چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

نامگذاری به مدل چینی هم رسید!


روزنامه تهران امروز: نام یك فرد نه تنها او را از سایرین مشخص و ممتاز می كند بلكه نشانگر گروه و جامعه ای است كه وی بدان تعلق دارد.
 

نامگذاری به مدل چینی هم رسید!
 
انسان ها در گذشته های بسیار بسیار دور دریافتند كه برای برقراری ارتباط با یكدیگر نیاز به ارتباطات كلامی دارند و زبان های مختلف را آفریدند. آنها به خوبی می دانستند كه تمام چیزهای اطراف برای آنكه در این روابط جدید، جایگاهی داشته باشند، نیازمند به داشتن اسم و نام هستند و از آن جمله بود... خود انسان!
 
آنها یكدیگر را به نام های مختلف صدا زدند و از آنجایی كه زبان ها مختلف بودند، طبیعی به نظر می رسید كه نام ها نیز متفاوت باشند. در حقیقت نام یك فرد نه تنها او را از سایرین مشخص و ممتاز می كند بلكه نشانگر گروه و جامعه ای است كه وی بدان تعلق دارد.
 
آیین نامگذاری كودك در بسیاری از مناطق آفریقایی، روز انتخاب اسم برای كودك، روزی میمون و مبارك است و اغلب یك هفته پس از تولد، تمام اقوام و دوستان جمع شده با برپایی مجلس جشن و شادی، نام نوزاد را انتخاب می كنند، البته معمولاً برای دختران یكی، دو روز پیش از پسران یعنی بعد از ۵ روز اسم انتخاب می شود!!
 
در روز برپایی جشن، یكی از بزرگان فامیل اسمی را در نظر می گیرد و نخست آن را به آرامی در گوش كودك می گوید تا خودش بداند اسم آینده اش چیست؟ بعد از آنكه این مرحله از كار انجام شد، نام او را بلند در میان جمع اعلام می كنند و از آن پس، سایرین نیز نام او را می دانند.
 
امید به آینده «آفریقا»، قاره ای بزرگ است و تنوع و گوناگونی فرهنگ ها به خوبی در آن دیده می شود اما در بین تمام آنها، توجه به نامگذاری درست و انتخاب نام های مناسب، حساسیتی مشترك است.
 
والدین معمولاً سعی می كنند امیدها و آرزوهای خود را در قالب اسمی درآورده و روی فرزندشان بگذارند. در بعضی مواقع هم بر اساس اتفاق و موضوعی كه در روز تولد كودك توجه آنها را جلب كرده است، این نامگذاری انجام می شود.
 
آنها معتقدند نامی كه امروز برای كودكانشان انتخاب می كنند، در آینده بر زندگی او و سایر افراد خانواده تاثیرگذار است. در بسیاری از كشورهای آفریقایی، برای كودكان دو نام انتخاب می شود كه یكی از آنها در روز تولد اوست و دیگری در مراسم مخصوصی است كه بعدا برگزار می شود.
 
آغاز زندگی در روز بارانی در «نیجریه» نامگذاری كودك بر اساس سنتی كه اُراكو (oruku) نام دارد، انجام می شود و با توجه به وقایع و حوادث زمان تولد نامگذاری انجام می شود.
 
برای مثال «آبجونده» نامی پسرانه به معنای «تولد در تعطیلات» و «بجیده» نامی دخترانه به معنای «كودكی متولد شده در روز بارانی» است.
 
سنت دیگری هم برای نامگذاری وجود دارد كه آن را «oriki» اوریكی می نامند كه به معنای تعریف و تمجید كردن و یا بیانگر امیدها و آرزوهایی است كه برای او دارند.
 
برای نمونه «دان سی می» یعنی «پیش از من نمیر» و «تای تی لیو» یعنی «خوشبختی ابدی». یك دختر بچه دوست داشتنی «بیوبوا» یعنی نرم و لطیف خوانده می شود و پسری سرحال و چاق و چله «هایدار» نام می گیرد تا بگویند قوی و نیرومند است. تا ۴۰ روز كودك را به همین نام صدا می كنند و پس از آن نام اصلی توسط مادر و پدر انتخاب می شود.
 
تولد در روز دوشنبه
 
گروهی از مردم «غنا» نیز ۷ روز پس از تولد كودك، مجلسی برپا می كنند و در آن با مراسم خاصی نام نوزاد انتخاب می شود و پدر نام عزیزترین و دوست داشتنی ترین فرد در فامیل را برای كودك انتخاب می كند. البته روش دیگر نامگذاری بر اساس روزهای هفته است تا شما همیشه بدانید در چه روزی متولد شده اید و اگر «Kojo» شدید، بدانید كه در دوشنبه به دنیا آمده اید.
 
او را زشت بنامید
 
مردم چین هم رسوم جالبی در ارتباط با نامگذاری كودكان خود دارند و مهم ترین نكته اینكه تمام اسامی از كلمات و واژه های زبان خودشان گرفته می شود و همگی معنای روان، راحت و مشخصی دارند و از آنجایی كه معتقدند نام كودك بر شخصیت او تاثیر می گذارد، در مورد این كار احتیاط لازم را به خرج می دهند.
 
برای دختران نام هایی كه «زیبایی» را در ذهن تداعی كند، انتخاب می كنند مانند «ستاره صبح» و برای پسران نامی كه نشان از قدرت و توانمندی داشته باشد، انتخاب می شود. چینی ها نام های كودكان را اغلب دوسیلابی انتخاب می كنند و از آنجایی كه حروف الفبای آنها زیاد است، به ندرت اسامی تكراری می شود.
 
در قدیم رسمی در میان چینی ها وجود داشت و پدر و مادر نام های ساده و بی معنا روی پسران خود می گذاشتند تا ارواح شیطانی را فریب دهند و به سراغ كودك نیایند. آنها معتقد بودند اگر بر كودكان خود نام های حیوانات را بگذارند و یا حتی او را زشت بنامند، ارواح پلید با شنیدن نام كودك خواهند گفت: «او ارزشی ندارد، به سراغش نرویم!» امروزه در چین با ازدواج یا ورود به دانشگاه، برخی جوانان نام خود را عوض می كنند و نام های غربی را انتخاب می كنند. كم كم در نسل های جدید دیده می شود كلمات یك سیلابی جایگزین اسامی دو سیلابی می شوند.
 
برای مثال از «مئی» كه نامی برای دختران است، زیاد استفاده می شود و معنای آن زیباست. كار جالب دیگری كه اخیرا كمتر به آن توجه می شود، تكرار یك سیلاب از دو سیلاب نام كودك در مورد سایر كودكان متولد شده پس از او خواهد بود. برای مثال اگر پدر و مادری در زمان تولد كودكش بخواهد از خوشامدگویی به بهار و گرامیداشت آن استفاده كند، كودك خود را گی چان می نامد و می تواند بچه های بعدی را مثلا «یینگ چان» و یا «یوآن چان» بنامد.
 
 فرمانبردار و مطیع در بین ژاپنی ها رسم است كه به دختران نام هایی بدهند كه نشانگر عفت و پاكدامنی است، مثل «كی یكو» و یا سعی می كنند از همان اول تبلیغ كنند كه دخترشان مطیع و فرمانبردار است و او را «نایاكو» می نامند و یا اینكه اصولا او را خوب می دانند و به وی «یوشی كو» می گویند.
 
«كسو» اغلب در پایان اسامی دخترانه دیده می شود و به معنی «كودك» است اما در مورد اسامی پسرانه بیشتر سعی می كنند دست به ابداع و نوآوری بزنند و كار جالب دیگری كه انجام می دهند، بر اساس جایگاه این پسر در میان سایر پسران خانواده است: «ایی چی رو» یعنی پسر اول، «جی رو» پسر دوم، «سابورو» پسر سوم.
 
ژاپنی ها نیز مانند چینی ها و كره ای ها، اول نام فامیل فرد را می گویند، بعد نام كوچك را ذكر می كنند. روزی شاد برای نامگذاری كودك یونانی ها روز هفتم یا دهم تولد كودك را جشن می گیرند و معمولاً برای نخستین پسر نام پدربزرگ و برای نخستین دختر، نام مادربزرگ را در نظر می گیرند.
 
سایر بچه های خانواده و نفرات بعدی نیز كه از نام پدربزرگ و مادربزرگ سهمی نمی برند، به نام سایر اقوام و خویشان نزدیك نامــــگذاری می شوند.