چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

انتظارات و مسؤولیت‌ها


انتظارات و مسؤولیت‌ها
مصرف بی‌رویه بنزین در سال‌های اخیر، به سیاست‌های تاریخی و اشتباه دولت‌‌های سابق در امر تخصیص یارانه‌های کلان به این فرآورده نفتی باز می‌گردد. لذا اجرای سهمیه‌بندی برای منطقی کردن مصرف بنزین را باید اقدام ‌شجاعانه دولت و مجلس حاضر دانست. اما مسؤولیت‌های نظام و دولت در نظام سهمیه‌بندی خلاصه نشده و فراتر از آن است.‌
سهمیه‌بندی به نوعی از جمله سیاست‌های نظام سوسیالیزم بوده و پایه به شدت سوسیالیستی دارد. لذا این سیاست نه تنها به خودی خود در بلندمدت ناپسند و مشکل‌ساز خواهد بود، بلکه در کوتاه مدت نیز سیگنال‌های منفی، هم به مصرف‌کننده و هم به تولیدکننده می‌فرستد. این سیاست به مصرف‌کننده حکم می‌کند که آزادی و اختیار جایگزینی اقلام مختلف مصرفی را در بودجه خود ندارد! از سوی دیگر، به تولید‌کننده کالاها و خدمات (حتی یک راننده تاکسی یا وانت‌بار) تحکم می‌کند که تو حق نداری توجیه کار و سرمایه‌گذاری خود را براساس مقدار مصرفت تنظیم کنی. لذا ادامه صرف سیاست سهمیه‌بندی ( بدون سیاست‌ها و راهکارهای دیگر)، اولا حقوق اقتصادی مردم را تضییع کرده، آزادی مشروع اقتصادی را در زمان صلح از آنها سلب و نارضایتی به وجود می‌‌آورد. به موازات، تولید و سرمایه‌گذاری‌ و کسب و کار را با رکود مواجه کرده و در نهایت، رشد اقتصادی و افزایش اشتغال - که نیاز مبرم کشور است - را کُند می‌سازد.‌ بدتر آن که، چون سهمیه‌بندی به یک “ شوک” می‌ماند (یعنی از خارج بدنه اقتصاد به آن تزریق شده)، به گونه‌ای بهمن‌وار می‌تواند موجب کاهش تولید شود که در اقتصاد به نام “اثر تضاربی” از آن نام برده می‌شود.
در کنار این مشکلات،‌ ‌سهمیه‌بندی بازار‌های خاکستری و سیاه‌‌ ‌ایجاد می‌کند که بی‌نظم بوده، و حقوق مردم را بیشتر پایمال می‌کند. بدتر آن که، سهمیه‌بندی بدون تصحیح قیمت، هزینه‌های پنهانی دارد که از آن بی‌خبریم. انحراف قیمت‌ها همواره به اقتصاد ایران لطمات و هزینه‌های پنهانی می‌زند.
● کمیّت در مقابل قیمت ... و هراس از تورم
تصحیح قیمت و قیمت شفاف (در کنار یک نظام یارانه‌ای)، طبیعتا قابل مدیریت است و در همان حال می‌تواند یک اقتصاد را معقول، شفاف، کارآمد و عادلانه سازد. در این خصوص به دولت محترم - که امیدواریم به معایب سهمیه‌بندی توجه کند و آن را فقط راهکاری کوتاه‌مدت ببیند - توصیه می‌شود به مزایای قیمت در اقتصاد نیز توجه کند:‌
این فقط سهمیه‌بندی از طریق کمیّت نیست که در جامعه اقتصادی انضباط به وجود می‌آورد، بلکه قیمت خود منضبط‌کننده قوی و مؤثری است که از اسراف و ریخت و پاش‌ها به سرعت و با کارآمدی بیشتری جلوگیری می‌‌کند. بازار نهاد پرقدرتی است که باید آن را در سیاست‌های اقتصادی به کار گرفت.
قیمت موجب ‌”سهمیه‌بندی داوطلبانه و آزاد” برای هر شخص‌‌‌- با توجه به بودجه و سبد کالای مصرفی وی- می‌شود. ‌
آنچه که موجب هراس‌ برخی دوستان در مجلس و دولت شده تورم افسار گسیخته در برخی از بخش‌ها مانند مسکن و خوراک است که البته قبل از سهمیه‌بندی هم وجود داشت. لذا مشکل جای دیگری است: در کسری بودجه، رشد نقدینگی ‌بی‌رویه، اقتصاد دولتی، بار سنگین شرکت‌های دولتی و عمومی، بی‌انضباطی‌ها، ریخت و پاش‌ها، بی‌قانونی‌ها و ....‌ در واقع، موضوع تورم، موضوعی فرابخشی و ماورای بخش بنزین و سوخت است و لذا راهکارهای خود را - عمدتا جدا از سیاست‌های بخش انرژی کشور- می‌طلبد. البته رشد نقدینگی چند سال گذشته، بستری تورمی ایجاد کرده که با هرگونه اثرات واقعی و روانی (همچون سهمیه‌بندی) می‌تواند منجر به شتاب تورم در جامعه شود. لذا باید سیاست های تدریجی برگزید. ‌
لازم به یادآوری است، در دهه ۱۹۷۰ قیمت جهانی نفت قریب به ۱۰ برابر شد و از ۳۵/۳ دلار برای هر بشکه نفت تگزاس WTI(‌)‌‌ ‌‌ در اول دهه، به ۵/۳۲ دلار در پایان سال ۱۹۷۹ رسید. اما بر اساس شواهد تاریخی و محاسبات علمی، اثر جهش قیمت فرآورده‌های انرژی بر تورم ۵/۱۳ درصدی آمریکا در سال ۱۹۷۹، تنها ۵/‌‌۱ تا ۲ واحد درصد شناسایی شد.
● استراتژی پنج‌ ساله و تدریجی
در شرایط فعلی نظام اقتصادی ما به دو مجموعه قیمت‌ها نیاز دارد:
۱) مجموعه آزاد قیمت‌ها
۲) مجموعه قیمت‌های یارانه‌ای
تمام افرادی که از توان درآمدی کافی برخوردارند، در مجموعه نخست جای می‌گیرند. ولی برای برخی از افراد جامعه و حتی بخش‌های خاصی از اقتصاد می‌بایست معیار و ارجحیت‌هایی را تعیین نمود تا بتوانند از مجموعه قیمتی دوم استفاده کنند. معیار پرداخت یارانه به افراد باید با توجه به درآمد آنها (به عنوان بهترین معیار استحقاق) انجام شود. پرداخت یارانه‌های تولیدی به بخش‌های مختلف نیز باید با در نظر گرفتن توانایی ایجاد ارزش افزوده تعیین گردد.
البته برای کسانی که قبلا می‌گفتند هدفمندی براساس “معیارهای استحقاق” امکان مدیریت ندارد، خوشبختانه پروژه سهام عدالت (با شناسایی گروه‌های هدف) و کارت هوشمند سوخت (با شناسایی دقیق گروه‌های مختلف مصرف‌کننده)، دو نوع روش اجرایی هدفمندی (در کنار سایر روش‌ها) هستند که به مرحله پیاده‌سازی و اجرا رسیده‌اند. دیگر عذر و بهانه‌ای برای مدیریت اجرایی وجود ندارد!
طبیعتا با رفتار دولت‌های قبلی و عادات شکل گرفته مردم، حرکت یکباره به سوی ایجاد این دو مجموعه قیمت، برای هیچ کالا و بخشی توصیه نمی‌شود، چرا که حرکت یکباره نوعی هنجارشکنی (اقتصادی و اجتماعی) محسوب خواهد شد. ولی می‌توان با توجه به ویژگی پایداری رفتارهای منطقی در بلندمدت، حرکتی تدریجی - نظیر یک حرکت پنج‌ساله - را در کنار آگاه‌سازی مردم و شفاف عمل نمودن دولت و مجلس، انجام داد.
در این دوره پنج‌ساله، توصیه‌های ما به دولت و مجلس محترم به شرح ذیل است:‌
۱) افزایش تدریجی قیمت بنزین:
برای رعایت حقوق اقتصادی جامعه، اجتناب از نارضایتی‌ها، اجتناب از رکود اقتصادی ناشی از کاهش مصرف و تزریق بنزین، اجتناب از کاهش سرمایه‌گذاری‌ها به دلیل کاهش توجیه آنها در زمان سهمیه‌بندی، اجتناب از افزایش بیکاری و حتی فشارهایی که کاهش تولید (از طرف عرضه) ممکن است روی قیمت‌ها به وجود بیاورد، توصیه می‌شود قیمت بنزین تا سال ۱۳۹۱ به صورتی تدریجی تا حد قیمت تمام شده (داخلی و وارداتی) افزایش یابد.‌
۲) ایجاد نظام یارانه‌ای سوخت:
پرداخت یارانه‌های مصرفی برای رعایت عدالت و رفاه اجتماعی به افراد و خانوارهای کم درآمد (نه تنها برای بنزین بلکه برای انواع سوخت‌ و منابع انرژی) توصیه می‌شود. به موازات، بررسی و ایجاد نظام یارانه‌ای تولیدی برای بخش‌های خاصی که فعلا تا استعلام بعدی نیاز به یارانه دارند (مثلا بخش حمل و نقل) و همچنین بخش‌هایی که می‌توانند ارزش افزوده بالایی در اقتصاد کشور تولید کنند - با توجه به این واقعیت که اقتصاد ایران فعلا”منابع محور” Resource-Based(‌) است - و نیز بخش‌هایی که می‌توانند مزایای انرژی ‌‌)Comparative Advantage(‌‌ خود را متبلور کنند (نظیر صنایع گاز، پتروشیمی و فولاد) ضروری به نظر می‌رسد (البته راهکارهای اجتناب از رانت‌ صنعتی را متعاقبا باید تعریف کرد.)‌
۳) بسترسازی از طریق انضباط مالی در کنار سیاست‌های کلی اصل ۴۴:
جهت اجتناب از آثار تورمی آزادسازی قیمت‌ها از لحاظ ساختاری، کاهش کسری بودجه به میزان سالی یک درصد محصول ناخالص داخلی (در حال حاضر بیش از پنج درصد است)، ارتقاء مدیریت منابع بانکی (پولی و ارزی) توسط بانک مرکزی (خصوصا اداره نظارت بر بانک‌ها)، تسریع بدون چون و چرای خصوصی‌سازی (بند ج ابلاغیه مقام معظم رهبری) و توسعه بخش خصوصی جدید (بند الف)، تکیه بر منابع غیرتورمی بازار اولیه برای دولت (از طریق احیای اسناد خزانه) و برای شرکت‌ها (از طریق انتشار اوراق مشارکت و اوراق تجاری جدید) با کاربرد عملی و علمی قانون جدید بازار اوراق بهادار، کاهش رشد نقدینگی از ۴۰ درصد فعلی به زیر ۱۰ درصد در سال پایانی (۱۳۹۱) و کاهش سالانه ۲۰ درصدی مطالبات سیستم بانکی از دولت و شرکت‌های دولتی و عمومی توصیه می‌شود. ‌در حقیقت، اگر دولت و مجلس محترم و سایر مجامع (مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام) برای پنج سال آینده کمر همت ببندند، می‌توانیم به اقتصاد قابل قبول و معقولی دست یابیم که ما را برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، آماده خواهد ساخت.


منبع : ماهنامه اقتصاد ایران

مطالب مرتبط

سهمیه بندی بنزین در ترازوی افکار عمومی

سهمیه بندی بنزین در ترازوی افکار عمومی
مصرف بی رویه بنزین روزانه ده ها تن مواد آلاینده و سمی وارد هوای شهرها می كرد كه پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین كاهش قابل توجهی یافته است.
افزایش مصرف بنزین به عنوان یكی از فرآورده های اصلی سوختی سال ها سبب نگرانی متولیان تأمین این فرآورده شده بود زیرا ادامه آن ما را به سوی بحرانی پیش می برد كه كنترل نشدنش پیامدهای منفی بیشماری را موجب می شد. مصرف بی رویه بنزین علاوه بر اتلاف سرمایه های ملی، روزانه ده ها تن مواد آلاینده و سمی وارد هوای شهرها می كرد. اما ایران اكنون با موفقیت توانسته است با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، مصرف این كالا را كاهش دهد. این در حالی است كه متوسط مصرف بنزین در ایران قبل از سهمیه بندی بالای ۷۰ میلیون لیتر در روز بوده و اكنون این رقم به ركورد بی سابقه حدود ۵۳‎/۲ میلیون لیتر در روز رسیده است. به علاوه كاهش حجم ترافیك و كاهش آلودگی و حفظ محیط زیست از آثار مثبت دیگر طرح سهمیه بندی بوده است. آمارها نشان می دهد از زمان اجرای طرح سهمیه بندی از حجم تردد خودروها در خیابان های سراسر كشور تا حدود۳۰ درصد كاسته شده است. همچنان كه كارشناسان اقتصادی اعلام كرده اند آزاد كردن یارانه عظیم سوخت را می توان صرف اقداماتی برای گسترش شبكه تأمین اجتماعی، اشتغالزایی و سایر امور زیربنایی كرد و نیز با توسعه شبكه حمل ونقل عمومی در سراسر كشور برخی مشكلات باقی مانده را برطرف نمود.
گزارش دریافتی از خبرنگاران «ایران» در استان ها حاكی است صرف نظر از برخی مشكلات سهمیه بندی كه ناشی از آغاز طرح بود، این طرح توانسته با استقبال افكار عمومی روبه رو شود، استقبالی كه با رفع برخی نواقص، نمود بیشتری نیز خواهد یافت.
● هوای تبریز، پاكتر از همیشه
آذربایجان شرقی: فرماندار تبریز با بیان اینكه هیچ گونه كمبود سوخت در استان وجود ندارد، گفت: جزئیات اجرای طرح در تبریز با جدیت پیگیری می شود تا كسانی كه معاش خود را از این راه كسب می كنند، مصرف معقول خود را تأمین كنند.
محمدعلی ذبیحیان در خصوص سهمیه بندی بنزین و نتایج آن افزود: دولت در راستای منافع ملی و اجرای سهمیه بندی سرمایه ملی، گام مؤثری برای جهش بزرگ اقتصادی بر می دارد.
وی گفت: در طی مدت كوتاه اجرای طرح، ۲۵ درصد از مصرف بنزین در استان آذربایجان شرقی كاسته شده و هوای تبریز نیز به طور محسوسی از نظر آلاینده ها كاهش چشمگیر یافته است.
ذبیجیان تصریح كرد: مردم آذربایجان شرقی با درك روشن بینانه از فواید و مزایای صرفه جویی سرمایه ملی، بلوغ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی خود را به اثبات رساندند و با وجود توطئه های دشمنان، تلاش مغرضانه آنها را ناكام گذاشتند.
وی همچنین بر ضرورت تسریع در ساخت جایگاه های گاز مایع و سرعت بخشیدن به گازسوز كردن خودروها تأكید كرد. ذبیحیان در خصوص برخورد با افزایش غیرقانونی كرایه ها نیز تأكیدكرد: نیروی انتظامی با افزایش كرایه تاكسی و آژانس ها و تخطی از قیمت مصوب برخورد قاطع كرده و در نخستین قدم كارت سوخت آنها باطل و سپس به دادگاه معرفی می شوند. ذبیحیان ابراز امیدواری كرد تا با تعامل لازم، خبرنگاران و اصحاب رسانه و سایر مشاغلی كه ایجاب می كند برابر ضوابط، كارت سهمیه بندی معقولی دریافت كنند.
● كاهش قاچاق سوخت در مرزهای غربی
آذربایجان غربی_ در پی اجرای طرح سهمیه بندی، در مدت ۴ روز مصرف بنزین در این استان با بیش از یك میلیون لیتر كاهش به ۱۰ میلیون و ۸۳۹ لیتر رسید. رئیس برنامه ریزی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان غربی افزود: در این مدت، شهرستان های شمالی استان حدود ۱۳ درصد و شهرستان های جنوبی نیز بین
۷ ۵، تا ۹ درصد كاهش مصرف بنزین داشته اند. كاهش قاچاق سوخت نیز در این استان همجوار با تركیه به صفر نزدیك شده است.
● پیشنهاد سهمیه تشویقی برای گردشگران
اردبیل_ سهمیه بندی بنزین بر كاهش ورود گردشگران به استان اردبیل در فصل تابستان تأثیر دارد. معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در این باره گفت: تاكنون برآورد و ارزیابی دقیقی از تأثیر سهمیه بندی بنزین بر میزان ورود گردشگران به استان انجام نشده است اما این مسأله را به دلیل دوری راه بعید ندانست. وی اختصاص سهمیه بنزین تشویقی برای مسافران و گردشگران تابستانی برای برخی استان ها از جمله استان اردبیل را یكی از راهكارهای پیشنهادی برای رونق این صنعت همراه با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین ذكر كرد.
● رفع معضل سوخت خودروهای دوگانه سوز
اصفهان_ مدیر عامل سازمان تاكسیرانی استان اصفهان با اشاره به بهره برداری از دو پایگاه جدید گاز CNG در شهر اصفهان طی روزهای آینده گفت: دو پایگاه گاز CNG در اصفهان آماده بهره برداری است كه درچند روز آینده فعال و آماده سوخت رسانی می شود، ولی با این حال با توجه به حجم بالای خودروهای دوگانه سوز، مشكل سوخت رسانی در شهر اصفهان برطرف نخواهد شد. علیرضا تاجمیر ریاحی افزود: مسئولان با توجه به وضعیت نابسامان سوختگیری و كمبود پایگاه های گازرسانی در سطح شهر اصفهان درصدد رفع معضل سوخت خودروهای دوگانه سوز هستند و اقدامات لازم را به عمل آورده اند.
رئیس اداره كل تعزیرات حكومتی استان اصفهان نیز گفت: با شركت های حمل و نقل مسافربری درون شهری و برون شهری كه به بهانه سهمیه بندی بنزین اقدام به افزایش غیرقانونی كرایه نمایند، برخورد شدید و قاطع صورت می گیرد. محمدرضا آزادی افزود: شركت های حمل و نقل مسافربری درون شهری و برون شهری، مانند آژانس های تاكسی سرویس، تاكسی های گردشی در سطح شهر كه به بهانه سهمیه بندی بنزین اقدام به افزایش غیرقانونی كرایه نمایند، برخورد شدید و قاطع، خارج نوبت توسط اداره تعزیرات حكومتی استان اصفهان صورت می گیرد.
● رضایت ایلامی ها از سهمیه بندی
ایلام_ مدیر عامل شركت پخش فرآورده های نفتی استان ایلام با مثبت ارزیابی كردن طرح سهمیه بندی بنزین به استقبال مردم این استان از این طرح اشاره كرد و گفت: مردم ضمن پذیرش سهمیه بندی، به دلیل حفظ سرمایه ملی از این طرح راضی اند. مجتبی سرداری افزود: اكنون با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، میزان مصرف این سوخت در استان در مقایسه با زمان قبل از سهمیه بندی ۲۱ درصد كاهش یافته است . درواقع، با آغاز سهمیه بندی بنزین روزانه تا ۱۱۰ هزار لیتر، مصرف این سوخت در استان كاهش یافته است.
سرداری خاطرنشان كرد: پیش از اجرای طرح سهمیه بندی، تعدادی از مردم هنگام سوخت گیری بر اثر بی توجهی مقادیری از سوخت را هدر می دادند.
وی اضافه كرد: با احتساب میزان سرریز باك خودروها ریخت و پاش های مختلف روزانه حدود ۲ هزار لیتر بنزین در استان ایلام هدر می رفت كه این موضوع با آغاز اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در ایلام به صفر نزدیك شده است.
● افزایش اعتبارات عمرانی از محل
▪ صرفه جویی
بوشهر_ ازمحل صرفه جویی سوخت، بویژه بنزین، اعتبار مناسبی نصیب استان بوشهرمی شود كه می توان با آن بسیاری از طرح های زیرساختی از جمله جایگاه های توزیع سوخت را گسترش داد. سید محمدتقی علوی مدیر عامل شركت ملی پخش فرآوردهای نفتی استان بوشهر در آیین بهره برداری از نخستین جایگاه خصوصی توزیع فرآورده های نفتی در گناوه افزود: براساس قانون، ۶۰ درصد از اعتبارات ناشی از صرفه جویی سوخت به نرخ بین المللی به استان بوشهر اختصاص می یابد كه نقش مهمی در افزایش اعتبارات عمرانی دارد. وی گفت: یكی ازبرنامه های مهم شركت پخش فرآورده های نفتی ایجاد جایگاه های توزیع گاز CNG?است و با توجه به اینكه درآینده تمام خودروها باید دوگانه سوز شوند، ایجاد این جایگاه ها در نقاط مختلف این استان ضروری است.● هوای مشهد جان می گیرد
خراسان رضوی _ به گفته مسئولان شهر مشهد با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین شاهد كاهش بار ترافیكی و آلودگی هوا در مناطق مركزی مشهد بوده ایم. شهردار مشهد گفت: از زمان اعلام سهمیه بندی بنزین، اقبال مردم مشهد از اتوبوس های خط واحد ۱۸ درصد افزایش داشته و ۱۲ درصد نیز به ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی این شهر اضافه شده است. محمد پژمان افزود: توجه مردم به حمل و نقل عمومی نشانه خوبی است و برای مسئولان این تكلیف را ایجاد می كند كه ظرفیت ها را در این زمینه افزایش دهند.
خلیل راحتی، مدیر عامل سازمان حمل و نقل ترافیك شهر مشهد، نیز گفت: در زمان اجرای طرح سهمیه بندی سوخت، سفرهای دولتی كاهش چشمگیری داشته و در چند روز گذشته شاهد كاهش بار ترافیكی بودیم. به گفته محمد حسین قادری، معاون محیط انسانی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، سهمیه بندی بنزین سبب شده است كه آلودگی هوا در مشهد كاهش یابد.
● ساخت ۱۰ جایگاه سوخت CNG
خراستان جنوبی_ معاون عمرانی استانداری خراسان جنوبی سهمیه بندی بنزین را اقدامی مؤثر در جلوگیری از اتلاف منابع دانست و گفت: هنوز سوخت CNG به دلیل انتقال نیافتن گاز به این استان اجرایی نشده است با این همه، مجوز ساخت بیش از ۱۰ جایگاه سوخت CNG در استان خراسان جنوبی صادر شده است كه عملیات اجرایی آنها پیگیری می شود.
● ضرورت برخورد با افزایش خودسرانه كرایه حمل و نقل
سیستان و بلوچستان: امامان جمعه شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در خطبه های نماز جمعه با اشاره به اجرای طرح سهمیه بندی بنزین از مردم خواستند از سهمیه مشخص شده استفاده كنند.
حجت الاسلام میری امام جمعه خاش با اشاره به طرح سهمیه بندی از همه مردم خواست با
سعه صدر در اجرای این طرح مهم، نظام را یاری كنند .
همچنین به گزارش رسانه ها، اكثر شهروندان در زمینه كنترل نرخ مسافركش های برون شهری و درون شهری خواهان نظارت دستگاه های مرتبط برای مهار قیمت ها شدند.
● صرفه جویی كلان در ایجاد زیرساخت های ترافیكی
فارس _ ترافیك طاقت فرسای شیراز نیز با اجرای طرح سهمیه بندی از بین رفته است. معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری شیراز گفت: با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در چند روز گذشته ترافیك شیراز۳۰ درصد كاهش داشته است.
اسماعیل رئیسی در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی گفت: با این كار، دولت زمینه صرفه جویی بسیار كلانی را فراهم كرده است.
وی با اشاره به این كه هر طرحی در اجرا ممكن است با مشكلاتی روبه رو شود، خاطرنشان كرد: یكی از مزایای این طرح صرفه جویی كلان در ایجاد زیرساخت های ترافیكی شهر بود.
او اقبال عمومی به حمل و نقل همگانی، جلوگیری از ترافیك فزاینده و آلودگی شدید هوا، صرفه جویی در وقت و هزینه شهروندان و افزایش امنیت تردد و امنیت اجتماعی را از دیگر مزایای این طرح برشمرد.
رئیسی تصریح كرد: با اجرایی شدن تبصره ۱۳ تمام آنچه كه به عنوان مشكلات طرح عنوان شده است، به تدریج از بین خواهد رفت، چرا كه دولت و مجلس به دنبال ایجاد زحمت برای مردم نیستند، بلكه هدف كاستن از مشكلات آنهاست.
یوسف محبی، نماینده مردم لارستان و خنج در مجلس شورای اسلامی، نیز گفت: مردم باید با مدیریت صحیح مصرف، برخی مشكلات ناشی از سهمیه بندی بنزین را تحمل كنند.
وی افزود: اطمینان دارم مردم، مسئولان را در این راه با تحمل برخی مسائل و مدیریت مصرف همراهی خواهند كرد.
وی اظهار داشت: مصرف روزانه بنزین دركشور حدود ۸۵ میلیون لیتر بود كه ۴۵ میلیون لیتر آن در داخل تولید و مابقی حدود ۳۰ میلیون لیتر با ارز از خارج وارد می شد كه حدود ۸ هزار میلیارد تومان هزینه سالانه در برداشت.
● استقبال از وسایل نقلیه عمومی
كرمانشاه- به دنبال اعلام سهمیه بندی بنزین بار ترافیك در خیابان های كرمانشاه كاهش قابل توجهی یافت. این در حالی است كه كرمانشاه در سال های اخیر با ترافیك شدیدی روبه رو شده بود.
رئیس سازمان مدیریت و نظارت بر تاكسیرانی شهر كرمانشاه گفت: برای رفع كمبود تاكسی های نارنجی، شش ماه پیش طرح ثبت نام متقاضیان آغاز شد كه پس از سهمیه بندی استقبال از این طرح افزایش یافته است. همچنین با اجرای طرح سهمیه بندی، مصرف بنزین در استان كرمانشاه از روزانه یك میلیون و ۹۷۵ هزارلیتر به حدود یك میلیون لیتر رسیده است. مدیر عامل شركت پخش فرآورده های نفتی استان كرمانشاه تصریح كرد: از هنگام اجرای این طرح، قاچاق سوخت در شهرستان های مرزی استان به حداقل رسیده است.
● آلودگی كمتر، طبیعت شادابتر
گلستان _ گلستانی ها طی چند روز گذشته حداقل ۴۰۰ هزار لیتر كمتر بنزین مصرف كردند. محمد فرازمند مدیرشركت ملی پخش فرآورده های نفتی گلستان افزود: سال گذشته گلستانی ها در هر روز یك میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر بنزین مصرف كردند و با توجه به افزایش تعداد ماشین ها امسال باید در هر روز یك میلیون و ۵۵۰ هزار لیتر بنزین توزیع می شد.
وی با بیان اینكه اكنون نمی توان میزان دقیق مصرف را برآورد كرد، تصریح كرد: روز جمعه گلستانی ها ۹۰۰ هزار لیتر، شنبه یك میلیون و ۵ هزار لیتر و یكشنبه یك میلیون و ۱۵۰ هزار لیتر بنزین مصرف كردند.
فرازمند گفت: برای مصرف روزانه گلستان یك میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال اعتبار صرف می شود در حالی كه با قیمت واقعی لیتری ۷ هزار ریال حداقل این میزان بنزین ۱۰میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال هزینه دارد.
● مشكلی از بابت توزیع بنزین وجود ندارد
گیلان- سرپرست شركت پخش فرآورده های نفتی گیلان گفت: مشكلی در رابطه با سهمیه بندی سوخت در جایگاه های گیلان وجود ندارد. داریا اخگر افزود: با وجود سهمیه بندی شدن بنزین، این مواد سوختی به اندازه كافی در جایگاه ها است و جای هیچ نگرانی در این زمینه نیست. در این حال، بنا بر گزارش های دریافتی، حجم تردد در خیابان های رشت نیز به نسبت قبل كاهش محسوسی یافته است.
● ساخت ۱۲ جایگاه گاز مایع
لرستان_ ساخت ۱۲ جایگاه گاز مایع در استان لرستان با سرعت در دست اقدام است. مهدی كاشی، مدیر عامل شركت پخش فرآورده های نفتی استان لرستان گفت: این جایگاه ها بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیكی داشته و با تجهیز آنها در آینده نزدیك مشكل وسایل نقلیه دوگانه سوز استان مرتفع خواهد شد. وی همچنین گفت: با نصب تجهیزاتی مانند كمپرسور، درایر، تلمبه ها و امكانات سوخت رسانی و فشرده كردن گاز و تحویل آن به وسایل نقلیه توسط شركت پخش فرآورده های نفتی ایران، این جایگاه ها به بهره برداری می رسند.
● مراقب كارت های سوخت تان باشید
مازندران_ استاندار مازندران نیز همكاری مردم را در اجرایی كردن تصمیم دولت ستود و اظهار داشت: در حال حاضر نیز هیچ مشكلی در محل جایگاه های سوخت استان وجود ندارد.
مدیر عامل شركت فرآورده های نفتی شهرستان ساری نیز در این ارتباط گفت: در حال حاضر، فضای خوبی بر استان حاكم است و ۱۱۰ جایگاه سوخت در استان فعالیت می كنند كه فقط یك جایگاه سوخت به دلیل مشكل مخابراتی موفق به ایجاد سامانه سوخت نشد.محمدرضا مظلومی با بیان اینكه تاكنون ۲۹۷ هزار كارت هوشمند سوخت در مازندران صادر شده است تصریح كرد: تاكنون ۲۶۷ هزار كارت هوشمند سوخت بین صاحبان خودرو توزیع شده است و بقیه نیز به سرعت در حال توزیع شدن است. وی خواستار دقت صاحبان خودرو در حفظ و نگهداری كارت های سوخت شد.
● مطبوعاتی ها را فراموش نكنید
همدان_ شماری از شهروندان و صاحبان خودروهای بنزین سوز شخصی درهمدان، طرح سهمیه بندی را مانعی برای كارهای روزانه خود ندانسته و می گویند: با اجرا و ادامه این طرح نیز زندگی برای آنان همچنان جاری است. شهروندان همدانی دراین ارتباط همچنین می گویند: چنانچه اهداف اصلی و ملی این طرح تحقق یابد، وسایل نقلیه عمومی نیز دراین شرایط به وظایف اصلی خود عمل كرده و درخدمت مردم باشند، هیچ مشكلی در امر مسافرت های درون شهری و بیرون شهری برای انجام كارهای روزمره پیش نخواهد آمد.
در همدان، همچنین نظارت بر كار اتوبوس ها و تاكسی های عمومی در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است و از سوی فرمانداری و مسئولان امور تاكسیرانی و اتوبوسرانی نظارت و بازرسی های بیشتری برای كنترل نحوه فعالیت وسایل نقلیه عمومی اعمال می شود.
علی اكبر فامیل كریمی فرماندار همدان با تأكید بر تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی در همدان گفت: با سهمیه بندی بنزین ۲۵ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی همدان افزوده شده است. وی افزود: در سطح استان، ۴۶ واحد پمپ بنزین فعال است و تاكنون ۶ جایگاه CNG نیز راه اندازی شده است. همچنین ۲۴جایگاه سوخت CNG با مشاركت بخش های دولتی و غیر دولتی در سطح استان همدان مجوز ساخت دارند و كارهای اولیه آنها انجام شده است.
برخی از دست اندركاران روزنامه های سراسری و محلی همدان در خصوص سهمیه بندی ابراز امیدواری كردند از سهمیه بیشتری برای پوشش اخبار و توزیع جراید بهره مند شوند.

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!