دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

چهار عامل مشترک در کسب وکارهای نوپا


چهار عامل مشترک در کسب وکارهای نوپا

چرا بعضی از کسب وکارها موفق می شوند و بقیه نه یک نکته وجود دارد این حقیقت به این موضوع که یک ایده خوب است یا بد ربطی ندارد دراصل, کارآفرینان موفق با مفاهیم فوق العاده پیش می روند و بقیه مفاهیم را وقتی که به آنها نیاز دارند به کار می گیرند چند اصل امتحان شده و درست دیگر نیز وجود دارد که می تواند منجر به موفقیت شرکت جدید شما شود

چرا بعضی از کسب‌وکارها موفق می‌شوند و بقیه نه؟ یک نکته وجود دارد: این حقیقت به این موضوع که یک ایده خوب است یا بد ربطی ندارد. دراصل، کارآفرینان موفق با مفاهیم فوق‌العاده پیش می‌روند و بقیه مفاهیم را وقتی که به آنها نیاز دارند به‌کار می‌گیرند. چند اصل امتحان‌شده و درست دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به موفقیت شرکت جدید شما شود.

در بین سایر اصول، چهار اصل هستند که کسب‌وکارهای نوپای برجسته در آن مشترکند:

۱- بنیان‌گذاران مشتاق ایده‌شان هستند.

کسب‌وکاری را بدون شور و اشتیاق شروع نکنید. اگر شما واقعا به ایده‌تان علاقه ندارید، نمی‌توانید آن را ادامه دهید و به پایان برسانید. بنیان‌گذاران موفق‌ترین کسب‌وکارها از همان ابتدا شروع به یافتن راه‌حل‌هایی برای مساله‌ای که به آن اهمیت می‌دهند کرده و روی آن تمرکز کرده‌اند.

به گفته استیو جابز: «شما باید با یک ایده یا مشکل بسوزید، در غیر این صورت غیرمنصفانه است که بخواهید به نتیجه برسید. اگر شما از ابتدا به قدر کافی مشتاق نباشید، نمی‌توانید آن را ادامه دهید.»

بنیان‌گذارانی که اشتیاق زیادی دارند، تمایل دارند که به دیگران برای رسیدن به موفقیت بزرگ‌تر الهام بدهند و به دنبال آن خصلت‌ها در استخدام‌های جدید می‌گردند. به گفته کوین و جک فریبرگ، از معروف‌ترین نویسندگان و استراتژیست‌ها، اشتیاق، خلاقیت و نوآوری را برمی‌انگیزد و باعث می‌شود کارمندان بخواهند در شغلشان باقی بمانند و تاثیرگذار باشند، حتی زمانی که در بهترین شرایط خود نیستند.

۲- آنها سعی نمی‌کنند یکدفعه کار زیادی انجام دهند.

تمرکز لیزری برای موفقیت در هر کسب‌وکار جدیدی بسیار اساسی است. اما آن چیزی که کسب‌وکار شما به خاطر آن شناخته می‌شود، چیست؟ کسب وکار شما باید روی چیزی که شما را متمایز می‌کند متمرکز باشد. تمام استارت‌آپ‌های موفق و معروفی که شما امروز می‌شناسید آن کاری را انجام می‌دهند که آنها را متمایز می‌کند.

به‌عنوان مثال، Snapchat (نرم‌افزاری برای ارسال و به اشتراک‌گذاری عکس) می‌داند که یک عکس به اندازه هزاران کلمه می‌ارزد و به کاربران اجازه داده عکس‌ها و ویدئوهایی که طی چند لحظه ارسال می‌شوند، بفرستند.

Dropbox (سرویسی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها در رایانه و وب) می‌خواهد برای آپلود و اشتراک فایل‌ها در جهان مناسب‌ترین راه‌حل باشد. بیشتر کسب‌وکارهای بزرگ نوآور حرکت خود را با ارائه خدمات یا محصولات ساده شروع می‌کنند، اما به محض اینکه رشد می‌کنند مصرف‌کننده‌ها و مشتریان درخواست‌های بیشتری دارند، بنابراین شرکت نیاز دارد تا پیشرفت کند و حتی راه‌حل‌ها را بهتر کند.

به گفته پاول گراهام، از موسسان Y Combinator (شرکتی که برای فعالیت‌های سایر شرکت‌ها منابع، سرمایه، ایده و... ارائه می‌کند): «مهم‌ترین چیز برای کسب‌وکارها تمرکز کردن است، چون خیلی کارها است که شما می‌توانید انجام دهید، اما یکی از آنها مهم‌ترین است و شما باید آن را انجام دهید و نه هیچ‌یک از بقیه را.»

۳- آنها برای مشتریان خود ارزش قائلند و از آنها مراقبت ویژه‌ای به عمل می‌آورند.

آیا کسب‌وکار شما می‌داند چطور خدمات مشتری ویژه‌ای را طراحی کند و ارائه دهد؟ کسب‌وکارهای موفق همیشه به دنبال راضی کردن مشتریانشان هستند. کارمندانتان باید به اهمیت تقویت کردن خدمات مشتری فوق‌العاده واقف باشند. محصولاتتان را با در نظر داشتن مشتری در ذهنتان طراحی کنید. کسب‌وکارهای برجسته به نیازها و انتظارات در حال تغییر مشتریان گوش می‌کنند و به آنها پاسخ می‌دهند.

تلاش کنید باعث شوید مشتریان شما احساس کنند که عضویت نزد شما یکی از بهترین تصمیماتی بوده که آنها تاکنون گرفته‌اند و شما احتمالا کسب‌وکار آنها را برای مدت زمان طولانی خواهید داشت. هنگامی که محصول شما تغییر می‌کند، در کنار ارائه سرویس مناسب، بهترین فرصت برای ارتباط نزدیک با مشتری فراهم می‌شود که از این طریق نظر و بازخورد آنها را نسبت به محصول خود به دست آورید.

مشتریان شما افرادی هستند که از شما حمایت می‌کنند، به شما اعتماد می‌کنند و مهم‌تر از همه برای سرویس یا محصولی که شما ارائه می‌دهید روی شما حساب باز می‌کنند. آنها می‌توانستند رقبای شما را انتخاب کنند، ولی شما را انتخاب کردند. آنها را قسمتی از فرآیند توسعه تکاملی خود کنید. کسب‌وکارهایی که با مشتریانشان رشد می‌کنند نهایتا برنده می‌شوند.

۴- کارآفرینان، اهمیت فرهنگ را از یاد نمی‌برند.

کسب‌وکارهای موفق بهترین فرهنگ‌های سازمانی را که کارمندان را تشویق می‌کند و به آنها انگیزه می‌دهد، ایجاد و آنها را حفظ می‌کنند. ساختار تیم تولید و اجرای یک محصول یا خدمت یکی از مهم‌ترین عوامل برای یک کسب‌وکار موفق است. اولین افرادی که شما برای کسب‌وکار خود استخدام می‌کنید، برای موفقیت کسب‌وکارتان اساسی هستند. در استخدام بهترین افرادتان توجه به تناسب فرهنگی به اندازه توجه به مهارت مهم است. افراد با مهارت‌ها و شخصیت‌های مناسب، احتمال بیشتری دارد که در رسیدن تیم کوچک شما به قله‌های بلندتر موثر باشند تا استخدام‌های شایسته. فرهنگ برای ساخته شدن نیازمند زمان و تلاش است، اما مادام که شما آن را از نظر دور نکنید، در مسیر حرکت برای ساخت یک شرکت بزرگ هستید.

مترجم: بهزاد معظمی

منبع:‌Entreprenevr