سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

مصرف دارو در شیردهی مجاز است؟


یکی از علل قطع بی‌دلیل شیر مادر در دوران شیردهی مصرف داروها است که ممکن است با بروز یک بیماری ساده مانند سرماخوردگی، نوزاد از شیر مادر محروم و باعث رواج این شیوه غلط در جامعه شود. در بسیاری از موارد بیماری هایی که مادر و یا نوزاد به آن مبتلا هستند مانند مشکلات کلیوی و نارس بودن نوزاد است که در این شرایط باید مصرف دارو در مادران با احتیاط انجام شود. همچنبن هرچه سن شیرخوار پایین باشد، خطر جذب دارو در بدنش بیشتر می‌شود؛ به صورتی که نوزاد در شش ماه اول تولد خود، بیشتر دارو را جذب می‌کند و بعد از شش ماهگی تاثیر جذب دارو به بدن کمتر و خفیف‌تر می‌شود.
داروهای شیمی درمانی و مواد رادیو اکتیو را جزو داروهای ممنوع در دوران شیردهی است و به طور کلی این گروه از داروها چه برای درمان و چه برای تشخیص منع مصرفی دارند و اگر از این آن‌ها استفاده شود، باید بین 2 تا 14 روز بعد از قطع مصرف آن شیردهی را زیر نظر پزشک انجام داد. نوع و میزان مصرف دارو مادران در دوران شیردهی بسیار مهم است، نوع مصرف دارو نیز بر تاثیر دارو بر نوزاد موثر است؛ به گونه ای که داروهایی که به صورت موضعی مصرف می‌شوند تاثیرات خیلی کمی بر جذب دارو روی شیر نوزاد دارند. همچنین میزان دوز دارو نیز در این دوران موثر است.
 هر نوع مواد مخدر و مواد تحریک کننده در دوران شیردهی منع مصرف دارد. داروهایی از قبیل آمفتامین، کوکایین، ماری جوآنا (حشیش)، مواد مخدر، مواد توهم‌زا، تریاک، هروئین، شیره تریاک، مرفین و کدئین باعث بیقراری نوزاد، تحریک پذیری به استفراغ، خواب آلودگی، ایجاد وابستگی نوزاد به مواد، اثر منفی و حتی جبران ناپذیر در رشد مغزی و تکامل نوزاد دارد.
ترکیبات گیاهی رازیانه، جو دوسر، دانه گشنیز و شنبلیله و ... باعث افزایش شیر در این دوران می‌شود،باور غلطی که در جامعه وجود دارد، این است که مصرف آنتی بیوتیک ها برای مادران باعث می شود که بر میزان شیر آنها تاثیر بگذارد اما براساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که این تفکر اشتباه است و مصرف آنتی بیوتیک ها، تولید شیر را کم نمی کند و باید این فرهنگ غلط در جامعه اصلاح شود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.