سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

قبل از مامان و بابا شدن، حتما بخوانید


زندگی بخشیدن به یک فرد جدید، یکی از هیجان انگیز ترین اموری است که یک زن در طول حیات خود انجام می دهد. به دنیا آوردن و پروراندن یک موجود جدید به صورتی که از یک کودک نیازمند به یک جوان بالغ تبدیل شود، بسیار شگفت انگیز است. برنامه ریزی کردن از زمان قبل از بارداری، می تواند به آسان نمودن مشکلات احتمالی کمک نماید.
پدر و مادر شدن:
تصور پدر یا مادر شدن، علاوه بر اینکه فرد را شگفت زده می نماید، سبب احساس ترس یا نگرانی از آینده می گردد. بسیاری از افراد، از توانایی تامین نیازهای مادی و معنوی کودک خود نگرانند. توجه به این تغییرات و صحبت کردن در مورد امیدها و ترس ها، یک جنبه مهم از آماده شدن برای تولد کودک است و حقیقتا می تواند به امری لذت بخش برای خانواده تبدیل گردد. یک رژیم سالم و متعادل، در هر زمانی به خصوص در زمان حاملگی یا فبل از آن مورد نیاز است.
مراقبت از نوزاد:
در مورد اینکه چه کسی باید از کودک مراقبت نماید، تصمیم بگیرید. در صورتی که شما و همسرتان هر دو کارمند هستید، یکی از شما باید موقتا (مثلا برای یک سال یا بیشتر) کار را تعطیل نماید. سپس می توانید برای زمانی که به سر کار می روید، کودکتان را در مهد کودک گذاشته و یا برای او پرستار بگیرید. همچنین در مواقعی که خارج از منزل هستید، می توانید کودک را به پدر بزرگ و مادر بزرگ و یا به یک دوست صمیمی بسپارید.
مشکلات مالی:
داشتن فرزند، اغلب سبب بروز مشکلات مالی می گردد، بهتر است پیش از به دنیا آمدن کودک، مقداری پس انداز نمایید.

سلامتی والدین:

یکی از مهمترین موارد برای به دنیا آمدن کودکی سالم، این است که والدین از سلامتی خود مطمئن باشند. دانشمندان معتقدند که بیشتر موارد مربوط به تندرستی و سلامتی افراد در بزرگسالی به دوران قبل از تولد بر می گردد. مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا، دیابت و ناراحتی های قلبی در میانسالی می توانند با وزن کم فرد در زمان تولد مزتبط باشند. رژیم غذایی والدین، سلامتی آنها و عوامل محیطی می توانند تاثیر بسزایی بر روی سلامت نوزاد داشته باشند. داشتن یک رژیم غذایی مناسب قبل و در طول دوران بارداری، برای سلامت نوزاد بسیار حیاتی است. مردان باید خود را برای پدر شدن آماده کنند، به این ترتیب که سیگار را ترک نموده و از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نمایید و از مصرف مشروبات الکلی نیز خودداری نمایید و از قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و سایر سموم اجتناب کنند. این تغییرات ساده در زندگی می توانند توانایی باروری در مردان را افزایش دهند و به داشتن یک حاملگی سالم و کاهش خطر سقط کمک نمایند. همچنین زنان باید در طول رشد جنین در رحم، نسبت به عوامل خطر ساز برای کودک محتاط باشند و غذاهای سالم و دلخواه را  برای خود انتخاب نمایند. ایجتد دو تغییر ساده در رژیم غذایی مانند مصرف ماهی های چرب و اجتناب از غذاهای فوری (fast food) می تواند بر روی سلامتی نوزاد شما تاثیر داشته باشد. ورزش منظم و مداوم برای پدر و مادر بسیار اهمیت دارد و می تواند در مواجهه با تغییرات زندگی، به فرد کمک نماید.
شاد بودن، پیروی از یک روش زندگی سالم و لذت بردن از بارداری، می تواند در به دنیا آمدن یک نوزاد سالم و سرزنده موثر باشد.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.