شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

۴۰ نكته برای فرق سر تا نوك پا


۴۰ نكته برای فرق سر تا نوك پا

خانمهایی كه میخواهند سلامت را از فرق سر تا نوك پا تجربه كنند, نیازی به اجرای توصیه های عجیب و غریب ندارند با اجرای توصیه های ساده زیر هم میشود به همان نتیجه رسید امتحان كنید

خانمهایی كه میخواهند سلامت را از فرق سر تا نوك پا تجربه كنند، نیازی به اجرای توصیههای عجیب و غریب ندارند. با اجرای توصیههای ساده زیر هم میشود به همان نتیجه رسید. امتحان كنید!

● سلامت مغز

۱) هنگام عصبانیت نفس عمیق بكشید و تا۱۰ بشمارید:

بر طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه <سنت لویی> عصبانی شدن مهمترین عامل بروز سردردهاست و تاثیر آن حتی بیشتر از استرس و نگرانی است.

۲) به روش مردم مدیترانه غذا بخورید:

نتایج تحقیقات نشان میدهد، افرادی كه در رژیم غذایی خود از اسیدهای چرب اشباع نشده استفاده میكنند از سلامت بالاتری برخوردار هستند. روغن زیتون، پنیر و ماهی از منابع خوب اسیدهای چرب اشباع نشده هستند.

۳) به اندازه كافی بخوابید:

محرومیت از خواب بر روی برخی از تواناییهای شما مانند تمركز كردن، به یادآوردن اطلاعات وانجام كارهای فكری تاثیر منفی میگذارد.

۴) كمتر تلویزیون تماشا كنید:

به جای تماشای مداوم تلویزیون، به خواندن كتاب، مجله و یا حل جدول بپردازید. مطالعه ذهن شما را فعال میسازد و بیماریهایی مثل آلزایمر را ازشما دور میكند.

۵) از آلات موسیقی استفاده كنید:

استفاده از آلات موسیقی برخی تواناییهای فكری شما را افزایش میدهد، مثلا به حافظه شما كمك كرده و یادآوری كلمات را برای شما آسانتر میكند.

● سلامت چشمها

۶) فاصله خود را با صفحه كامپیوتر تنظیم كنید:

برای پیشگیری ازآسیب به چشمها در هنگام كار با كامپیوتر مطمئن شوید كه مانیتور كامپیوتر به اندازه طول دستتان از شما فاصله دارد. همچنین صفحه كامپیوتر را همیشه تمیز نگه دارید تا همه چیز را به وضوح دیده و مشكلی برای تطابق تصاویر و نوشتهها نداشته باشید.

۷) املت بخورید:

تخممرغ به همراه سبزیجات ومیوهها سرشاراز مادهای به نام لوتیئن است كه از بروز برخی بیماریهای چشمی مثل آبمروارید پیشگیری میكند.

● سلامت دندان

۸) راحت مسواك بزنید:

نتایج تحقیقی كه به تازگی در انگلیس انجام شده نشان داده است كسانی كه به مدت طولانی و با شدت مسواك میزنند به لثهها و دندانهای خود آسیبهای جدی وارد میكنند.

۹) چای بنوشید:

نتایج تحقیقی در دانشگاه ایلینویز نشان داده است كه نوشیدن چای سیاه از بروز باكتری پلاك دندان كه باعث كرمخوردگی میشود، جلوگیری میكند.

● سلامت گردن و شانه ها

۱۰) گو شی تلفن را با دست نگه دارید:

قرار دادن گوشی تلفن بین گوش و شانهها در هنگام صحبت كردن، ماهیچههای گردن را منقبض كرده و مفاصل ستون فقرات را قفل میكند و باعث گرفتگی عضلات و بروز درد میشود. پس این عادت غلط را ترك كرده و گوشی تلفن را با دست نگه دارید.

● سلامت تخمدانها و پستانها

۱۱) شبها اتاق خواب خود را كاملا تاریك نگه دارید:

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه پرستاری هاروارد قرار گرفتن در معرض نور در موقع خواب در تولید هورمونی به نام ملاتونین در بدن اختلال ایجاد میكند. ملاتونین هورمونی است كه میتواند از رشد تومورها در بدن جلوگیری كند.

۱۲) پیاده‌روی كنید:

پیادهروی تند حتی به مدت یك یا دو ساعت در هفته میتواند خطر ابتلا به سرطان پستان را تقریبا تا ۰۲ درصد كاهش دهد.

۱۳) تغذیه مناسب داشته باشید:

خوردن ۸ تا ۰۱ واحد میوه و سبزیجات در روز خطر پیشرفت سرطان را تا حد قابلتوجهی كاهش میدهد. غذاهایی كه سرشار از ویتامین A هستند در پیشگیری از بروز سرطان بسیار موثرند. این ماده مغذی بافتهای تخمدانی مستعد سرطان را از خطر حفظ میكند.

● سلامت قلب

۱۴) تفكر كنید:

مدیتیشن و تفكر به شما كمك میكند تا استراحت كنید.این كار ضربان قلب و تنفس شما را آرام میكند؛ به كاهش فشار خون كمك كرده و از لخته شدن خون نیز جلو گیری میكند.

۱۵) آب انار بنوشید:

این میوه سرشار از آنتیاكسیدانهایی به نام پلی فنل است كه خطر تصلب شرایین كه یكی از عوامل موثر در بیماریهای قلبی است را كاهش میدهد.

۱۶) با مادرتان رابطه نزدیكی داشته باشید:

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد احتمال بروز بیماریهای خطرناك مثل بیماریهای قلبی و افزایش فشار خون در افرادی كه رابطه نزدیكتر و صمیمانهتری با والدین خود دارند بسیار كمتر است.

۱۷) سویا بخورید:

برای كاهش كلسترول میتوانید در رژیم غذایی خود از دانههای سویا استفاده كنید.

۱۸) بیماری آنفلوآنزا را از خود دور كنید:

محققان بر این عقیدهاند كه بیماریهای آنفلوآنزا و ذاتالریه به دلیل آسیب رساندن به رگهای خونی و محدود كردن گردش خون در بدن باعث بروز بیماریهای قلبی در افراد سالخوده میشود. احتمال بروز بیماریهای قلبی در افرادی كه در طول زندگی خود كمتر به آنفلوآنزا مبتلا شدهاند ۹۱ درصد كمتر از دیگران است.

● سلامت ششها

۱۹) روزی یك سیب بخورید:

بر طبق نتایج تحقیقی در لندن، خوردن حداقل ۵ سیب در هفته میتواند عملكرد ششها را بهبود بخشد. احتمالا سیب به علت داشتن آنتیاكسیدانی به نام كوئركتین میتواند ششها را تا حدی در برابر آلودگی و دود سیگار محافظت كند.

● سلامت دستگاه گوارش

۲۰)در هنگام صرف غذا به موسیقیهای ملایم گوش دهید:

اگر در هنگام غذا خوردن به موسیقیهای تند گوش دهیم به طور نا خودآگاه تحت تاثیر ضربان های ناشی از آن قرار گرفته و از آن تقلید میكنیم، در نتیجه سریعتر غذا خورده و به احتمال زیاد پرخوری هم میكنیم.

۲۱) كلسیم بخورید:

این ماده مغذی علاوه بر تقویت استخوانها روده را نیز محافظت میكند. محققان دریافتهاند كه جذب كلسیم و ویتامین D، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را كاهش میدهد.

۲۲) از مصرف الكل بپرهیزید:

محققان دانشگاه استونیبروك معتقدند كه مصرف زیاد الكل احتمال ابتلا به سرطانهای رودهای و انواع پلیپ را افزایش میدهد.

۲۳) از مكملهای ویتامین E استفاده كنید:

بر طبق تحقیق جدیدی در چین، میزان بالای نوعی ویتامین E به نام <آلفا-توكوفرول> در خون، خطر پیشرفت سرطان معده و مری را كاهش میدهد.

● سلامت گردن، كمر و ستون فقرات

۲۴) در ماهیچه‌ها وعضلات خود كشش ایجاد كنید:

ایجاد كشش در عضلات بدن، تناسب اندام شما را حفظ میكندو دردهای ناحیه كمری را نیز بهبود میبخشد.

۲۵) تغییر وضعیت و حالت شانهها:

وقتی با دستی كیف یا بسته سنگینی را حمل میكنید، پس از چند دقیقه آن را به دست دیگرتان بدهید و این تعویض را به طور متناوب تكرار كنید. اگر یك طرف بدن دائما وزن سنگینی را تحمل كند یك ناهماهنگی و عدم تعادل در عضلات ایجاد میشود كه این عامل به ستون فقرات و گردن آسیبهای فراوانی وارد میسازد.

● سلامت مفاصل و ماهیچهها

۲۶) ماهیچههای خود را تقویت كنید:

هر چقدر ماهیچه‌های شما قویتر و منسجمتر باشد بهتر میتواند مفاصل شما را از آسیبها و ضربههای احتمالی محافظت كند. تمرین با وزنه، عضلات شما را تقویت كرده و دردهای مفصلی ناشی از ورم مفاصل (آرتریت) را كاهش میدهد.

۲۷) در برنامه ورزشی خود تنوع ایجاد كنید:

تكرار حركات ورزشی مشابه هر روزه باعث فرسودگی عضلات و ماهیچهها میشود و تاثیر كلی آن را نیزكاهش میدهد.

۲۷) یوگا هم میتواند مفید باشد :

انجام حركات آرامش بخش یوگا باعث تسكین دردهای مچ دست و ورم مفاصل میشود.

● سلامت سیستم ایمنی بدن

۲۹) ماست بخورید:

تازه ترین تحقیقات مشخص كردهاند كه میكروارگانیسمهای موجود در ماست به سیستم ایمنی بدن كمك كرده و از بروز عفونت پیشگیری میكنند.

۳۰) از گذاشتن سبزیجات در مایكروویو خودداری كنید:

بر طبق نتایج تحقیقی در اسپانیا، پختن سبزیجات در مایكروویو باعث از دست رفتن ۷۹ درصد از مواد آنتیاكسیدان موجود در آنها میشود. سالمترین روش برای مصرف سبزیجات، خوردن آنها به صورت خام یا بخارپز شده است.

۳۱) سیر بخورید:

با مشاهده اولین علامت سرماخوردگی، سیر بخورید. سیر شامل تركیباتی از مواد آنتیباكتریال، آنتیبیوتیك و ضد ویروس است كه از پیشرفت سرماخوردگی جلوگیری میكند.

۳۲) مثبت اندیش و شاد باشید:

محققان اخیرا كشف كردهاند كه بروز سرماخوردگی درافراد غمگین و منفینگر ۳ برابر بیشتر از افراد شاد و خوشحال است.

● سلامت پوست

۳۳) میوهها را با پوست بخورید:

محققان دانشگاه آریزونا دریافتهاند كه مصرف میوهها با پوست، خطر ابتلا به سرطان پوست را تا ۰۳ درصد كاهش میدهد.

۳۴) حمام آفتاب نگیرید:

زمانی كه شما به منظور برنزه كردن پوست خود مدت زیادی در معرض اشعه آفتاب قرار میگیرید؛ تاثیرات مخرب اشعه ماورا بنفش بر روی پوست شما تا ۵۱ برابر افزایش مییابد.

● سلامت استخوانها

۳۵) ورزش كنید:

با انجام تمرینات ورزشی مناسب، عضلات و ماهیچههای پشت بدنتان را تقویت كنید. این عمل بهترین روش برای پیشگیری از شكستگی ستون فقرات است .

۳۶) ویتامین K مصرف كنید:

مصرف ویتامین K به تراكم و تقویت استخوانها كمك میكند. این ویتامین در سبزیجات پربرگ، كلم بروكلی و روغنهای گیاهی یافت می شود.

۳۷) ماهی بخورید:

اسیدهای چرب امگا ۳ مكانیسمهای جذب كلسیم در استخوانها را تنظیم میكند. بنابراین، مواد غذایی حاوی امگا ۳ مثل ماهی سالمون به همراه مكملهای كلسیم میتواند به نحو مطلوبی از استخوانهای شما محافظت كند.

۳۸) مصرف نوشابه را كاهش دهید:

فسفات موجود در این آشامیدنیها میزان دفع كلسیم از بدن را افزایش میدهد.

● سلامت پاها

۳۹) بهداشت را رعایت كنید:

برای زیبایی هرچه بیشتر پاها و ناخنها حتما بهداشت را رعایت كنید. اگر قصد انجام پدیكور دارید؛ بهتر است این كار را با ابزار و وسایل شخصی خود انجام دهید. استفاده از وسایل غیربهداشتی سبب بروز عفونت در ناخنها میشود.

۴۰) از كفشهای راحت و مناسب استفاده كنید:

همواره سعی كنید كفشی را انتخاب كنید كه دقیقا اندازه پایتان باشد ودر آن احساس راحتی كنید.

منبع: womans day

ترجمه: سارا اسلامبیگی