نشدن موارد و مشکلاتی در بحث امکانات تیم که آن را بصورت مکتوب به مدیرعامل باشگاه اعلام کرده است، استعفا دهد و باشگاه موظف به پرداخت کلیه مبلغ قرارداد سال اول اوست" می گوید: "طبق اتفاقات پیش آمده و مفاد قرارداد قطبی، او می تواند حتی ادعای دریافت ۳۰درصد دیگر مبلغ قرارداد سال اول خود را داشته باشد اما مشاهده می کنید قطبی اکنون تنها ۷۰ درصد از قراردادش را گرفته و از ایران رفته است." حاج باقر در پاسخ به این سوال که چرا قطبی برای تسویه حساب اقدام نکرده است، گفت: " صبر کردیم تا دیدارهای پرسپولیس مقابل پیکان و استقلال اهواز تمام شود و اکنون معتقدم تمامی این موارد با مذاکره و صحبت حل خواهد شد". مدیر برنامه های قطبی در تهران همچنین در رابطه با مشکلاتی که قطبی با استناد به آنها استعفا داده نیز می گوید: " مشکلات از دید قطبی وجود داشته است اما مصطفوی مدیرعامل باشگاه گفته است این مشکلات تنها موارد بسیار ناچیزی است که قطبی نباید آنها را بزرگ جلوه دهد ولی سوال اینجاست که آیا همین موارد ناچیز حل شده است؟ " از قرار معلوم تنها موردی که پرسپولیسی ها می توانند از آن به عنوان راه نجات و بازگرداندن پول هدر رفته به بیت المال، استفاده کننده همین مشکلات کوچک شمرده شده باشد اما بعید است در قراردادی که مباحث کلانش چنین بندهای باورنکردنی وعجیبی دارد، نامی از مشکلات مهم یا ناچیز در آن برده یا حتی الامکان تفکیکی بین آنها ایجاد شده باشد.

● و نمای نهایی

البته مدیران پرسپولیس با توجه به بند عجیب دیگری در قرارداد قطبی و تایید آن از سوی حاج باقر مبنی بر اینکه " مدیران پرسپولیس موظف هستند هر زمان که افشین قطبی را از سمتش برکنار کردند، کلیه مبلغ قرارداد دو ساله او که حدود یک میلیون و هشتصد هزار دلار است را به او پرداخت کنند" شانس آوردند که قطبی اکنون رفته و آنها مجبور نشدند پس از نتایج احتمالی ضعیف این تیم در مسابقات آتی، اعتراضات هواداران و به دنبال آن اخراج سرمربی، یک میلیون دلار بابت فصلی که شروع نشده و مربی که قرار نیست روی نیمکت بنشیند را از " جیب بیت المال " بپردازند! با این تفاسیر بعید به نظر می رسد که افشین قطبی یک دلار هم از مبلغ دریافتی اش را به پرسپولیسی ها بازگرداند، شاید در خوش بینانه ترین حالت تنها بخواهد بخاطر به حاشیه نرفتن تیمی که فصل پیش آن را قهرمان کرده و یا مسایل فانتزی از این دست، قید ۳۰درصد باقی مانده از قراردادش که اصلا هم شبیه یک مشت دلار نیست را بزند، وگرنه دست وپا زدن پی گیران مسایل حقوقی پرسپولیس و طبل شکایت آنها از قطبی، دردی را دوا نمی کند و باز هم شاهد برگ پیدا شده دیگری از عهدنامه به اصطلاح "ترکمانچای" به ظاهر بی پایان این بار بین مدیران پرسپولیس و افشین قطبی باشیم.

البته ممکن است همین روزها شاهد انتشار خبرهایی با این عناوین که " طبق توافقات انجام شده مدیران پرسپولیس با قطبی، بخشی از پول های دریافتی این مربی به صندوق باشگاه بازگشت!" یا اینکه "رئیس متمول هیات مدیره باشگاه این هزینه را تقبل کرده است!" باشیم و ماجرا برای به حاشیه نرفتن این تیم بزرگ پرحاشیه، ختم به خیر شود. در همین راستا محمد علی آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی هم که متوجه مفاد قرارداد قطبی شده طی روزهای گذشته یک جلسه با مصطفوی و جلسه دیگری را با کلیه اعضای هیات مدیره باشگاه برگزار کرده و صحبت های لازم را با آنها انجام داده است.