سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

یک روزنامه نگار رئیس جمهوری بولیوی شد، ولی ... (در این روز ۱۹ اكتبر)


در پی كناره گیری و خروج «گنزالو لوزادا» از بولیوی ـ كشوری كه مزین به نام سیمون بولیوار قهرمان لاتین های قاره آمریكاست، كارلوس مسا روزنامه نگار (معاون ریاست جمهوری) از حزب ناسیونالیست …

در پی كناره گیری و خروج «گنزالو لوزادا» از بولیوی ـ كشوری كه مزین به نام سیمون بولیوار قهرمان لاتین های قاره آمریكاست، كارلوس مسا روزنامه نگار (معاون ریاست جمهوری) از حزب ناسیونالیست انقلابی ۱۹ اکتبر ۲۰۰۵ بر جای او نشست و اعلام داشت كه وزیران خود را از غیر حزبی ها انتخاب می كند و تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را جلو خواهد انداخت. «مسا» دو سال بعد به همان سرنوشت لوزادا دچار شد وصحنه را ترک کرد.

«مسا» در عین حال صاحب یك خبرگزاری تلویزیونی (مصور) است كه در همه كشورهای اسپانیایی زبان فعالیت دارد.

اوضاع نا آرام بولیوی از زمانی كه اعلام شد بر روی مخازن نفت و گاز طبیعی خوابیده است و ذخایر گاز طبیعی آن ۵ تریلیون فوت مكعب است بحرانی شد زیرا كه برغم متقاضی بودن شركتهای نفتی معروف به هفت خواهران، لوزادا در صدد بستن قرارداد با یكی ـ دو شركت خاص برآمده بود. صادرات نفت و گاز بولیوی در سال ۲۰۰۳ از ۵۰۰ دلار در سال تجاوز نمی کرد.

لوزادا كه خروج او از بولیوی با سه تن از وزیران و اعضای خانواده اش، در برخی رسانه ها « فرار » توصیف شده بود وارد فلوریدای آمریكا شده بود. وی در طول حكومت خود برای استقرار اقتصاد بازار آزاد در بولیوی تلاش بسیار كرده بود و به همین سبب مورد مخالفت و اعتراض قرار گرفته بود.