شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

نجات CD های خراب


نجات CD های خراب

قبل از اینكه از گوش كردن به CD صوتی یا بازی كردن با CD بازی خود ناامید شوید, بد نیست كه نظری به برنامهٔ IsoBuster بیندازید

● اگر خراشهای CD به اندازه ای باشد كه كامپیوتر نتواند آن را اجرا كند، چه باید كرد؟

قبل از اینكه از گوش كردن به CD صوتی یا بازی كردن با CD بازی خود ناامید شوید، بد نیست كه نظری به برنامهٔ IsoBuster بیندازید .

این برنامه در جایی كه ویندوز از خواندن CD عاجز می ماند، وارد عمل می شود .

این نرم افزار رایگان كه از وب سایتprojects.net www.smart- قابل download كردن است ، می تواند فایل ها را از روی CD های خراب یا مشكل دار باز خوانی و روی هارد دیسك ضبط كند. در نتیجه ، در اغلب موارد می توانید اطلاعات از دست رفتهٔ خود را دوباره زنده كنید.

امروزه CD ها، به شرطی كه با دقت زیادی نگهداری شوند، به عنوان یك ابزار ذخیره طولانی مدت اطلاعات، مطرح هستند. در غیر این صورت، خراشهایی روی سطح حساس CD پدیدار می شود. اگر تعداد خراشها زیاد شود، امكان اینكه ویندوز نتواند آن را بخواند یا اجرا كند، افزایش می یابد. در این حالت دیگر نمی توانید به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا كنید و CD، غیر قابل استفاده می شود.

یكی از مواردی كه باعث می شود نتوانید از یك CD استفاده كنید، رایت ناموفق CD آن است. كسی كه مرتب با رایت CD سر و كار داشته باشد، مطمئناً خطای “Buffer-Underrun” را بخوبی می شناسد. این خطا هنگام رایت در نبود فناوری به اصطلاح “Burn Proof” ظاهر می شود.

( هنگام رایت، ناگهان اطلاعات در Buffer دستگاه رایت كننده ذخیره نمی شود و جریان اطلاعات لازم و مداوم برای ادامهٔ روند رایت قطع می شود).

نتیجهٔ این خطا این است كه كل روند رایت قطع می شود و CD خام ( نیمه كاره ) به یك وسیله تزئینی تبدیل می شود. CD های خامی كه امروزه به دلیل قیمت پایین مورد توجه قرار می گیرند، احتمال خراب شدنشان به هنگام رایت كردن زیاد است.

در این حالت، چارهٔ كار، برنامهٔ نجات بخش IsoBuster است، این نرم افزار مفید و كاربردی، مكانیزم ویندوز را جهت خواندن CD دور می زند و مستقیماً به درایو دسترسی پیدا می كند. بدیهی است كه CD آسیب دیده باز هم غیر قابل استفاده می ماند و اجرا نخواهد شد، اما شما با IsoBuster می توانید همهٔ فایل ها را از روی CD خراب، مشاهده و روی هارد خود بریزید. سپس Datatrack , Audiotrack مورد دلخواه خود را بروی یك CD جدید رایت كنید.

تك تك فایل های CD تصویری نیز كه توسط برنامه های Nero و Clone-CD رایت شده اند، می توانند با IsoBuster دوباره خوانی شوند. این نرم افزار رایگان، همهٔ انواع CD های رایج مانند: CD-Rom ، DVD ، SVCD و VCD را پشتیبانی می كند.

فایل های تصویری مانند bin ، iso و img برای IsoBuster هیچ گونه مشكلی ایجاد نمی كنند. شرایط اجرای این برنامه خیلی راحت است. شرط اساسی برای راه اندازی آن، نصب درست و صحیح درایور ASPI است كه در ویندوز x۹Me/ به صورت پیش گزیده وجود دارد. كاربران ویندوزهای NT ، ۲۰۰۰ و XP باید درایور ASPI را به شرطی كه برنامهٔ جدید رایت نصب نشده باشد، از سایت Adaptec ، بصورت download دریافت كنند.

هنگام استارت برنامه روی كلید Free.func.only كلیك كنید. سپس همهٔ عملكردهای ذكر شده در بالا در اختیار شما قرار خواهد داشت. نسخهٔ حرفه ای IsoBuster, Pro version، فروشی بوده و به همراه خود امكانی را دارد كه می تواند اطلاعات را از CD ها به صورت Universal Disk Format دوباره ایجاد كند.

تهیه کننده : دیوید یدقار