جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

مواظب خفه شدن کودکان باشیم


مواظب خفه شدن کودکان باشیم

برخلاف تصور، آسیب هایی که باعث خفگی کودکان می شود خیلی ساده اتفاق می افتد و عواملی که به خفگی منجر می شود به وفور در محیط زندگی کودک وجود دارند و زمانی که کودک در چنین محیطی تنها …

برخلاف تصور، آسیب هایی که باعث خفگی کودکان می شود خیلی ساده اتفاق می افتد و عواملی که به خفگی منجر می شود به وفور در محیط زندگی کودک وجود دارند و زمانی که کودک در چنین محیطی تنها بماند از روی کنجکاوی و بی تجربگی خود را دچار خطر می کند بنابراین والدین باید راه های پیشگیری از خفگی را شناخته و کودکان را از آنها دور کنند.خفگی فوری ترین عامل تهدیدکننده سلامت انسان است که اگر ظرف چند دقیقه عامل آن از بین نرود فرد می میرد(علائمی مانند بسته شدن راه های تنفسی، داروها و بیماری های فلج کننده مراکز تنفسی، قرار گرفتن در محیطی با گازهای سمی) که در این صورت اکسیژن کافی به بدن نرسیده و مراکز حیاتی مهم واقع در مغز از اکسیژن محروم می مانند و علائم خفگی از قبیل تنگی نفس، کبودی لب ها، نوک انگشتان، کندی و نامنظمی نبض و از دست دادن حواس بروز می کند.

پیشگیری

هر گونه طناب (طناب بازی، بندپرده ها و حتی کمربند لباس) را از دسترس کودک دور نگه دارید. مواردی دیده شده که کودک هنگام بازی با طناب و پیچیدن آن به دور گردن خود یا هم بازی اش موجب خفگی شده است.

پاکت های پلاستیکی بزرگ را در دسترس کودکان قرار ندهید زیرا با فرو بردن پاکت در سر و گیر کردن آن دور گردن بعضی مواقع قادر به بیرون آوردن آن نمی شوند و این کار باعث خفتگی کامل و نرسیدن اکسیژن به سلول های مغزی می شود.

از خواباندن کودک روی بالش های خیلی نرم (مثل بالش های تهیه شده از پر) و بزرگ دوری کنید زیرا این بالش ها باعث حساسیت های تنفسی می شود. همچنین گیر کردن راه های تنفسی کودک در لای بالش ممکن است باعث خفگی یا مشکل تنفسی کودک شود.

قنداق فرنگی نباید تا آن اندازه بزرگ باشد که نوزاد بتواند سر در آ ن فرو برده و دچار انسداد راه های تنفسی شود.

پستانک نباید دارای بند بلند باشد. بندهای خیلی بلند امکان دارد دور گردن کودک بپیچد و همچنین استفاده از پستانک فقط در مواقع ضروری و با رعایت مواضع بهداشتی توصیه می شود.

در زمان خوردن شیر با شیشه کودک را تنها نگذارید.شیشه شیر کودک را به وسیله دیگر تکیه دهید و او را به حال خود رها نکنید زیرا یک عطسه یا سرفه می تواند در این حالت موجب اختلال در بلع و تنفس شود.

پوشش لباس های پشمی و بنددار و گیر کردن آن به کالسکه و جاهای دیگر می تواند باعث خفگی کودک شود.

کودکان از مدادهای کمتر از ۱۰ سانتیمتری استفاده نکنند برخی کودکان عادت دارند هنگام نوشتن مداد را در دهان خود گذاشته و بمکند و این می تواند باعث خطر قورت دادن مداد کوچک شود. بهتر است که به کودک خطر این عمل را تذکر دهید.

در زمان خواب آلودگی از شیر دادن به کودک خودداری کنید.

در این حالت مادر خواب آلوده در شیر دادن به کودک به خواب می رود و قرار گرفتن سینه مادر در ورودی راه های تنفسی کودک موجب خفگی می شود.

از غذا دادن هنگام درازکش به کودکان خودداری کنید و کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذارید. اشیای کوچک نظیر سکه و دکمه را از دسترس او دور نگه دارید.استفاده از شکلات های مکیدنی سفت و آجیل با پوست بسیار خطرناک است.

ابتدا شکلات را پوست کنده و پوست آجیل را بکنید و بعد آنها را به کودک بدهید، در ضمن استفاده از شکلات و آجیل هنگام بازی کودکان خطرناک است.

از خنداندن بچه ها هنگام خوردن و آشامیدن بپرهیزید. همچنین گریه کردن، سرفه و صحبت کردن هنگام

غذا خوردن زمینه ساز گیر کردن غذا در حلق و خفگی هاست.

کمک های فوری در مورد کودکان دچار انسداد

اگر شیئی راه تنفسی کودک را بسته باشد با انگشت سریع آن را درآورید.

اگر شیئی در گلو گیر کرده است پاهای کودک را گرفته و کودک را آویزان نگه دارید و بین دو کتف کودک ضربه های آرامی وارد کنید یا کودک را از شکم روی استخوان ران قرار دهید به نحوی که سر و پاهایش آویزان باشد و به همان ترتیب ضربه های آرامی بین دو کتف وارد کنید.

و اگر باز هم موفق نشدید یک ضربه محکم بین ناف و نوک جناق سینه کودک وارد کنید.

نیلوفر جمشیدی