شنبه, ۲ تیر, ۱۴۰۳ / 22 June, 2024
مجله ویستا

سجده بر قبر آدم


سجده بر قبر آدم

روزی شیطان با حضرت موسی ملاقات کرد و گفت: ای موسی، خداوند تو را به مقام رسالت و گفتگوی با خود برگزیده و در نزد او منزلت داری و من هم از آفریدگان خداوند هستم. گناهی مرتکب شده‌ام و …

روزی شیطان با حضرت موسی ملاقات کرد و گفت: ای موسی، خداوند تو را به مقام رسالت و گفتگوی با خود برگزیده و در نزد او منزلت داری و من هم از آفریدگان خداوند هستم. گناهی مرتکب شده‌ام و اکنون می‌خواهم توبه کنم، آیا حاضر هستی در نزد پروردگارت از من شفاعت کنی تا توبه‌ام پذیرفته شود؟

حضرت موسی درخواست او را پذیرفت و در درگاه خداوند از او شفاعت کرد. خداوند به موسی فرمود: ای موسی درخواست او را می‌پذیرم به شرط آن که شیطان بر قبر حضرت آدم سجده کند.

وقتی که موسی شیطان را دید، فرمان خدا را به او ابلاغ کرد، شیطان در جواب با تکبر و گردنکشی گفت: وقتی که آدم زنده بود، من او را سجده نکردم، حال که او مرده است بروم قبر او را سجده کنم؟! هرگز چنین کاری نخواهم کرد!

رسول اکرم(ص): ای علی برتو باد پرهیز از لجبازی، چرا که لجبازی اولش جهل و نادانی و پایانش ندامت و پشیمانی است.

تو آدم نمی‌شوی!

پدری که از اصلاح پسر نابابش مأیوس شده بود به خشم به پسرش گفت: پسرجان! تو آدم نمی‌شوی! حیف از آن عمری که به پای تو حرام کردم!

مدتی گذشت و آن پسر، شوکت والایی یافت و حاکم یکی از شهرهای کشور شد، او پدرش را پیش خود فراخواند. وقتی پدرش حاضر شد، پسر با نهایت تکبر به سراپای پدر نگاهی کرده و گفت: ای پیرمرد! یادت هست به من گفتی تو آدم نمی‌شوی؟ حالا حشمت و شکوهم را بنگر!

پدر پیر خندید و سری تکان داد و گفت: من نگفتم که تو حاکم نمی‌شوی، گفتم آدم نمی‌شوی! برخوردت با من نیز نشان می‌دهد که هنوز آدم نشده‌ای!

امام رضا(ع): بر تو باد اطاعت از پدر و نیز نیکی کردن به او، و در برابرش متواضع و فروتن باش و او را بزرگ و گرامی بدار.

برگرفته از کتاب اندرزها و حکایات