سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

روش زایمان در خانه، امکان پذیر است؟


ممکن است از دوستان یا آشنایان شنیده باشید که زایمان در خانه داشته‏ اند و همه چیز به خوبی  گذشته است. ولی  آیا واقعا این کار بی ‏خطر است؟
در گذشته نه چندان دور، زنان باردار دوست داشتند در منزل زایمان کنند، شاید به این دلیل که زایمان «طبیعی ‏تر» محسوب می ‏شد. دیگر عاملی  که باعث این تصمیم‏ گیری می ‏شد، هزینه بالای زایمان ــ به خصوص در شرایط عدم پوشش کامل بیمه بود.
پاسخ تمام پزشکان به این سؤال، «نه» است! تحقیق نشان داده است که زایمان در منزل به منزله پذیرفتن خطری  بسیار بزرگ است. در یک مطالعه مشخص شد که میزان مرگ و میر نوزادان زمانی  که در منزل متولد می ‏شوند دو برابر سایر نوزادان است و بیشتر دچار عوارض پس از زایمان می ‏شوند. برای  مادران هم خطراتی  دربر دارد. برای  زنانیکه اولین باردر خانه زایمان می ‏کنند تقریبا خطر بروز مشکلات بعد از تولد ۳ برابر است. به علاوه، خطر بروز مشکلات جدی زمانی  بیشتر می شود که زن باردار دچار دیابت بارداری  یا فشارخون بالای ناشی  از بارداری  یا چند قلویی  باشد.
جامعه متخصصان زنان و زایمان آمریکا، زایمان در منزل را برای مادر و کودکش خطرناک عنوان کرده است. هر چند نمی ‏توانیم زایمان در منزل را پیشنهاد کنیم، ولی  ممکن است شما به فراهم کردن شرایط طبیعی ‏تری برای  تولد کودک خود علاقمند باشید. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. او  می تواند راه هایی پیشنهاد کند که هم زایمان طبیعی ‏تری تجربه کنید و هم در یک بیمارستان و یا مرکز زایمان مجهز، زایمان بی ‏خطری داشته باشید.
اگر Rh منفی باشید، احتمالاً در این هفته از بارداری  خود، آمپول روگام به شما تزریق خواهد شد. این تزریق باعث می ‏شود که در صورت اختلاط خون جنین با خون شما، در بدن شما حساسیت نسبت به عامل Rh به‏وجود نیاید. روگام تا زمان زایمان، مانع از بروز حساسیت می ‏شود.