سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

عاقبت سپید دندان ها


عاقبت سپید دندان ها

دندان‌هایم زرد شده است. وقتی می‌خندم اصلا منظره زیبایی ندارد. می‌خواهم دندان‌هایم را سفید کنید. این حرف‌های دختر جوانی است که روی صندلی دندانپزشکی مطب نشسته است و در حالی که …

دندان‌هایم زرد شده است. وقتی می‌خندم اصلا منظره زیبایی ندارد. می‌خواهم دندان‌هایم را سفید کنید. این حرف‌های دختر جوانی است که روی صندلی دندانپزشکی مطب نشسته است و در حالی که آینه را در دست گرفته است با وسواس زیاد از رنگ دندان‌هایش شکایت دارد. آینه دندانپزشکی را در دست می‌گیرم، از همان آینه‌های گرد کوچکی که می‌شناسید.

نور چراغ صندلی را روی دندان‌هایش می‌اندازم. نور چراغ چشماش را می‌زند و چشمانش را روی هم می‌گذارد. یک ردیف دندان‌های مرتب که معلوم است مدتی پیش ارتودنسی آنها به پایان رسیده است، چون چهار عدد از دندان‌هایش کم است. اندازه فکش کوچک بوده و دندانپزشک برای مرتب کردن دندان‌هایش مجبور شده چند تا از دندان‌ها را از دهانش خارج کند. هر چه‌قدر نگاه می‌کنم اصلا رنگ دندان‌هایش زرد نیست بلکه برعکس به رنگ چهره‌اش می‌آید. این مطلب را با او در میان می‌گذارم. می‌گوید: "پس چرا رنگ دندان‌های هنرپیشه‌های فیلم‌ها این قدر سفید است؟." حالا کم‌کم دارم ماجرا را می‌فهمم. باید کمی واقعیت‌ها را برایش توضیح دهم.

لبخند هنرپیشه‌ها به ویژه از نوع هالیوودی‌اش، فقط با سفید کردن دندان‌ها یا همان "بلیچینگ" به دست نیامده است. معمولا این افراد از "لمینیت" روی دندان‌های جلویی‌شان استفاده می‌کنند. لمینیت‌ها ورقه‌های پوست پیازی از چینی هستند که روی دندان‌های جلویی چسبانده می‌شوند و ظاهری یک دست و براق به لبخند می‌بخشند.

"سفید کردن دندان‌ها" تکنیکی است که نمی‌توان آن را به راحتی برای هر کسی استفاده کرد. این تکنیک بسیار حساس و دقیق است و اگر با دقت انجام نشود می‌تواند عوارضی خطرناک را برای دندان‌ها در پی داشته باشد. نخست اینکه قالبی که موادسفیدکننده در آن ریخته می‌شوند، باید برای فک شما متناسب بوده و حاشیه‌‌های آن به طوق دندان‌ها کاملا بچسبد تا مواد قوی سفید کننده وارد لثه شما نشوند. این مواد می‌توانند موجب آسیب لثه، خوردگی گردن دندان و حتی از دست دادن دندان شوند.

مواد سفیدکننده باید با غلظت مناسب و در یک زمان کنترل شده در تماس با سطح دندان‌ها قرار گیرند تا بدون بر جای گذاشتن عوارض جانبی، موجب سفیدی دندان‌ها شوند. قبل از انجام "بلیچینگ" باید تمام پوسیدگی‌های سطحی دندان‌هایتان را ترمیم کنید و دندان‌هایتان بدون هیچ‌گونه پوسیدگی باشند. سفید کردن دندان‌ها مناسب هر فردی نیست. کسانی که به صورت مادرزادی نقص‌هایی در مینا و عاج دندان‌هایشان دارند، کاندید مناسبی برای "بلیچینگ" نیستند. زردی دندان‌های افراد مسن نیز، ناشی از سایش مینای سطحی و نمایش رنگ زرد عاج زیرین است، بنابراین چندان به بلیچینگ جواب نمی‌دهد. حالا فکر می‌کنید "سفید کردن دندان‌ها" به دردسرهایش می‌ارزد؟‌