سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

۶ راه برای لاغر و متناسب ماندن در تمامی فصول


۶ راه برای لاغر و متناسب ماندن در تمامی فصول

اغلب افراد ترجیح میدهند در طول زمستان به جای ورزش, اوقات خود را در تختخواب بگذرانند ولی باید سعی کنید تا وزن خود را کنترل کنید

اغلب افراد ترجیح میدهند در طول زمستان به جای ورزش، اوقات خود را در تختخواب بگذرانند. ولی از امسال باید سعی کنید تا وزن خود را کنترل کرده و چند کیلو اضافه وزنی را که در طول تعطیلات بدست آورده‌اید را از بین ببرید.

۱) پنج وعده غذای مختصر برای کاهش وزن

بعد از ۲۰ سالگی، متابولیسم (سوخت و ساز) بدن در هر ده سال ۱۰ درصد کاهش می‌یابد. که میتواند دلیلی برای افزایش وزن باشد به این صورت که افراد همان وعده‌های غذایی را که در دورانی جوانی مصرف میکردند، استفاده میکنند. میتوان با این کاهش متابولیسم با تغییر دادن الگوی غذایی از سه وعده‌ی مفصل به پنج وعده غذای سبک مقابله کرد. فکر خوبی نیست که غذای مفصلی بخورید، چون بدن شما فقط توانایی استفاده کردن از مقدار کمی غذا را دارد. که بستگی به میزان فعالیت روزانه دارد، و البته مقدار اضافی به صورت چربی ذخیره میشود. همچنین نباید نوبت‌های میل غذا را کاهش داد یا اصلا از خوردن غذا صرف نظر کرد. چون این کار باعث خواهد شد تا بدنتان شرایط کمبود غذا را درنظر گرفته و متابولیسم را کاهش دهد، که در طولانی مدت سبب افزایش وزن خواهد شد.

۲) مواد ضروری را از قلم نیندازید

بروی تغذیه تمرکز کنید، نه رژیم غذایی. بسیاری از ما از کلمه‌ی رژیم برداشت میکنیم که باید غذاهای خوشمزه را کنار گذاشته و از مواد غذایی بی مزه استفاده کنیم و یا اصلا غذا نخوریم. این کار نتیجه‌ی معکوس خواهد داد. محروم کردن بدن از غذا و یا استفاده از رژیم‌های سخت، به ضرر متابولیسم بدن است. حتی اگر رژیم غذایی‌ای باعث شده است که وزنتان کم شود، نتایج همیشگی نخواهد بود و احتمالا مواد مغذی ضروری را دریافت نمیکنید. که در طولانی مدت، به روی بدن نتایج بدی خواهد داشت.

چه باید بخورید تا دچار اضافه وزن نشوید؟ جواب ساده است:

▪ ۲۵ درصد رژیم غذایی باید از پروتئین‌های حیوانی باشد: غذاهای دریایی، تخم مرغ، مرغ، بوقلمون و گوشت گوسفند. در بخش‌های ۶۰ گرمی از این غذاها استفاده کنید.

▪ ۵۰ درصد رژیم غذایی باید از میوه ها و سبزیجات باشد. زیرا میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر، ویتامین و آنتی اکسیدانت هستند. برای کاهش وزن سبزیجات حاوی کلروفیل بسیار مهم‌اند مثل کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج.

▪ ۲۵ درصد از رژیم نیز باید از دانه ها، لوبیاها و غلات باشد. همینطور جو، نان گندمی، ذرت و برنج خاکستری.

همچنین مواد پر از اسیدهای چرب و کربوهیدرات را کنار بگذارید. موادی مثل شکر، آرد سفید، برنج سفید و الکل. در طول دو یا سه هفته مزه‌ی این غذاها را فراموش خواهید کرد. و ذائقه‌ی غذایتان بهبود خواهد یافت. این امر سبب خواهد شد تا وزنتان به طور طبیعی کنترل شود.

۳) مایعات بیشتر، وزن کمتر

اگر آب کافی نمی نوشید، احتمالا بدنتان الگویی برای ذخیره‌ی آب ترتیب داده است. نگه داری آب یعنی وزن اضافه. با مصرف بیشتر مایعات مواد زاید و سمی را از بدن دفع میکنید. همچنین بدن متوجه خواهد شد که نیازی به ذخیره‌ی آب نیست. برای کاستن از ذخیره‌ی آب بدن، در طول روز آب داغ را با تکه‌های لیمو بنوشید، به خصوص قبل از غذا. مطمئن شوید که آب مصرفیتان حاوی مواد شیمیایی نیست. برای این کار از فیلترهای آب استفاده کنید.

۴) از صبح شروع کنید

هر روز صبح قبل از غذا، ۲ قاشق سوپخوری آب سیب و سرکه بخورید. همچنین ۱ قاشق چایخوری شهد افرا را با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و بنوشید. این کار باعث افزایش متابولیسم و بهبود گوارش خواهد شد. هیچگاه خوردن صبحانه را فراموش نکنید! در طول روز، صبحگاه زمانی که است بدن واقعا نیاز به انرژی دارد و اینکه انرژی جذب شده را میتوان در طول روز مصرف کرد. از غذاهای سالم استفاده کنید.

۵) با گیاهان وزنتان را کنترل کنید

گیاهان چینی را معمولا برای خاصیت افزایش دهندگی متابولیسم استفاده میکنند، گیاهانی مثل گل داوودی، آسترالاگوس، جین سینگ، میوه‌ی شیزاندرا و چای سبز. بهتر است در این مورد با افراد متخصص مشورت کنید.

۶) تحرک فیزیکی

همه میدانند که ورزش بخشی جدا نشدنی در کاهش وزن است. فعالیت فیزیکی متابولیسم را افزایش داده و کالری‌های اضافی را میسوزاند. اگر میخواهید وزن کم کنید، تا جایی که امکان دارد فعالیت کنید. مثلا به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید. و هر وقت که امکان داشت از پیاده روی به جای اتومبیل استفاده کنید. در باشگاه‌های ورزشی عضو شوید، دوچرخه سواری کنید، به کلاس حرکات موزون بروید. هر چیزی که باعث تحرک باشد. ورزش را به صورت تفریح درآورید. با این کار وزن کم کردن مشکل نخواهد بود.

تجربه و تحقیقات نشان میدهند که موفقیت در کاهش وزن با تمرین به مدت ۴نوبت یا بیشتر در طول هفته بدست می‌آید. اگر احساس میکنید اضافه وزن شدیدی دارید، تمرینات را آرام و به تدریج شروع کنید. مثلا با ۵ دقیقه در روز ورزش، تمرینات را شروع کنید. ولی این کار را هر روز انجام دهید. این مدت را مثلا در هر آخر هفته دوبرابر کنید. همینطور ادامه دهید، تا مشکل اضافه وزن را از بین ببرید.