شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

چهار ترفند رجیستری مفید و کاربردی!


چهار ترفند رجیستری مفید و کاربردی!

● غیرفعال کردن برگه‌ها ( Tab ) در Display Properties
وقتی بچه‌ها یا افراد ناوارد یاد می‌گیرند که چگونه Disp Prp شکل و ظاهر سیستم را تغییر می‌دهد، گاهی وقت‌ها تغییرات نابجایی را در کامپیوترهایی که مشترک …

غیرفعال کردن برگه‌ها ( Tab ) در Display Properties

وقتی بچه‌ها یا افراد ناوارد یاد می‌گیرند که چگونه Disp Prp شکل و ظاهر سیستم را تغییر می‌دهد، گاهی وقت‌ها تغییرات نابجایی را در کامپیوترهایی که مشترک هستند، ایجاد می‌کنند. می‌توانید با اضافه کردن یک متغیر در

HKEY-CURRENT-USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ System

تغییرات پیکربندی Disp Prp را متوقف کنید. به تناسب مورد، یک مقدار DWORD ایجاد کنید و دادهِ آن را برابر با یک قرار دهید. برگه‌های Themes ، Desktop ، ScreenSaver و Setting به ترتیب با مقادیری به نام NoThemesTab ، NoDispBackgroundPage ، NoDispScrSavPage و NoDispSettingsPage متوقف می‌شوند. مقدار NoDispAppearance هم برگهِ Themes و هم Appearance را متوقف می‌کند. مقدار NoDispCpl هم به طور کل، کادر Disp Prp را تعطیل می‌کند.

جلوگیری از تغییر Background

در IE وقتی روی تصویری راست کلیک کرده و گزینه‌ی Set as background را انتخاب می‌کنید، background تغییر می‌کند. برای جلوگیری از چنین کاری در کادر محاوره‌ای Run تایپ کنید Regedit و مسیر زیر را دنبال کنید:

HKEY-CURRENT-USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ ActiveDesktop

و یک مقدار DWORD به نام NoChangingWallpaper ایجاد کنید و مقدار آن را یک قرار دهید. توجه داشته باشید این تنظیم فقط برای ویندوز XP است و حتما باید یک عکس را به عنوان Background انتخاب کنید، نه گزینه‌ی None (ولا غیر)

اجرای برنامه از طریق کادر محاوره‌ای Run

برنامه‌هایی مثل Regedit و Msconfig را می‌توان از طریق کادر محاوره ای Run و بدون نوشتن مسیر آن‌ها اجرا کرد. اما برای اجرای سایر برنامه‌ها، به این شکل، باید یک کلید به رجیستری اضافه کنیم. مسیر زیر را دنبال کنید:

HKEY-LOCAL-MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ App Paths

حالا یک کلید که نام آن همان نام فایل اجرایی است، اضافه کنید. برای مثال Myprog.exe . مقدار آن‌را برابر آدرس کامل برنامه قرار دهید، در مثال ما C:\Program Files\Myprog\Myprog.exe . همچنین می‌بایست یک String Value ایجاد کنید که آدرس آن فقط قسمتی از محل مورد نظر شماست که در مثال ما این آدرس می‌باشد: C:\Program Files\MyProg

نکته:

نسخه‌ی پشتیبان از رجیستری یادتون نره!

توقف Compression

ابزار DiskCleanup در پارتیشن‌های NTFS فایل‌های قدیمی را برای ایجاد فضای بیشتر فشرده می‌کند. امّــا محاسبه‌ی‌‌ ذخیره‌سازی و انجام عملیات فشرده‌سازی زمان زیادی طول می‌کشد و در بعضی موارد سیستم قفل می‌کند. اگر چنین اتفاقی می‌افتد و یا شما هم مثل من آدم صبوری نیستید، برای از کار انداختن Compression مسیر زیر را دنبال کنید:

HKEY-LOCAL-MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ VolumeCaches \ Compress Old Files