یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

۱۷ ژوئیه ۲۰۰۳ ـ نگاه آمریکا به اروپای شرقی


نیویورک تایمز در این روز در ژوئیه ۲۰۰۳ در گزارشی به قلم « ایان فیشر » نوشت که امریکا ، دیگر مانند گذشته روی دوستان قدیمی خود در اروپای غربی حساب نمی کند و اتکای کمتری به آنها خواهد …

نیویورک تایمز در این روز در ژوئیه ۲۰۰۳ در گزارشی به قلم « ایان فیشر » نوشت که امریکا ، دیگر مانند گذشته روی دوستان قدیمی خود در اروپای غربی حساب نمی کند و اتکای کمتری به آنها خواهد داشت و برخلاف سابق ، توجه آمریکا اینک متوجه کشورهای شرق اروپا نظیر رومانی شده است. در جریان بحران عراق

این ؛ لهستان ، بلغارستان ، جمهوری چک ، مقدونیه و آلبانی بودند که آمادگی خود را برای کمک به آمریکا اعلام داشتند . بنابراین ، آمریکا در هر رویداد دیگری روی اینها حساب خواهد کرد. کشورهایی که به آنها اشاره رفت تا دهه ۱۹۹۰ دارای نظام کمونیستی بودند و ۴۵ سال با آمریکا معارضه داشتند!.

دولت آمریکا که از اروپای غربی دلسرد شده است تصمیم به برچیدن بیشتر پایگاههای خود در آلمان گرفته و در نظر دارد که ۶۰ هزارتن از نظامیان خود را از المان خارج سازد . واشنگتن پست نیز اخیرا در همین زمینه و با همین مضمون گزارشی منتشر کرده بود.

باید منتظر شد و دید که ورود آمریکا به حوزه نفوذ روسیه چه نتایجی به بار خواهد آورد. روسیه از دوران تزارها اروپای شرقی و سرزمین های اسلاو نشین را حوزه نفوذ خود می دانست.