دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی در مورد ایمنی زودپز


نکاتی برای حفظ ایمنی زودپز 

ده ها سال می شود که دیگ های زودپز در انواع مختلف موارد استفاده فراوانی در آشپزخانه ها داشته و دارد. امروزه البته زودپزهای جدید در اندازه ها و رنگ های مختلف با کارایی های فراوان تر از گذشته به بازار آمده است.

حلقه لاستیکی را کنترل کنید
همه می دانیم زودپز وسیله ای است که غذا را در زمانی کم و تحت تاثیر بخار می پزد. در این روش ، ویتامین های بیشتری در غذا باقی می ماند و زمان پخت در آن بسیار کمتر از ظرف های معمولی است. حتما شما هم این تجربه را در خاطر دارید که وقتی مهمان ناخوانده ای به خانه ما آمده، کارایی زودپز بسیار نمایان تر شده است.
اما نکاتی هست که هنگام استفاده از زودپز باید رعایت کنید. نخستین نکته این که همیشه مراقب باشید واشر یا حلقه لاستیکی دور در زودپز سالم باشد. این واشر باعث می شود که بخار در دیگ بماند و خارج نشود. اگر واشر خراب یا پاره باشد یا آن را خوب جا نینداخته باشید، غذا سر رفته و ممکن است شعله گاز را خاموش کند. پس لازم است بعد از هر پخت غذا و شست وشوی دیگ زودپز حتما واشر لاستیکی آن را بازرسی کرده و از سالم بودنش مطمئن شوید. در صورتی که متوجه شدید واشر ایرادی دارد حتما آن را عوض کنید و تا پیش از این کار در زودپز غذا نپزید.

زودپزتان منفجر نشود
موقع استفاده از زودپز از سالم بودن سوپاپ بخار آن هم باید مطمئن باشید. موقعی که دیگ زودپز را روی شعله گاز می گذارید، اگر حرارت بیش از حد باشد صدای سوپاپ بر اثر بخار زیادی که در دیگ جمع شده بلند می شود و شما را متوجه می کند باید حرارت را کم کنید.
به همین دلیل مراقب باشید مواد غذایی را که دانه های ریز دارد یا دارای لعاب و کف است (مثل دانه های جو و گندم) در زودپز نپزید زیرا ذرات این مواد همراه با کف، بالا آمده و روزنه خروج بخار را می بندد. اگر این روزنه کاملا بسته شود ممکن است حتی باعث انفجار دیگ نیز بشود.
بعضی دیگ های زودپز قفل ایمنی دارند؛ این قفل باعث می شود تا زمانی که بخار داخل ظرف است در آن باز نشود. برای باز شدن در این دیگ ها بعد از این که غذا پخت، شعله را خاموش کرده و سوپاپ اطمینان را آزاد کنید تا بخار جمع شده در داخل دیگ خارج شود؛ آن وقت می توانید در دیگ زودپز را باز کنید.

 


نکاتی در مورد ایمنی زودپز

انواع مختلف زودپز و ایمنی آن ها


شما کدام نوع زودپز را انتخاب می کنید؟
بیشتر زودپزها از جنس استیل ساخته شده که این آلیاژ در مقابل شست وشو و ضربه مقاوم است، اما زودپزها دارای شکل ها و رنگ های متفاوت و گوناگونی هستند. بعضی از این دیگ ها دسته بلندی دارند و برخی دسته هایی شبیه قابلمه های استیل. انتخاب یکی از این مدل ها بیشتر به سلیقه افراد برمی گردد اما اغلب خانم ها دیگ های دسته بلند را ترجیح می دهند زیرا انتقال این گونه ظروف با دسته بلند راحت تر است. همچنین دسته های کوتاه ممکن است داغ شود و موقع بلند کردن ظرف دست تان بسوزد، اما چه دیگ شما دارای دسته بلند باشد و چه کوتاه، یادتان نرود هر از چندگاهی از سفت بودن پیچ های دسته زودپز مطمئن شوید.

به استاندارد زودپز دقت کنید
اگر زودپز ندارید و تصمیم گرفته اید یکی بخرید، حتما موقع خرید به علامت استاندارد روی آن دقت کنید. همچنین طرز استفاده آن را بیاموزید و در خانه هم بروشور راهنمای پخت را با دقت مطالعه کرده و سپس از دیگ زودپز استفاده کنید.اطلاع نداشتن از این موارد می تواند مشکل ساز شود.

زودپزهای برقی
بتازگی دیگ های زودپز برقی هم به بازار آمده که هم زودپز است و هم بخارپز. معمولا سطح داخلی این دیگ ها با تفلون پوشیده می شود. کار با این دیگ ها هم مانند زودپزهای معمولی است، اما به دلیل حسگرهایی که دارند، غذا در آنها نمی سوزد و پیش از چنین اتفاقی، برق دیگ قطع می شود. البته لازم است به میزان مصرف تان از زودپز و مصرف برق آن و همچنین قبض برق سر ماه هم دقت کنید.

نکاتی در مورد ایمنی زودپز