یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

۱۴ نوامبر سال ۴۱۱ میلادی ـ انتقام واکنش طبیعی در برابرظلم است


۱۴ نوامبر سال ۴۱۱ میلادی ـ انتقام واکنش طبیعی در برابرظلم است

« اوگوستین هیپو » نویسنده رومی در این روز ( ۱۴ نوامبر سال ۴۱۱ میلادی ) کار تالیف کتاب مشهور خود «شهر خدا» را به پایان برد . این کتاب در شرح ویران شدن شهر « رم » به دست ویزیگت ها (ژرمن های جنوبی) …

« اوگوستین هیپو » نویسنده رومی در این روز ( ۱۴ نوامبر سال ۴۱۱ میلادی ) کار تالیف کتاب مشهور خود «شهر خدا» را به پایان برد . این کتاب در شرح ویران شدن شهر « رم » به دست ویزیگت ها (ژرمن های جنوبی) در اوت ۴۱۰ میلادی است . اوگوستین در این تالیف ضمن بیان تاریخ شهر رم و گزارش تخریب سه روزه آن به دست ویزیگت ها ، عقاید فلسفی خودرا آورده است که در قرون ۱۸ و۱۹ تفسیر های متعدد بر این عقاید فلسفی نوشته شده که همچنان تجدید چاپ می شود. اوگوستین که از فلاسفه مشوق معنویات و اخلاقیات است عمر ظلم را کوتاه خوانده و هیچ ظلمی را بدون واکنش نمی بیند که عمر این واکنش طولانی خواهد بود .

به عقیده او اگر ظلم و ستمگری نباشد انتقام هم نخواهد بود که گاهی همین انتقامها که عکس العمل طبیعی ظلم است ، خود به ظلم تازه تبدیل می شود. اوگوستین آزمندی را عامل عمده فساد می داند که آن را به اضافه ظلم دو عامل اصلی انحطاط امپراتوری روم در بخش غربی آن قلمداد کرده است .

وی ثابت کرده است که بیشتر آزمندان احساس بخل هم دارند که برناهنجاری های یک جامعه می افزاید و مردم را در برابر هم قرار می دهد.