یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

غذا دادن به کودکان، نوش‌جان كوچولو!


گروه آشپزی: بیشتر بچه‌ها از وقتی كه با غذا آشنا می‌شوند، با وجود اینكه هنوز قدرت و توانایی كافی برای به دست گرفتن قاشق را ندارند، دوست دارند كه مستقل باشند و غذایشان را خودشان توی دهانشان بگذارند. آن‌وقت، نتیجه این می‌شود كه بعد از غذا خوردن گاهی مجبور می‌شوید، او را حمام كنید، چون دست و سر و صورت و همه جای او آغشته به غذا می‌شود.

 


غذا دادن به کودکان، نوش‌جان كوچولو!

 

هنگام غذا دادن به بچه‌ها نباید سختگیری كرد و از آنها انتظار داشت كه مثل یك آدم بزرگ، تر و تمیز غذا بخورند. حتی بچه‌های بزرگ‌تر كه قاشق دست گرفتن را هم بلدند نمی‌توانند خیلی مرتب و منظم غذا بخورند و هیچ جا را كثیف نكنند، چه برسد به بچه ۸ ماهه‌ای كه فقط چند هفته از شروع غذا خوردنش می‌گذرد. وقتی بچه‌ها با دست خودشان یا با قاشقی كه در دست دارند، غذا را به سر و صورتشان می‌مالند و این طرف و آن طرف می‌ریزند تا بالاخره یك ذره از غذا را هم وارد دهانشان كنند، فقط برای شما زحمت درست نمی‌كنند، بلكه با این كار اولین قدم‌ها را برای یاد گرفتن غذا خوردن برمی‌دارند.

در ابتدای غذا خوردن كه كودك گرسنه‌تر است و خوب غذا می‌خورد، كودك را در محل مناسبی بنشانید و ظرف غذا را دم دست او بگذارید و خودتان با قاشق به او غذا بدهید. بعد از اینكه كودك چند قاشقی خورد و كمی سیر شد، می‌توانید ظرف غذا را در نزدیك كودك بگذارید تا او هم بتواند به آن دست بزند و غذا را به سمت دهانش ببرد. ولی در ضمن اینكه كودك سعی می‌كند خودش غذا بخورد شما هم با قاشق به او غذا بدهید.

 

بعد از اینكه احساس كردید كودك تقریبا سیر شده، می‌توانید به او اجازه دهید كه آخرین تمرین‌هایش را هم به تنهایی انجام بدهد و غذا را خودش با دست در دهانش بگذارد.

 

از آنجایی كه غذاهای جامد ممكن است باعث تشنگی كودك شوند، می‌توانید در پایان به كودك آب هم بدهید. البته كودك در این سنین نمی‌تواند لیوان را به تنهایی بگیرد و باید لیوان را برای او نگهدارید.

 

در حدود سن ۱۵ ماهگی كودك قادر خواهد بود تا خودش قاشق را به راحتی در دست بگیرد و غذا بخورد. اما هنوز بی‌نیاز از كمك شما نیست.