پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

نشانه های باروری و ناباروری زنان و مردان


نشانه های باروری و ناباروری زنان و مردان

برای بارداری مقدمات زیادی لازم است, قطعا برای آ ن که باردار شوید و خانواده تان را ۳نفره کنید باید تصمیم بگیرید با همسرتان همراه شوید, پس انداز کنید, تحت نظر پزشک باشید, آزمایش های مربوطه را انجام دهید و خریدهای لازم را هم بکنید اما این پایان ماجرا نیست

برای بارداری مقدمات زیادی لازم است، قطعا برای آ‌ن‌که باردار شوید و خانواده‌تان را ۳نفره کنید باید تصمیم بگیرید با همسرتان همراه شوید، پس‌انداز کنید، تحت‌نظر پزشک باشید، آزمایش‌های مربوطه را انجام دهید و خریدهای لازم را هم بکنید اما این پایان ماجرا نیست، زیرا شما هم می‌دانید که باردار شدن شرایط خاص خودش را دارد و شاید شما هم درگیر حواشی آن باشید.

● این روزها را بشناسید

بهترین موقع برای بارور شدن چه زمانی است؟

هر زن جوان، طی هر ماه،‌ فقط ۶ روز فرصت و امکان باردار شدن دارد. این دوره که آن را «دوره باروری ماهانه» می‌نامند، از ۵ روز قبل از تخمک‌گذاری زن تا یک روز بعد از تخمک‌گذاری است. این به‌خاطر این است که سلول‌های جنسی که می‌توانند تا ۱۰۰ ساعت در بدن زن زنده بمانند باید به قسمت بالایی لوله‌های فالوپین- جایی که تخمک از تخمدان‌ها آزاد می‌شود- برسند.

بنابراین، احتمال بارداری زمانی که مقاربت قبل از تخمک‌گذاری باشد بیشتر است تا زمانی که مقاربت بعد از تخمک‌گذاری باشد. توصیه متخصصان زنان و زایمان این است که زوجی که می‌خواهند بچه‌دار شوند، بهتر است در تمام روزهای موسوم به «دوره‌های باروری ماهانه» مقاربت داشته باشند.

شاید این سوال پیش بیاید که زنان باید از کجا بفهمند که زمان تخمک‌گذاری ماهانه‌شان چه موقع است بهتر است این را بدانید که حتی اگر دوره‌های ماهانه شما هرماه منظم و ۲۷ روزه باشد، قطعا نمی‌توان گفت که وسط این ۲۷ روز زمان تخمک‌گذاری شماست. در داروخانه‌ها کیت‌هایی وجود دارد که می‌توانند مشخص کنند که زمان تخمک‌گذاری یک زن چه موقع است اما با این کیت‌ها شما چندروز قبل از تخمک‌گذاری را که همان‌‌طور که گفتیم در باروری بسیار مهم هستند را از دست می‌دهید. دکتر جرج یارسن از موسسه زنان و زایمان سنت جیمز در لندن می‌گوید:‌ «اگر روز شروع دوره ماهانه را روز اول دوره هر زن بدانیم برای بارور شدن بهتر است که از روز هشتم تا نوزدهم هر دوره، مقاربت داشته باشید تا احتمال باروری‌تان بالا برود.»

● مردان همه عمر قدرت باروری دارند؟

چه عواملی روی قدرت باروری مردانه تاثیر می‌گذارند؟

به گزارش برترین ها دکتر هری فیش، متخصص ارولوژی در مورد پرسش در خصوص تفاوت باروری مردانه و زنانه می‌گوید: «قدرت باروری زنان در آغاز دهه چهارم زندگی‌شان شروع به کاهش می‌کند و در اواخر دهه چهارم زندگی‌شان وقتی به ۴۰سالگی نزدیک می‌شوند به شدت کاهش می‌یابد اما قدرت باروری مردان این‌گونه نیست، درواقع قدرت باروری آن‌ها هم کاهش می‌یابد ولی با سرعتی خیلی کمتر. میزان هورمون تستوسترون در مردان بالای ۳۰سال سالانه حدود یک درصد کاهش می‌یابد.» اما در مورد قدرت باروری مردانه چه مسائلی نقش بازی می‌کنند؟ دکتر فیش که مدیر مرکز پزشکی نیویورک پرزباترین است، می‌گوید: «یکی از مسائلی که در باروری مردان تاثیر می‌گذارد اضافه وزن آن‌هاست. هورمون تستوسترون در سلول‌های چربی، به‌خصوص آن‌هایی که در بخش چربی شکمی جمع شده‌اند، شکسته می‌شوند؛ برای همین هرچه یک مرد چاق‌تر باشد میزان هورمون تستوسترون او کمتر است، ‌درضمن مسائلی مثل واریکوسل هم باعث کاهش قدرت باروری مردان می‌شود که باید آن‌ها را به محض تشخیص دادن درمان کرد تا روی قدرت باروری مردانه تاثیری نگذارد، البته پیشرفت‌های جدید پزشکی باعث شده که ۹۹ درصد از مسائل و مشکلات این‌گونه‌ای که روی باروری مردان تاثیر می‌گذاشت درمان شود تا مانند قبل روی باروری مردان تاثیر نگذارد.»

● اگر دارو می‌خورید

داروها روی قدرت باروری تاثیر دارند یا خیر؟

برخی از داروها روی میزان باروری زنان تاثیر می‌گذارند. دراین مورد بیشتر از هر چیز در خصوص قرص‌های ضدافسردگی صحبت شده است اما تمام مطالعات انجام گرفته نشانگر این است که این داروها روی چرخه دوره‌های ماهانه زنان و قدرت باروری آن‌ها تاثیر نمی‌گذارند. ولی آیا زنان مبتلا به بیماری افسردگی باید در دوران بارداری هم داروهای خود را مصرف کنند؟

دکتر امانوئل پرابوک، از مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه نبراسکا در این مورد می‌گوید: «مسئله مهم این است که یک زن سالم خوشحال می‌تواند مادر بهتری باشد تا یک زن افسرده غیرسالم،به هرحال سود این داروها در اکثر موارد بیشتر از ضرر آن‌هاست اما معدودی از مطالعات نشان داده که داروهای ضدافسردگی مشهوری مثل پروزاک، ژولوفت و سکلسا ممکن است باعث ناهنجاری‌هایی در جنین شوند.»ولی برخی داروهای دیگر ممکن است روی باروری زنانه تاثیر بگذارند، برای مثال برخی از متخصصان می‌گویند که داروهای آنتی‌بیوتیک روی ترشح واژن در زنان تاثیر می‌گذارند و باعث کاهش احتمال تخمک‌گذاری می‌شوند و داروهای سرماخوردگی دارای آنتی‌هیستامین هم باعث می‌شوند امکان لقاح سلول جنسی مرد با تخمک کاهش یابد.

● سن بالاتر می‌رود و احتمال کمتر می‌شود

چه سنی مساوی است با ناباروری؟

می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور در باروری زنان «سن»‌ آن‌هاست، البته موارد زیادی بوده که زنان حتی در ۵۰ سالگی و پس از انجام درمان‌های ناباروری باردار شده‌اند. اما خب آمار این گونه است: «حتی با انجام درمان‌هایی مثل IVF شانس باروری در ۴۵سالگی حدود یک تا ۲درصد است.» دلیل این موضوع هم ساده است: «با بالا رفتن سن زنان میزان تخمک‌های سالم کاهش می‌یابد، از بعد ۳۵ سالگی هم سیستم داخل بدن که باعث آزاد شدن تخمک‌ها در هر ماه می‌شود، شروع به تخریب می‌کند و درنتیجه مکانیسم باروری زنان دچار مشکل می‌شود. اما به هرحال شیوه‌های جدید باروری باعث شده که امید به باروری در زنان با سن‌های بالاتر افزایش یابد. براساس آمار مرکز ملی سلامت آمریکا در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ میزان تولد فرزندان مادران ۳۵ تا ۳۹ ساله نسبت به دهه قبل ۵۰درصد افزایش یافت و میزان تولد فرزندان مادران ۴۰ تا ۴۴ نسبت به دهه قبل از ‌آن ۱۰۰درصد افزایش یافته است.

● این بار به حرف قدیمی‌ها گوش کنید

اضطراب باعث کاهش باروری می‌شود؟

تقریبا تمامی مردم و بسیاری از پزشکان، اعتقاد دارند که اضطراب دائمی و داشتن حالت هیجانی روی قدرت باروری زنان تاثیر می‌گذارد اما مطالعاتی که در این زمینه انجام شده این مسئله را تایید نمی‌کند. دکتر شاری لاسکین، مدیر مرکز روان‌شناسی زایمان در دانشگاه لانگون نیویورک در این مورد می‌گوید: «همه ما در زمان‌ها و مکان‌های مختلف، دیده و شنیده‌ایم که در شرایط سخت، زیر شدیدترین استرس‌ها، باروری از بین نمی‌رود و بارداری‌هایی شکل می‌گیرد. درواقع هیچ‌یک از مطالعات ما نشانگر این نیست که استرس و اضطراب بتواند از میزان قدرت باروری زنان بکاهد.»

با این وجود بهتر است حرف قدیمی‌ها را جدی بگیریم، اگر می‌خواهید در باروری‌تان دچار مشکل نشوید و یک بارداری مناسب داشته باشید، سعی کنید تا می‌توانید از اضطراب‌ها و فشارهای روحی دور بمانید و تا جایی که می‌توانید برای خودتان آرامش کسب کنید.»

● علامت هشدار‌دهنده نداریم

نشانه‌هایی برای حدس زدن ناباروری فرد وجود دارد؟

به گزارش برترین ها دکتر لوئیزونیکشتاین می‌گوید: «واقعا نمی‌شود نکته یا نشانه‌ای را گفت که می‌توانند بارداری را سخت کنند، درواقع در اکثر موارد تخمدان‌های پلی‌کیستیک، فیبروم رحم، عفونت کلامیریا، تا زمانی که یک زن قصد بارداری دارد تشخیص داده نمی‌شوند.»‌ این پزشک و پژوهشگر در ناحیه سانفرانسیسکو بای‌آرنا می‌گوید: «یک استثنا البته در میان بیماری آندومتریوز است؛ این بیماری باعث درد شدید هنگام مقاربت یا شروع خونریزی ماهانه می‌شود. به هرحال توصیه ما این است، هر زنی که قصد دارد باردار شود به پزشک متخصص مراجعه کند تا مشخص شود که به هیچ مشکلی که بارداری را سخت کند یا روی سرنوشت جنین تاثیر بگذارد، دچار نیست.