دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

پیش از تشنگی آب بنوشید!


همه افراد برای سالم ماندن و ادامه حیات به آب نیاز دارند. آب بخش مهمی از بدن را شامل می شود. حدود ۷۰ درصد بدن ما متشکل از آب است.
● آیا قهوه و لیموناد جایگزین آب هستند؟
قهوه و سودا …

همه افراد برای سالم ماندن و ادامه حیات به آب نیاز دارند. آب بخش مهمی از بدن را شامل می شود. حدود ۷۰ درصد بدن ما متشکل از آب است.

آیا قهوه و لیموناد جایگزین آب هستند؟

قهوه و سودا جایگزین آب نیستند. در واقع اگر زیاد قهوه بنوشید بدنتان را دهیدراته می کنید. ممکن است به دلیل آن که قهوه یک نوشیدنی مدر است باعث شود بدن آب از دست بدهد.

آیا تشنه هستید؟

تشنگی علامت نیاز به آب است. اما در بسیاری موارد تشنگی زمانی ظاهر می شود که بدن به مرحله دهیدراتاسیون رسیده است. پس بهتر است از قبل از آنکه تشنه شوید به بدنتان آب برسانید.

عملکرد آب در بدن

آب در هر واکنشی در بدن دخالت دارد. جزو اصلی هر سلول و همه مایعات بدن شامل خون ، لنف ، بزاق ، مایع مغزی نخاعی ، شیره روده ، شیره معده و پانکراس است.

پیامدهای کمبود آب بدن

دهیدراتاسیون عبارت ازکاهش یا از دست آب و نمک های مهم خون مانند پتاسیم (K+) و سدیم (Na+) است. اگر بدن به شدت آب از دست بدهد ، صدمات جدی به کلیه ، مغز و قلب وارد می شود.

دهیدراتاسیون می تواند زمانی که شخصی دوره هایی از اسهال و استفراغ را پشت سر می گذارد ، رخ دهد.

شایعترین علایم دهیدراتاسیون عبارتند از: تشنگی ، لب های خشک ، چشمان فرو رفته ، دستان سرد ، پای سرد ، تنفس سریع ، و یک ضربان ضعیف نبض که به سرعت روی می دهد. اگر فردی به شدت آب از دست بدهد باید فورا به بیمارستان منتقل شود. مایعات داخل رگی به سرعت کمبود آب را جبران می کنند.

شما روزانه به ۲ لیتر برابر با ۶ تا ۸ لیوان آب نیاز دارید. اگر ورزش کنید یا فعالیت بدنی داشته باشید و یا هوا گرم باشد ، این میزان افزایش می یابد. بیماری و تب نیز نیاز به آب را افزایش می دهد و جایگزینی آب به میزان کافی ، بخش عمده بسیاری از درمان ها محسوب می شود.

پس سعی کنید یک بطری آب روی میزتان داشته باشید اگر در منزل هستید و استراحت می کنید.

روز را با یک لیوان آب جوشیده تازه و یک تکه لیموترش آغاز کنید. در تابستان یک ساقه کوچک نعنای تازه و برش های لیموترش تازه را به یک ظرف آب سرد اضافه کنید و بنوشید. در محل کار برخی وعده های نوشیدن چای و قهوه را با آب و یا یکی از انواع چای میوه یا گیاهی جایگزین کنید.

برای اطمینان از دریافت دو لیتر آب در روز, عادت کنید با صبحانه و دیگر وعده های غذایی ، پس از آن که دندان ها را مسواک می کنید و پیش از خواب ، آب بنوشید.