دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

آمریکا و نظام امنیتی خلیج فارس پس از اشغال عراق


آمریکا و نظام امنیتی خلیج فارس پس از اشغال عراق

امنیت حوزه خلیج فارس به علت اهمیت استراتژیک این منطقه به واسطه ذخایر عظیم نفتی اش و تأثیر امنیت آن در بازارهای مختلف جهانی, از محورهای سیاست خارجی دول بزرگ غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا و دولت های مهم اروپائی است

امنیت حوزه خلیج‌فارس به‌علت اهمیت استراتژیک این منطقه به‌واسطه ذخایر عظیم نفتی‌اش و تأثیر امنیت آن در بازارهای مختلف جهانی، از محورهای سیاست خارجی دول بزرگ غربی به‌ویژه ایالات متحده آمریکا و دولت‌های مهم اروپائی است. از سال ۱۹۶۸ م که بریتانیا طرح خروج خود از شرق کانال سوئز و حوزه خلیج‌فارس را اعلام داشت، ایالات متحده آمریکا با بهره‌گیری از بازیگران منطقه‌ای نقش کلیدی در ایجاد موازنه منطقه‌ای در خلیج‌فارس داشته است و امنیت منطقه را در پرتو نظام‌های دو ستونی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، موازنه سه‌جانبه ایران، عراق و شورای همکاری خلیج محقق ساخت.

به قدرت رسیدن محافظه‌کاران جدید جمهوری‌خواه در آمریکا و حوادث ۱۱ سپتامبر باعث تحولات عدیده در نظام بین‌المللی گردید. اشغال نظامی افغانستان و به‌دنبال آن عراق تحت پوشش جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار دسته‌جمعی و مقابله با دولت‌های سرکش، شرایط جدیدی را در حوزه خاورمیانه و مناطق استراتژیک آن از جمله خلیج‌فارس ایجاد کرد.

عنوان فایل
آمریکا و نظام امنیتی خلیج‌فارس پس از اشغال عراق application/pdf
amrika va nezam amniati khalij fars.pdf
209 KB
دانلود