یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

لاجوردی, طلائی


لاجوردی, طلائی

ما قصد داریم خود را بالا کشیده و در بازی آینده توانائی هایمان را به رخ حریف بکشیم در فوتبال هر اتفاقی امکان پذیر است جمهوری چک را مانند یک غول نمی بینم

● ایتالیا ۲ - غنا صفر

روز پر گل و دلپذیر جام‌جهانی ۲۰۰۶ با نمایش زیبای لاجوردی‌ها به پایان رسید. مدعی عنوان قهرمانی طبق معمول در عرصه مد لباس نیز پیشتاز است. این موضوع هنگام شروع دیدار این تیم مقابل غنا بسیار جلب‌نظر می‌کرد. در واقع آنها قبل از آغاز بازی از این لحاظ مدعی بودند و می‌شد چنین موضوعی را از مدل پیراهن بوفون با حاشیه بلوزهای لاجوردی متوجه شد. فارغ از مسائل جانبی، بازی با برتری ایتالیائی‌ها آغاز شد.

● زنگ خطر

غنا تیم دست و پا بسته‌ای نبود. آنها در ۱۵ دقیقه ابتدائی چندین بار به سمت دروازه بوفون هجوم آوردند اما به‌طور واضح از قدرت تمام‌کنندگی بی‌بهره بودند و از طرفی خط دفاعی و رؤیائی‌ ایتالیا متشکل از نستا و کاناوارو اجازه پیشروی را به آنها نمی‌داد. سرانجام هنگامی‌که غنا بی‌محابا دست به حمله زد، ایتالیا درس بزرگی گرفت، حرکت هماهنگ مردان خط میانی این تیم با ضربه به دیدنی ”پیرلو“ از بیرون محوطه جریمه توأم شد تا لاجوردی‌ها به گل اول برسند. حتی با این گل نیز عطش آبی‌ها فروکش نکرد. ”زاکاردو“ و ”گروسو“ ۲ بازیکن کناری خط دفاعی نفوذهای خوبی انجام می‌داند اما مردان خط میانی غنا با توسل به قدرت بدنی راه آنها را سد می‌کردند. در دقایق پایانی نیمه اول شاهد چند حمله از سوی غنائی‌ها بودیم. ایتالیا نیز یک بار با ضربه سر کاناوارو خطرساز شد اما نکته جالب وضعیت فرانچسکو توتی بود. او که با سیمائی کاملاً متفاوت جام را آغاز کرد مانند یک مصدوم تازه بهبود یافته، ظاهر شد و در نهایت طی نیمه دوم بار دیگر با آسیب‌دیدگی از زمین خارج شد. نیمه دوم داستان کاملاً متفاوتی داشت. شوت گیلارودبنو که با برخورد به زیر تیرک دروازه به زمین بازگشت مهم‌ترین حادثه نیمه اول بود.

● نیمه دوم، باز هم لاجوردی

اولین خطر جدی ۴۵ دقیقه دوم در همان دقایق آغازین رخ داد جائی‌که سانتر بازیکنان ایتالیا، به فرانچسکو توتی نرسیده و در دستان دروازه‌بان غنا جای گرفت چند دقیقه اشتباه خط دفاع آفریقائی گبلادرینو را در موقعیت تک‌به‌تک با سنگربان قرار داد اما مهاجم میلان به سبک آشنای چند وقت اخیر خود توپ را به پای نفر مقابلش کوبید! در حوالی دقیقه ۵۵ اسین با حرکتی سریع خطرساز شد اما ضربه بازیکن چلسی در دستان بوفون جای گرفت، یک ساعت از بازی گذشته بود که فرانچسکو توتی با ضربه سر، ”کینگستون“ را وادار به انجام عکس‌العمل نمود. در برگشت ”ده روسی“ موقعیت مناسبی به‌دست آورد اما او نیز در گلزنی عاجز ماند. در ادامه شاهد افت کیفیت بازی بودیم تا اینکه باکبنتا با شوتی محکم یخ جدال را شکست هر چند ضربه او با اختلاف راهی خارج چهارچوب شد. ”پروتا“ دست به‌کار شد.

او ابتدا یک ضربه سر نواخت که توسط کینگستون مهار شد و چند ثانیه بعد با پاس ”ده‌روسی“ صاحب موقعیت شد اما باز هم دروازه‌بان غنا راه را سد کرد. در دقیقه ۷۷ ”ژیان“ با یک حرکت تکنیکی دفاع ایتالیا را به‌هم ریخت اما درون محوطه جریمه تعادل خود را از دست داد و خبری از پنالتی نبود. سرانجام در دقیقه ۸۴ پرونده بازی بسته شد. اشتباه کوفور، باکینتای تازه وارد را با دروازه‌بان تک‌به‌تک کرد و او با دربیل کینگستون گل دوم را به ثمر رساند. تا زمان به صدا درآمدن سوت پایان بازی تنها، شوت بی‌ثمر اسین قابل ذکر بود. ایتالیا در یک شب خوب با نمایش باله‌وار نستا (که در یک صحنه به آن شکل جادوئی توپ را با یک ضربه از منطقه خطر دور کرد) از گزند حریف سخت‌کوش در امان ماند تا برای ادامه راه نقشه بکشد.

● واکنش‌ها

مارچلو لیپی: مسابقه جالبی بود. علاوه بر بازی خوب نتیجه را نیز از آن خود کردیم. برای تیم خوشحالم. ما اخیراً دشواری‌های زیادی را تجربه کرده بودیم. غنا مطابق انتظار ما ظاهر شد: یک تیم شگفت‌انگیز، آنها از لحاظ فیزیکی در سطح مطلوبی بودند. با این پیروزی از جنجال‌های اخیر فاصله گرفتیم. در گروه ما جمهوری چک یک قدرت بزرگ محسوب می‌شود. شاید این تیم جدی‌ترین رقیب ما باشد. با این حال از آنها نمی‌ترسیم. اگر بار دیگر این بازی را ارائه دهیم و از طرفی با تمام توان برای موفقیت تلاش کنیم، قادریم هر تیمی را با شکست مواجه سازیم.

رانومبردیو کوویچ: از بازی بازیکنانم رضایت دارم. آنها عالی بازی کردند. به ایتالیا نیز تبریک می‌گویم. وقتی پیرلو گل زد اوضاع بازی متفاوت شد. دومین گل ایتالیا حاصل اشتباه مدافع ما بود. در فوتبال همواره یک برنده وجود دارد و یک بازنده، به جمهوری چک فکر نمی‌کنیم.

ما قصد داریم خود را بالا کشیده و در بازی آینده توانائی‌هایمان را به رخ حریف بکشیم. در فوتبال هر اتفاقی امکان‌پذیر است. جمهوری چک را مانند یک غول نمی‌بینم.