سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

کوچولوهای دوست داشتنی اما نفرت انگیز


کوچولوهای دوست داشتنی اما نفرت انگیز

وقتی بچه بزرگتر «نورسیده» را دوست ندارد

تولد یک فرزند جدید می تواند تغییرات زیادی در خانواده به وجود آورد. قبل از تولد والدین زمان و انرژی زیادی را صرف آماده شدن برای ورود این عضو جدید و کوچک خانواده می کنند و بعد از تولد هم بیشتر توجه آنها به نوزاد و برآورده کردن نیازهای اولیه اش معطوف می شود.

این تغییرات در شیوه زندگی و رفتار والدین می تواند برای فرزند بزرگتر غیرقابل تحمل باشد. پس عجیب نیست اگر او نوزاد را دوست نداشته باشد زیرا موجب شده پدر و مادر مانند گذشته به او توجه نکنند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، والدین باید قبل از به دنیا آمدن کودک با فرزند بزرگترشان در این باره صحبت کنند تا او بتواند کم کم حضور خواهر یا برادر جدیدش را بپذیرد. اگر مثلاً زمانی که می خواهید برای نوزاد لباس یا اسباب بازی بخرید نظر او را هم بپرسید یا او را تا حدی در مراقبت از نوزاد سهیم کنید، راحت تر می تواند با این تغییرات کنار بیاید. والدین می توانند در چندین مرحله و در زمان های خاص با فرزندشان در مورد تولد نوزاد صحبت کنند تا او هم با شرایط جدید سازگار شود.

● زمان بارداری

هرچقدر زودتر با فرزندتان در این مورد صحبت کنید بهتر است زیرا او زمان بیشتری برای سازگار شدن با شرایط جدید خواهد داشت. سعی کنید توضیحات تان برای او ساده و قابل فهم باشد. به عنوان مثال اگر به کودکی که در سنین پیش از دبستان است بگویید: ۹ ماه دیگر صاحب یک خواهر کوچولو می شوی، ممکن است درست متوجه نشود که منظور شما چه زمانی است. به جایش می توانید بگویید: خواهر کوچولویت در پائیز متولد می شود. همان موقع که برگ درخت ها زرد می شود و به زمین می ریزد. این جمله برای او ملموس تر است زیرا کودکان خردسال فصل ها را بهتر از ماه ها می شناسند.

توضیحات تان نباید آن قدر طولانی باشد که حوصله فرزندتان سر برود اجازه بدهید کنجکاوی و سؤالات او تعیین کند که تا چه اندازه باید توضیح دهید.

اگر بعد از این صحبت ها احساس کردید فرزندتان به این موضوع علاقه مند شده است می توانید کارهایی انجام دهید که این علاقه و اشتیاق در او تقویت شود. برای مثال می توانید عکس های زمان نوزادی خودش را به او نشان بدهید، داستان هایی که درباره تولد یک کودک است برایش تعریف کنید. به خانه دوستان یا اقوامی بروید که فرزند نوزادی دارند یا از او بخواهید چند اسم برای بچه پیشنهاد بدهد. سعی کنید شرایطی به وجود آورید که او بتواند احساسات و افکارش را در این باره با شما درمیان بگذارد.

● چند روز باقی مانده به زمان تولد

زمانی که چند روز بیشتر به موعد تولد کودک باقی نمانده، با فرزند بزرگترتان درباره آن روز صحبت کنید. به او بگویید که باید به بیمارستان بروید و اگر برنامه دیگری هم دارید او را هم در جریان قرار دهید زیرا او باید بداند که در آن روز انتظار چه وقایعی را باید داشته باشد.

ممکن است بخواهید بعد از تولد کودک فرزند بزرگترتان را هرچه زودتر ببینید. بهتر است این ملاقات قبل از زمانی باشد که اقوام و دوستان برای دیدن شما و نوزاد به بیمارستان می آیند. در این صورت فرزندتان احساس خواهد کرد که شما به او به عنوان یک عضو خانواده اهمیت می دهید و تولد نوزاد نه تنها جایگاه او را در خانه به خطر نمی اندازد بلکه اتفاق خوشایندی است که برای همه اعضای خانواده، از جمله خود او رخ داده است.

در روزهای آخر بارداری سعی کنید فضای خانه عادی و آرامش بخش باشد. اگر می خواهید در خانه یا سبک زندگی تغییراتی بدهید، مثلاً یکی از اتاق ها را برای نوزاد آماده کنید یا از فرزند بزرگترتان بخواهید که شب ها تنها و در تختخواب خودش بخوابد، این تغییرات را یا از چند ماه قبل از زمان تولد اعمال کنید یا آنها را به چند هفته بعد از تولد نوزاد موکول کنید.

● بعد از تولد کودک

بعد از این که نوزاد را از بیمارستان به خانه آوردید با رعایت کردن چند نکته کوچک می توانید به فرزندتان کمک کنید تا با شرایط جدید بهتر کنار بیاید.

تا جایی که می توانید او را در کارهای روزمره مربوط به نوزاد شریک کنید. به احتمال زیاد او هم دوست خواهد داشت که به شما در نگهداری نوزاد کمک کند چون این کار موجب می شود احساس کند بزرگ شده است و کار مهمی انجام می دهد. هرچند این «کمک کردن» دقیقاً به این معنی است که همه کارها بیش از حد معمولی طول خواهد کشید ولی به فرزندتان این فرصت را خواهد داد تا با خواهر یا برادر جدیدش رابطه خوب و دوستانه ای را آغاز کند.

اگر فرزندتان هیچ علاقه ای به نوزاد نشان نمی دهد نگران نشوید و سعی نکنید او را به زور به نوزاد علاقه مند کنید زیرا با گذشت زمان همه چیز به خودی خود درست می شود.

ممکن است در بعضی از مواقع مانند زمان شیر دادن به نوزاد نخواهید فرزندتان مزاحم کارتان شود بهتر است اول او را با اسباب بازی هایش مشغول کنید و بعد با خیال راحت به نوزاد شیر بدهید.

می توانید در بعضی از موقعیت ها، مثلاً زمانی که نوزاد خواب است، مدتی را به طور اختصاصی فقط با فرزند بزرگترتان بگذرانید. اگر می توانید، هر روز زمان خاصی را فقط به او اختصاص دهید. وقتی فرزندتان ببیند که در این اوقات شما فقط و فقط به او توجه می کنید، با او حرف می زنید و به احساساتش اهمیت می دهید، دیگر تصور نخواهد کرد که نوزاد تمام توجه و عشق و علاقه شما را مال خودش کرده است.

اگر زمانی که اقوام یا دوستان به خانه شما می آیند، فقط در مورد نوزاد صحبت می کنند بهتر است در زمانی مناسب موضوع صحبت را از نوزاد به فرزند دیگرتان تغییر بدهید تا احساس نکند با وجود نوزاد دیگر کسی به او توجه نخواهد کرد.

● به احساسات فرزندتان اهمیت بدهید

تولد نوزاد تغییرات زیادی را در خانواده به وجود می آورد و در بسیاری از موارد فرزند بزرگتر با بدرفتاری و کج خلقی نسبت به این تغییرات واکنش نشان می دهد.

فرزندتان را تشویق کنید تا درباره احساساتش، حتی اگر عصبانیت یا نفرت از نوزاد باشد با شما صحبت کند. اگر او نتواند احساساتش را با کلمات بیان کند با رفتارهایی مثل لجبازی با پدر و مادر، نق زدن یا خود را لوس کردن آنها را نشان می دهد.

این نشانه ها به این معنی است که شما باید زمان بیشتری را به آنها اختصاص دهید. به فرزندتان بگویید که هر چند احساساتش مهم هستند ولی او باید بتواند آنها را به شیوه ای درست ابراز کند.

غزاله مرعشی