یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

گران ترین خانه های جهان


گران ترین خانه های جهان

مجله فوربس مدعی است, گران ترین خانه جهان به ارزش ۱۲۲ میلیون دلار در لندن واقع شده و گران ترین خانه های آسیا نیز بیشتر در چین و هنگ کنگ متمرکز شده اند

مجله فوربس مدعی است، گران‌ترین خانه جهان به ارزش ۱۲۲ میلیون دلار در لندن واقع شده و گران‌ترین خانه‌های آسیا نیز بیشتر در چین و هنگ‌کنگ متمرکز شده‌اند. این اولین فهرست جامع گران‌ترین ساختمان‌های مسکونی روی زمین است. نویسندگان فوربس هزاران آگهی مسکن را بررسی و قیمت صدها خانه را مقایسه کرده و با ده‌ها بنگاهی تماس گرفته‌اند.

برخی از این ساختمان‌ها خیلی بزرگ هستند. ارزشمندترین خانه دنیا، عمارتی با ۱۰۳ اتاق در منطقه ساری، از حومه‌های اعیان‌نشین لندن است که پنج استخر شنا دارد. این ملک بیش از ۱۲۲ میلیون دلار می‌ارزد و ۵۸ جریب مساحت دارد. این خانه امسال برای فروش به بنگاه‌ها معرفی شده است. این عمارت به نام آپداون کورت در قرن نوزدهم میلادی بنا شده ولی اکنون برای هشت لیموزین پارکینگ زیرزمینی دارد. این خانه ۵۰ میلیون دلار از دومین خانه‌گران این فهرست بیشتر می‌ارزد. تحقیق فوربس نشان می‌دهد که گران‌ترین خانه‌ها در مناطقی خاص متمرکز شده‌اند. مثلا با ارزش‌ترین خانه‌ها در قاره آفریقا، در آفریقای جنوبی قرار گرفته و گران‌قیمت‌ترین املاک آمریکای جنوبی را می‌توان در برزیل یافت. از همین‌رو عجیب نیست که در آمریکا گران‌ترین منازل در مناطق ثروتمندنشین نیویورک و کالیفرنیا متمرکز شده‌اند. مجموعا گران‌ترین خانه‌های جهان در آمریکا، بریتانیا و فرانسه هستند.

یک یافته دیگر این است که صاحبان املاک‌گران در آمریکا، شهروند این کشور هستند. به‌عنوان نمونه، یک بانکدار به نام مارتین زویگ گران‌ترین آپارتمان جهان را که یک پنت‌هاوس ۷۰ میلیون دلاری در بالای هتل «پیئر» نیویورک است، دارد. اما در لندن همانند بافت رنگارنگ جمعیت آن، صاحبان خانه‌های گران، چهره‌های بین‌المللی هستند. تروور آبرامسون، تحلیل‌گر بازار مسکن گفته است: «لندن را شاید بتوان پایتخت املاک دنیا دانست. من از دهه ۱۹۷۰ هر ملیتی را در این بازار دیده‌ام. هرگاه که قیمت نفت بالا می‌رود یا هرگاه تلاطم سیاسی پیش می‌آید، همه پناه‌جویان ثروتمند به بریتانیا می‌آیند و املاک فوق‌العاده شیک را می‌خرند.»

آبرامسون چند سال پیش خانه‌ای صد میلیون دلاری در لندن را به لاکشمی میتال، غول فولاد جهان، فروخت که یک رکورد برای فروش مسکن بود. به عقیده این کارشناس، مهاجران و پناهجویان متمول با خرید خانه‌های گران‌قیمت در انگلستان هم ارزش پول خود را حفظ می‌کنند، هم به دولت متبوعشان اجازه نمی‌دهند دارایی آنها را مصادره کند و هم منزلت اجتماعی فاخری در بریتانیا به دست می‌آورند.

● بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان

خانه حاج‌آقا علی در روستای قاسم‌آباد در فاصله شش کیلومتری شهر رفسنجان واقع شده و در گذشته به خانه وقفی شهرت داشته است. این خانه دارای ۱۲هزار مترمربع مساحت و هفت هزارمترمربع زیر بناست. این مجموعه نمونه‌ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار است و مشتمل بر هشت قسمت بازار، آب انبار (تامین‌کننده آب اهالی که دارای سردری با آجرهای گلدار تزیین شده بوده و دیوارهای آن دارای نقوش آجری و کاشیکاری‌های زیباست)، مسجد، کاروانسرا، حمام، حسینیه و یخدان است که هر یک کاربری خاصی داشته‌اند.

خانه حاج‌آقا علی با معماری زیبا و ایرانی بزرگ‌ترین خانه‌ خشتی و سنتی جهان است که توسط حاج‌آقا علی معروف به زعیم‌الله رفسنجانی (بزرگ‌ترین تاجر ایرانی آن دوره) در سال ۱۱۳۶ هجری خورشیدی بنا شده است. در ساخت خانه یادشده اصول و شیوه‌های معماری ایرانی به کار گرفته شده است. در هماهنگی با اقلیم منطقه و با وجود گرمای نسبتا زیاد، خشکی هوا، بادهای متغیر و وجود شن‌های روان بنا حالتی درونگرا داشته و با دیوار چینه‌ای نسبتا بلندی محصور شده است. دروازه‌ای رفیع و با عظمت ورودی این خانه با شکوه است و داخل خانه از قسمت‌های مختلفی شکل گرفته است. به‌طور کلی قرینه‌سازی و حفظ تقارن از اصولی بوده که مدنظر معمار ساختمان قرار گرفته است. خانه دارای ۸۶ اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده‌اند. یک آشپزخانه بزرگ و انبار بزرگ وظیفه تامین نیازهای این مجموعه را بر عهده داشته است. چهار حیاط، راهروهای سرپوشیده و روباز و سه هشتی نیز ارتباط قسمت‌های مختلف این خانه را تامین می‌کرده است.