جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

به هندوستان ایران سفر کنید


به هندوستان ایران سفر کنید

اگر در ایام عید این فرصت را به دست نیاوردید که سفری به شهرهای اطراف داشته باشید و تعطیلات را در منزلتان گذراندید، شاید به این فکر افتاده‌اید که چند روزی را برای سفر انتخاب کنید …

اگر در ایام عید این فرصت را به دست نیاوردید که سفری به شهرهای اطراف داشته باشید و تعطیلات را در منزلتان گذراندید، شاید به این فکر افتاده‌اید که چند روزی را برای سفر انتخاب کنید و از هوای مطبوع بهاری بهترین بهره را ببرید. استان زنجان می‌تواند گزینه مناسبی برای سفر شما باشد.

شاید هم اصلا این شهر را انتخاب کرده‌اید. از آنجا که زنجان استانی سردسیر است و زمستان سردی دارد، بهار آن به دلیل داشتن هوایی معتدل، خالی از لطف نیست.

این استان شامل ۷ شهرستان به نام‌های زنجان، ابهر، طارم، خدابنده، خرمدره، ایجرود و ماهنشان است. این منطقه یک واحد نیمه‌مستقل جغرافیایی است که فلات آذربایجان را با شیب‌ ملایمی به دشت قزوین مرتبط می‌کند.

تنوع آب و هوایی استان زنجان سبب شده که این منطقه چهار فصل بوده و ظرفیت‌های بالایی در زمینه گردشگری طبیعی داشته باشد. به سبب شرایط خاص آب و هوایی منطقه، طارم استان زنجان را هندوستان ایران می‌دانند.

چشمه‌های آب معدنی، رودخانه‌های متعدد دائمی، جنگل‌ها و آبشارهای زیبای داخل جنگل‌ها و روستاهای ییلاقی که در دره‌های ارتفاعات طارم واقع شده‌اند، این منطقه را به پرجاذبه‌ترین ناحیه طبیعی استان زنجان تبدیل کرده است.

شهرستان خرمدره نیز که از آن به عنوان باغ‌شهر یاد می‌شود، با اتکا به سرسبزی‌ و باغ‌های پرشمار خود، یکی از دیگر مناطق گردشگری این منطقه است.

استان زنجان دارای بناها و آثار دیدنی بسیاری است که برای مسافران و گردشگران از جذابیت‌ خاصی برخوردار است. گنبد سلطانیه یکی از این بناهاست که در ۳۵کیلومتری شهر زنجان واقع شده است.

قبل از نامگذاری سلطانیه، این منطقه با یک قلعه و برج مراقبت و دیوارهایی از سنگ سبز ساخته شده بود. این گنبد که دارای پیچیدگی‌های فنی و تزئینات زیبا و سحرانگیزی است، در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده در تاریخ ۷۰۴ هجری قمری احداث شده است.

از دیگر بناهای این شهر می‌توان به بنای رختشویخانه اشاره کرد که این بنا توسط ۲ برادر به نام‌های مشهدی اکبر و مشهدی‌اسماعیل ساخته شده و محل عمومی برای شستشوی لباس بوده است.

کاروانسرای سنگی، عمارت ذوالفقاری، مجموعه تفریحی ایل داغی و معبد داش‌کسن از دیگر بناهای تاریخی این استان است.

غار کتله‌خور که یکی از جاذبه‌های ارزشمند و دیدنی این استان به شمار می‌رود، غاری است خشکی ـ آبی در شهرستان خدابنده که گفته می‌شود این غار آهکی به غار علیصدر همدان متصل می‌شود و دارای طبقات متعددی است که نمونه آن در جهان بسیار کم است.

غذای محلی مردم زنجان بی‌شباهت به غذاهای ۲ استان آذربایجان شرقی و غربی نیست. مردم این استان نیز به غذاهایی مانند آش ترش، شیربرنج، آش کشک، کوفته، قیقناق، حلوای شیره و آش رشته علاقه بسیاری دارند.

سها روحانی