سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

محبوبی که مرگبارترین ماده روی زمین است


محبوبی که مرگبارترین ماده روی زمین است

بوتاکس و یا سم بوتولینوم یکی از مرگبارترین مواد روی زمین هستند که فقط ۱۶۰ نانوگرم از آن کافی است تا به طور متوسط یک فرد ۸۰ کیلوگرمی را به کام مرگ بکشاند و این مواد قادر به گسترش بین سلول‌های عصبی است.

با وجود محبوبیتی که تزریق‌ بوتاکس و بوتولینوم در میان مشتاقان به زیبایی هرچه بیشتر دارند اما مطالعات نشان داده است که بوتاکس و یا سم بوتولینوم یکی از مرگبارترین مواد روی زمین هستند که فقط ۱۶۰ نانوگرم از آن کافی است تا به طور متوسط یک فرد ۸۰ کیلوگرمی را به کام مرگ بکشاند.

این مشکل افرادی را که در دوزهای درمانی کوچک از آن استفاده می‌کنند، تهدید نمی‌کند اما تحقیقات جدید برای نخستین‌بار نشان داده است که این توکسین قادر به گسترش بین سلول‌های عصبی و حرکت از نقطه تزریق شده به نقاط دیگر است.

دوزهای کوچکی که معمولا پزشکان برای بیماران تزریق می‌کنند - ۰.۷۳ نانوگرم در هر ۱۰۰ واحد ویال که بسیاری از افراد در حدود ۱۰ واحد در هر جلسه تزریق می‌کنند - نگران کننده نیست.

تحقیقات نشان داده است بوتاکس برای اکثریت بیماران خطری ندارد و نسبتاً فواید پزشکی مهمی دارد؛ این دارو با ایجاد فلجی موضعی، نه تنها قادر به صاف کردن خطوط اخم، بلکه درمانگر میگرن، اختلال عملکرد عضلانی، و حتی کمک به کاهش وزن است.

اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بوتاکس می‌تواند در امتداد سلول‌های عصبی گسترش یافته اما این نتایج، همچنان شایسته پژوهش‌های بیشتر است.

در سال ۲۰۰۹، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده بود: سم بوتولینوم ممکن است از ناحیه تزریق حرکت کرده و گسترش یافته و تولید علائم مطابق با بوتولیسم کند یعنی تولید بیش از حد سم، یا باکتری کلستریدیوم بوتولینوم کند.