یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

عمل جراحی ناباروری هنوز بیمه ندارد


رئیس مجتمع دارویى و درمانى هلال احمر با اشاره به تولد۲۰ درصدی نوزادان دوقلو با روش لقاح ‏داخل رحمی و مصنوعی از فراهم‌ بودن امکان اقامت زوج‌ های نابارور در هتل بیمارستان این مجتمع ‏خبر داد.
خانم دکتر مرضیه شیوا، متخصص زنان و نازایی و ‏مسئول مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر ایران با حضور در برنامه پیشخوان خبر درباره فعالیت های مرکز رویش گفت: مرکز هلال احمر حدود 2 سال است که در بخش نازایی فعالیت می کند. از ابتدا این مرکز با پژوهشگاه رویان درارتباط بوده است. 4 هزار زوج در این مرکز پرونده دارند؛ خیلی از آنها با تغیر سبک زندگی بارور می شوند و تعداد کمتری به انجام لقاح مصنوعی و درمان هایی از این دست نیاز دارند. حدود 600 خانم در این مرکز باردار شدند که یا بچه های آنها به دنیا آمده یا در شرف به دنیا آمدن فرزندشان هستند. بیشتر نوزادان یک یا دوقلو هستند.
او تاکید کرد: هدف از درمان ناباروری تقدیم یک جنین سالم به زوجین است.
‏مسئول مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر ایران افزود: تعریف زوج نابارور این است که آنها در یک سال تصمیم به بچه دارشدن کنند اما این امر میسر نشود. در برخی موارد مجبوریم به زوج سفارش کنیم زودتر مراجعه کنند. مانند زمانی که خانم سنش بالاست، سابقه یائسگی زودرس در مادر یا خانواده اش دارد ، روی تخمدان هایش جراحی انجام داده است و یا اینکه تخمدان کم کار دارد. بنابراین پزشک دراین موارد زودتر از 6 ماه امر درمان را آغاز می کند اما راه علمی آن است که زوجین یک سال صبر کنند. زیرا 92 درصد موارد در همان یک سال اول حاملگی دارند و به اقدامات دیگر نیاز نیست.
او گفت: اگر عده ای بودند که مشکلشان با دارو حل نشد پزشک مجبور است آن نقص را برطرف کند. یعنی که با رساندن اسپرم و تخمک به هم و تشکیل جنین آن را در رحم مادر بگذارد که این عمل را لقاح مصنوعی می گویند. در این روش 35 درصد موفقیت بارداری داریم.
خانم دکتر شیوا افزود: در این سال ها تلاش کردیم تا خانم های نابارور هم بتوانند مثل بارورها از بیمه اشان استفاده کنند. خوشبختانه اقداماتی انجام شده است و حدود 80 درصد داروهای ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند؛ اما برای اعمال جراحی نابارورها هنوز موفق نشدیم از بیمه کمک بگیریم. هم اکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده است که امیدواریم هرچه زودتر بیمه ای برای این درمان هم قرار بگیرد.
متخصص زنان و نازایی تصریح کرد: متوسط هزینه ناباروری در کشور خیلی متفاوت است. این مرکز که ما در حال خدمت در آن هستیم نیمه خصوصی است. یعنی تعرفه ها از خصوصی کمتر و از دولتی بیشتر است. اینها برای یک تخمک گیری و انتقال جنینی باید حدود 2 میلیون تومان بپردازند اما داروهایشان متفاوت است. شاید برای یک خانم مجبور باشیم روزی دو تا آمپول بدهیم برای همین هزینه ها متفاوت است.
مسئول مرکز درمان ناباروری رویش هلال احمر ایران تاکید کرد: نخستین اقدامی که زوج ها برای درمان ناباروری باید انجام دهند همدلی و همراهی است. این بیماری بیماری زوج است. معمولا نه خانم صد در صد مقصر است نه آقا. بنابراین با هم همکاری داشته باشند و صبورانه این درمان را انجام دهند. حتما به متخصصین این امر مراجعه کنند.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.