یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

هشدارهای زمستانی به سالمندان


هشدارهای زمستانی به سالمندان

پیاده‌روهای لیز و سردی هوا چالشی است که در فصل زمستان همه با آن سروکار دارند، اما این چالش‌ها برای افراد سالمند تهدید و خطر بیشتری را همراه دارد.
افتادن و زمین خوردن از علل مرگ‌ومیر …

پیاده‌روهای لیز و سردی هوا چالشی است که در فصل زمستان همه با آن سروکار دارند، اما این چالش‌ها برای افراد سالمند تهدید و خطر بیشتری را همراه دارد.

افتادن و زمین خوردن از علل مرگ‌ومیر ناشی از جراحت در افراد سالمند بالای ۶۵ سال به حساب می‌آید بطوری که در سال ۲۰۰۵، ۱۵ هزار و ۸۰۰ سالمند امریکایی براثر این جراحات جان خود را از دست دادند. از این رو آماده‌سازی سالمندان و ارائه نکات ایمنی به آنها نقش مؤثری در کاهش احتمال افتادن در این فصل دارد.

تغییرات بینایی، رفلکس‌ها و همچنین بالا رفتن زمان واکنش ناشی از افزایش سن از فاکتورهایی هستند که بر احتمال بروز خطر می‌افزایند. علاوه بر این مصرف داروهایی نظیر خواب‌آورها و داروهای ضداضطراب و... نیز بر این امر تأثیرگذارند. این درحالی است که برخی داروهای مصرفی توسط سالمندان نیز دارای اثرات جانبی مشابه داروهای خواب‌آور و... است.

برای جلوگیری از افتادن در فصل زمستان توصیه می‌شود تا سالمندان از راه رفتن در پیاده‌روهای لیز خودداری کرده و تنها در صورت ضرورت از خانه خارج شوند. علاوه بر این که باید از کفش‌های راحت و عاجدار استفاده کرده و اگر عصا در دست می‌گیرند از صاف نبودن پوشش لاستیکی ته عصا نیز اطمینان حاصل کنند.

از آنجایی که توانایی افراد سالمند در تنظیم درجه حرارت بدنشان کمتر است توصیه می‌شود تا برای جلوگیری از ابتلای آنها به هیپوترمیا یا کاهش دمای عمومی بدن، دمای هوای خانه را حدود ۱۸ درجه سانتیگراد نگه دارند. همچنین بهتر است هشداردهنده گاز و مونوکسیدکربن در خانه افراد سالمند نصب شود.

زمستان فصل ابتلا به آنفلوانزا است و سالانه تعداد زیادی از سالمندان نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. از این رو تأکید زیادی بر ضرورت استفاده از واکسن آنفلوانزا در این افراد صورت می‌گیرد.

افراد سالمند نباید اقدام به انجام فعالیت‌های شدید فیزیکی مانند پاروکردن برف بکنند علاوه بر این که حین انجام فعالیت‌های سبک نیز باید به انجام حرکات کششی پرداخته و زمانی را به استراحت اختصاص دهند.

به دلیل آنکه افراد سالمند بالای ۶۰ سال بسیار سریع آب بدن خود را از دست می‌دهند نوشیدن آب به مقدار کافی برای آنان از اهمیت خاصی برخوردار است.